Duński design: 6 nowych projektów z "3daysofdesign". Są już w Polsce

Proste linie wzornicze, szykowne formy, jasne, naturalne kolory - duński design zachwyca od lat i wyznacza piękne trendy wnętrzarskie. Na jednym z najważniejszych wydarzeń skandynawskiego wzornictwa przemysłowego - "3daysofdesign" w Kopenhadze - zaprezentowano 6 nowych, ciekawych projektów. Są już dostępne w polskiej ofercie.

ARV Lounge Chair.ARV Lounge Chair. Fot. Home Nook

Nie tylko włoski, ale duński design od dawna wyznacza trendy wnętrzarskie. Każdego roku wiele wzorniczych premier można obejrzeć na dwóch najważniejszych wydarzeniach skandynawskiego wzornictwa przemysłowego - "3daysofdesign" w Kopenhadze oraz Helsinki Design Week. W tym roku wróciły ze zdwojoną siłą. Bardziej niż kiedykolwiek zdaliśmy sobie sprawę z tego, jakie znaczenie ma wystrój wnętrz dla naszego dobrego samopoczucia.

W czasie pandemii czynniki zewnętrzne zmusiły nas do pozostania w domu. Tutaj przekonaliśmy się, jak ważne jest otaczanie się meblami i kolorami, które lubimy. Nigdy nie malowaliśmy i nie dekorowaliśmy tak dużo, jak w tym okresie. Dowiedzieliśmy się również, że rzeczy muszą coś dla nas znaczyć

- mówi Signe Byrdal Terenziani, dyrektor "3daysofdesign".

W 2021 roku wśród wielu znanych wystawców znalazły się także marki z Północy, których duński design od niedawna dostępny jest również w Polsce, w ofercie Home Nook, m.in. Brdr. Krüger, "dk3", Sibast Furniture czy New Works. Zaprezentowano także wznowienia projektów, które wykonali znani na świecie architekci i projektanci, m.in. tacy jak Arne Vodder. W latach 50. i 60. XX wieku, we współpracy z Sibast Furniture, wpłynął na promocję duńskiego designu w USA. Meble Voddera zostały wysłane do Białego Domu, do prezydenta USA - Jimmy'ego Cartera. 

Podczas wydarzenia "3daysofdesign" kultowy kredens Sibast No 11 zaprojektowany przez Arne Voddera w 1957 roku (z pierwszą nagrodą w muzeum designu Triennale di Milano w 1957 roku), powrócił w nowej odsłonie dzięki marce Sibast Furniture. 

Kredens Sibast No 11 zaprojektowany przez Arne Voddera w 1957 roku.Kredens Sibast No 11 zaprojektowany przez Arne Voddera w 1957 roku. Fot. Home Nook

Podobnie, marka "dk3", która jako jedyna posiada licencje na wybrane projekty słynnego, duńskiego projektanta Poula Cadoviusa, zaprezentowała dwa projekty oświetlenia tego niezwykle wszechstronnego człowieka renesansu. Pierwszy to Flower Lamp z 1968 roku, czyli mała, dekoracyjna instalacja świetlna. To duński design, którym można rozświetlić nie tylko dom, ale rośliny i kwiaty.

Flower Lamp od 'dk3'.Flower Lamp od 'dk3'. Fot. Home Nook

Drugi projekt to imponująca i elegancka Lampa 900·00, zaprojektowana w 1972 roku. Pierwotnie ten duński design został zaprezentowany jako system 9 standardowych lamp z 8 źródłami światła dla najmniejszego modelu i do 32 źródeł światła dla największej wersji. W unowocześnionej wersji powrócił z 12 źródłami światła, które zamontowano na jednej szynie, w kolorze mosiądzu, z nową nazwą - 900·112. 

Lampa 900.112 od 'dk3'.Lampa 900.112 od 'dk3'. Fot. Home Nook

Podczas wrześniowego "3dayofdesign" rodzinna firma Brdr. Krüger, która od ponad 130 lat tworzy piękny duński design, zaprezentowała w nowej odsłonie kultowe projekty ARV oraz Jari. 

Uznane i wielokrotnie nagradzane krzesło ARV, pierwotnie zaprojektowane dla restauracji Noma, zyskało nową formę - fotela, którego projekt powstał przy współpracy z projektantem Davidem Thulstrupem. Bezszwowa stolarka, odzwierciedlająca organiczne kształty natury, pozostała niezmienna. 

Marka Brdr. Krüger od wielu lat współpracuje też ze studiem OEO Studio. Ostatnim efektem ich pracy jest seria sześciu stolików bocznych i kawowych z litego drewna - Jari Low. To ponadczasowy, duński design, kształty elipsy i koła, szykowna forma, świetna funkcjonalność i solidna jakość.

Stoliki Jari i fotele ARV od Brdr. Kruger.Stoliki Jari i fotele ARV od Brdr. Kruger. Fot. Home Nook

Chciałem zastanowić się nad relacją między przestrzenią, w której się znajdujesz, a tym, co może twoje ciało wymaga od fotela. Krzesło Arv Lounge Chair pozwala ciału odpocząć w sensie dosłownym jak i odbioru przestrzeń wokół ciebie

- mówi David Thulstrup

Proste linie, wyrafinowana elegancja, lite drewno, duński design - tak można opisać stół Groove Table, który stworzył Christian Troels. To projektant znany też ze stołów Corduroy (2018) i Ten Table (2019), które powstały przy współpracy z Jacobem Plejdrupem, założycielem marki "dk3".

Stół Groove Table wyróżnia nie tylko naturalne piękno litego drewna, ale również niebanalne detale projektowe. Stożkowe, toczone nogi szykownie zdobią blat o grubości 5 cm. Charakterystyczne rowki na krawędzi blatu wykonano specjalną głowicą frezującą, która powstała na zamówienie, wynalezioną i zbudowaną przez Christiana Troelsa do opracowania Ten Table. To wyjątkowy duński design, który można zamówić ze stałym lub rozkładanym blatem. 

Stół Groove, który zaprojektował Christian Troels.Stół Groove, który zaprojektował Christian Troels. Fot. Home Nook

Przypominamy też kultowy duński design jednego z najsławniejszych projektantów z Północy, "króla krzeseł" - Hansa Wegnera. Jego projekty znane są na całym świecie. Do najpopularniejszych należą m.in. krzesła Wishbone i Bull Chair.

Więcej o:
Copyright © Agora SA