Na co zwrócić uwagę przy zakupie wanny?

Podczas urządzania nowej łazienki lub remontowania starej, często staje się przed problemem, jaką wannę łazienkową należy wybrać? Bogactwo kształtów, ciekawy materiał wykonania, kolorystyka i styl - tym wszystkim mogą różnić się prezentowane na rynku wanny. Jak zatem dokonać najlepszego wyboru? Zobacz razem z nami, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu wanny łazienkowej.

Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą.Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą. Fot. Shutterstock

Wanny łazienkowe - rodzaje

Wanny do małych i dużych łazienek stanowczo będą się różnić. Tej samej wanny nie umieścisz też we wnętrzu nowoczesnym i klasycznym. Wybór wanien może być trudny, ale jeśli zapoznasz się z podstawowymi rodzajami wanien, będzie Ci o wiele łatwiej wybrać coś odpowiedniego.

Wanny akrylowe

Nowoczesne akrylowe wanny to prawdziwy hit! Wanny takie stworzone są z tworzywa — konglomeratu, który ma wyjątkowe właściwości. Powierzchnia wanny jest przyjemna w dotyku, ciepła i łatwa do czyszczenia. Docenią to zatem osoby, które nie mają czasu na częste sprzątanie i lubią długie, relaksujące kąpiele w wannie.

Wanny wolnostojące

Wanna wolnostojąca.Wanna wolnostojąca. Fot. Shutterstock

Modele wolnostojące wanien zawojowały modę łazienkową w ciągu kilku ostatnich sezonów. Te nowoczesne wanny możesz użyć w swojej łazience nawet wtedy, gdy wymiary pomieszczenia są niewielkie. Te rodzaje wanien najczęściej wykonywane są z akrylu i mogą być dostępne w różnych kształtach.

Wanny wolnostojące świetnie dopasują się do wnętrz w stylu retro lub vintage.

Wanny przyścienne

Wanna narożna lub wanna przyścienna prostokątna to częste wybory do klasycznych pomieszczeń. Prostokątne wanny doskonale dopasują się do łazienki, dostępne są w różnych rozmiarach — nie będziesz miał zatem problemu z dopasowaniem modelu do swojego wnętrza. Wanny narożne często dostępne są z hydromasażem - to dodatkowy sposób na uzyskanie wysokiego komfortu podczas kąpieli.

Kształt wanny

Tak samo jak ważny jest materiał wykonania lub model wanny, tak też ważny jest kształt wanny. Odpowiedni kształt zapewni komfort w czasie kąpieli i sprawi również, że łazienka będzie atrakcyjnie wyglądała.

Wanna wolnostojąca jest często sprzedawana jako wanna okrągła lub owalna. Wanny przyścienną są zwykle prostokątne lub kwadratowe. W zależności od dostępnej przestrzeni wybierz odpowiedni rodzaj wanny - szeroki wybór różnorodnych modeli pozwoli Ci łatwiej zdecydować o tym, jaką wannę wybrać.

Dopasuj model wanny do swojej łazienki

Wiesz już, że produkty mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różne kształty. Odpowiednie modele będą pasowały do wnętrz w danym stylu. Idealne rozwiązanie to takie, gdzie wanna podkreśla wybrany przez Ciebie wnętrzarski styl.

Rodzaj materiału znacząco może wpłynąć na odkreślenie danego stylu. Akryl będzie doskonale prezentował się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Bardziej naturalny materiał wykonania (kamień, metal lub drewno) to opcja na produkty do bardziej tradycyjnych wnętrz.

Wanny mogą być też obudowane. Materiał obudowy znacząco wpływa na odbiór aranżacji. Postaw na panele winylowe, płytki lub drewno naturalne - zadbaj oczywiście o odpowiednią ochronę przeciw wodzie i wilgoci.

Akrylowe wanny są odporne na przebarwienia i zarysowania, a utrzymanie ich w czystości nie będzie trudne. Kupując odpowiedni produkt dla siebie, zadbaj też o akcesoria do wanien oraz baterię wannową - oferty w sklepach są na tyle szerokie, że bez problemu dobierzesz coś dla siebie.

Ułożenie wanny również może podkreślić piękno wnętrza. Wanny przyścienne doskonale prezentują się w większości kompozycji, zarówno nowoczesnych, jak i klasycznych. Nowoczesne wolnostojąca armatura będzie wśród modnym produktów prawdziwym hitem. Owalne lub okrągłe wanny wolnostojące z akrylu są odporne na zabrudzenia, czyszczenie ich jest niezwykle proste, a komfort w czasie kąpieli - naprawdę duży. To najlepszy wybór do wnętrz nowoczesnych.

Wanny łazienkowe - jak je ustawić?

Aby wygodnie wziąć kąpiel, należy zadbać o dobre ustawienie wanny. Zwykle dłuższy bok przylega do ściany, ale jeśli łazienka jest dostatecznie duża, to krótszy bok może być dostawiony do ściany. Wolnostojące modele mogą być też sprzedawane jako opcje przyścienne, zarówno z krótszym, jak i dłuższym bokiem dostawianym do ściany.

A może lepiej zdecydować się na kabinę prysznicową?

Wanny nie zawsze będą dobrym pomysłem. Czasami, gdy łazienka jest bardzo mała, lepiej zdecydować się na kabinę i prysznic. Z prysznicem zaoszczędzisz miejsce. Na rynku dostępne są też prysznice walk-in, które są szczególnie polecane osobom starszym i tym, które mają trudności z poruszaniem się. Taka kabina będzie o wiele wygodniejsza niż wanny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.