Kiedy design spotyka się z modą. Ceramika art déco w stylu Gosi Baczyńskiej

Nowoczesność i art déco, czyli wysmakowana elegancja form, piękna symetria i geometria kształtów, mniej i bardziej szykowne zdobienia, subtelne kolory i naturalne materiały. Tak prezentują się najmodniejsze wnętrza tego roku. Odrobinę blichtru postanowiła im dodać także jedna z największych, polskich ikon mody - Gosia Baczyńska. Oto jej nowoczesna ceramika do domu zainspirowana sztuką lat 20. XX wieku.

Jak prezentował się styl art déco w latach 20. XX wieku? Wtedy był to czas wielkich zmian, rozwoju i przełamywania schematów, także w sztuce i architekturze. Nieustanne poszukiwanie piękna w przedmiotach użytkowych i odważne podejście artystów, dało początek wielu stylom, które do dziś inspirują i pomagają tworzyć niebanalne, ponadczasowe aranżacje. Wśród najmodniejszych obecnie rozwiązań w dekoracji wnętrz można znaleźć elementy, nawiązujące do estetyki art nouveau, jak również stylu art déco, którym zachwycano się w latach 20. XX wieku. Na dobre wpisał się w historię polskiego designu już w 1925 roku, dokładnie 96 lat temu, kiedy polscy projektanci przywieźli aż 170 nagród z Międzynarodowej Wystawy Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu. Wtedy oficjalnie narodziło się polskie art déco. Polska była jedynym krajem, któremu udało się uzyskać tak wiele medali. Wszystkie zaprezentowane prace, zarówno meble, jak też elementy ozdobne na ścianach i innych obiektach wyróżniały szykowne, a jednocześnie naturalne detale - zygzaki, "kozikowe" zaciosy, krystaliczne szlify, kryształowe formy. Ostre trójkątne krawędzie łagodzono motywami organicznymi, które występowały w przyrodzie. Wystawa w Paryżu zmieniła polską historię sztuki i designu. Była poniekąd odpowiedzią na brak dyscypliny przestrzennej, typowej dla sztuki secesyjnej.

Błysk elegancji i luksusu rozświetlający niespokojną epokę międzywojnia (...): art deco (...) Gdyby pojawił się dziś, prawdopodobnie zostałby okrzyknięty słowem glamour. W swoich czasach nosił wiele nazw, najwyraźniej z trudem nadążających za tempem, w jakim podbijał świat. Zigzag moderne, jazz style, styl 1925, ultramodern, styl Chanel

- mówił podróżnik, dziennikarz i fotograf Artur Kot w tekście "Stalowa Wola - lekcja stylu" (Voyage, 2014).


Dlaczego styl art déco, na punkcie którego szalała Europa w latach 20. XX wieku, powrócił do wnętrz?
Dziś zachwyca w nowej odsłonie, łącząc nowoczesność z wysmakowaną elegancją, piękną symetrią i geometrią kształtów, mniej i bardziej szykownymi zdobieniami. Stylistyka art déco na dobre powróciła do wnętrz, wyznaczając nowe trendy wnętrzarskie. Czy to dlatego, że prosty w formie minimalizm po prostu zaczął się nudzić? Styl art déco ma wiele więcej do zaoferowania. Projektanci i architekci proponują coraz to ciekawsze formy mebli i dekoracji, które zaskakują niebanalną linią wzorniczą i świetnymi, naturalnymi materiałami na lata. To efekt mody na połączenie ekologicznych rozwiązań w stonowanych kolorach z nietuzinkową formą. Sposób na niepowtarzalne projekty, dzięki którym w domu można poczuć się wyjątkowo i nieco luksusowo. Ostatnie dwa, pandemiczne lata sprawiły, że chcemy kontaktu z naturą, ale bez rezygnacji z odrobiny blichtru i designerskich rozwiązań, za którymi ostatnio podążają również projektanci mody. Dziś część z nich również wyznacza trendy wnętrzarskie. Design spotyka się z modą, oferując nowe, ciekawe rozwiązania do domu. 

Gosia Baczyńska - ikona świata mody z ponad dwudziestoletnim dorobkiem, która jako pierwsza z polskich projektantów zaczęła pokazywać modowe projekty na Fashion Weeku w Paryżu, dziś może pochwalić się także pierwszymi kolekcjami płytek ceramicznych. Każda jest inna, stworzona w duchu nowoczesności i modnego art déco. 

Płytki ceramiczne Unique Lady, które zaprojektowała Gosia Baczyńska.Płytki ceramiczne Unique Lady, które zaprojektowała Gosia Baczyńska. Fot. Ceramika Paradyż

Przedstawiamy nową kolekcję ciekawych płytek ceramicznych inspirowanych początkiem XX wieku, które zaprojektowała Gosia Baczyńska dla Ceramiki Paradyż. Kolekcje inspirowane światem wielkiej mody, zachwycają ciekawymi kolorami i subtelnie szykownymi detalami. 

Unique Lady - stare, szlachetne złoto, przygaszona zieleń i struktura koronki

Płytki ceramiczne Unique Lady.Płytki ceramiczne Unique Lady. Fot. Ceramika Paradyż

Bogate wzory ozdabiane złotem i srebrem od lat święcą triumfy we wnętrzach, przyjmując tylko różnorodne formy. Wyrafinowane, pełne przepychu formy były charakterystyczne również dla stylu art déco w latach 20. XX wieku. Najnowsza kolekcja płytek ceramicznych autorstwa Gosi Baczyńskiej - Unique Lady - to produkty, które świetnie odzwierciedlają ducha tamtej epoki. Są inspirowane strukturą koronki. Mają niejednorodną formę, piękną geometrię wzorów i wyjątkowe kolory - starego, szlachetnego złota i przygaszonej zieleni. Można do nich dobrać szklane inserta w kształcie heksagonów oraz trapezowe mozaiki, które pozwolą na stylowe zaaranżowanie przestrzeni na wiele sposobów. Płytki ceramiczne Unique Lady pozwolą stworzyć wnętrza z artystycznym klimatem art déco. 

Noisy Whisper - mieniące się cekiny, jak na wieczorowej sukni 

Płytki ceramiczne z kolekcji Noisy Whisper.Płytki ceramiczne z kolekcji Noisy Whisper. Fot. Ceramika Paradyż

Błyszczące elementy inspirowane cekinami i kolor złoconego brązu - tak prezentują się płytki ceramiczne z kolekcji Noisy Whisper. To ciekawa interpretacja błysku charakterystycznego dla pełnej przepychu sztuki z początków zeszłego stulecia. Trójwymiarowa struktura płytek wiernie oddaje efekt cekinowej sukni. Kolory złota i brązy świetnie odnajdą się w aranżacji każdego wnętrza, jasnego, jak również udekorowanego ciemniejszą paletą barw. Pięknie komponują się też z drewnem, marmurem, sztukaterią oraz matowymi, modernistycznymi powierzchniami. Dlatego płytki Noisy Whisper doskonale sprawdzą się też jako część elementu dekoracyjnego na wybranej ścianie w domu. Idealne do przełamania klasycznych połączeń i dodania różnorodnym wnętrzom blasku charakterystycznego dla art déco. 

Biel ozdobiona złotem lub czernią - minimalistyczny kontrast Fashion Spirit

Płytki ceramiczne z kolekcji Fashion Spirit.Płytki ceramiczne z kolekcji Fashion Spirit. Fot. Ceramika Paradyż

Zaskakująca, subtelnie wyróżniająca się ekstrawagancja, różne struktury, biżuteryjne zdobienia, które nadają charakteru - kolekcja Fashion Spirit ma wiele do zaoferowania, nie tylko wnętrzom w stylu art déco, które uwielbiają nietypowe zestawienia płytek. Występuje w dwóch wersjach - bieli połączonej z czernią, a także czerni ze złotem. Płytki Fashion Spirit mają też ciekawą strukturę, która przypomina skórę krokodyla w matowym wykończeniu. Natomiast listwy dekoracyjne z tej samej kolekcji występują w wersji łańcucha. Dlatego jeśli chcesz postawić na charakterystyczny dla art déco minimalistyczny kontrast, wybierz kafle w bieli oraz czarny, błyszczący dekor. Fanom ciemniejszych wnętrz polecamy czarne płytki ceramiczne ze złotym dekorem. Płytki Fashion Spirit dobrze zaprezentują się też w domach minimalistycznych, a nawet klasycznych. 

Czarne płytki ze złotym dekorem z kolekcji Fashion Spirit.Czarne płytki ze złotym dekorem z kolekcji Fashion Spirit. Fot. Ceramika Paradyż

Płytki ceramiczne od Gosi Baczyńskiej i Ceramiki Paradyż to połączenie tradycji, nowoczesności i odrobiny awangardy. Będą dobrym wyborem do wnętrz, które nie boją się odważnych rozwiązań w aranżacji domu. Można je wykorzystać nie tylko w łazience, ale również w salonie czy na korytarzu. Kilka kolorów, oryginalne faktury, różne rozmiary pozwolą na stylową dekorację każdej przestrzeni. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.