Jak zmienić wygląd starej meblościanki?

Może pamiętasz ją z dzieciństwa albo odziedziczyłeś po babci - meblościanka wraca obecnie jako królowa wnętrz w stylu vintaage lub w eklektycznych aranżacjach. Jak zmienić jej wygląd? Podpowiadamy.

Nowoczesne meble do salonu często wykorzystują funkcjonalne rozwiązania z przeszłości, więc jeśli masz oryginalny mebel z czasów młodości Twoich rodziców, możesz spróbować samodzielnie nadać mu drugie życie i poddać renowacji.

Stare meble - metamorfoza czy zakup nowych?

Meblościanka w stylu PRL-u.Meblościanka w stylu PRL-u. Fot. Merkury Market

Zanim przystąpisz do odnawiania jakichkolwiek starych mebli, musisz ocenić ich wygląd i stan techniczny. Nie każdy stary sprzęt warto odnawiać.

Jeśli okleina meblowa lub sama konstrukcja mebla są mocno zniszczone to bardziej racjonalnym wyjściem jest zakup nowych. Meblościanki do salonu mają mnóstwo wariantów i często nawiązują stylem do wcześniejszego wzornictwa, więc na pewno znajdziesz coś stosownego do swojego wnętrza. Mebli wykonanych z tanich materiałów, o kiepskiej jakości i mocno zniszczonych nie opłaca się poddawać renowacji.

Odnawianie starych mebli - jak to zrobić szybko i efektownie?

Stara meblościanka zyska nowy wygląd, nawet wtedy, gdy nie odnowisz jej w całości, ale odświeżysz lub pomalujesz tylko drzwiczki albo same lica szuflad. Najprostszy sposób na nadanie nowego wyglądhjnu polega na zastosowaniu naklejki z okleiny meblowej lub folii okiennej. Zacznij od dokładnego umycia meblościanki, wysuszenia i odtłuszczenia preparatem, takim jak rozpuszczalniki lub rozcieńczalniki do farb. Fronty szafek musisz wcześniej naprawić i wypełnić ubytki, jeśli takowe są, szpachlą stolarską. Jej wygląd po odnawianiu zależeć będzie od dokładności i cierpliwości jakie wykażesz przy pracy.

Oklejanie

Potem wystarczy okleić wybrane fragmenty lub elementy szklane, a pozostałe części ponownie polakierować, najlepiej lakierem wodnym, doskonałym do tego typu prac. Metoda nie sprawdzi się jeśli wybrane meble polakierowano na wysoki połysk. Stary lakier musisz wtedy usunąć w całości. Do ozdobienia fragmentów mebli możesz także wykorzystać tapety. Po naklejeniu, pamiętaj o zabezpieczeniu całości lakierem.

Taka sama tapeta może również znaleźć się we wnętrzu, na ścianach lub w obrazach do powieszenia w pokoju z meblościanką. Nie musisz tworzyć nowej aranżacji aby całkowicie odmienić wnętrze.

Wymiana uchwytów

Do prostych sposobów odnawiania wyglądu leciwych mebli należy wymiana uchwytów na nowe. Myk ten jest znany i sprawdza się w przypadku odnawiania komody lub szafek w kuchni. Uchwyty potrafią nadać nowego charakteru, dodać szyku i elegancji lub wręcz odwrotnie: lekkości i frywolności. Całość aranżacji nie ulegnie zmianie, ale efekt powinien być widoczny.

Bejcowanie i patynowanie

Dawniej meble często produkowano z płyty oklejonej fornirem. Materiał doskonale nadaje się do odnowienia przy pomocy bejcy lub metodą postarzania czyli patynowania. Proste sposoby metamorfozy są najbardziej efektowne! Patyna podobnie jak bejca, może mieć różne kolory: od białego po szarości i czernie. Fornir to okleina wykonana z drewna. Drewno jak wiadomo ma piękne usłojenie i musisz zwrócić uwagę, aby wszystkie preparaty nakładać wzdłuż nich. Podobnie postępuj w zakładaniem lakieru na wykończoną powierzchnię. Nie wykonuj tego typu prac w sypialni lub innych częściach domu, gdzie często i długo przebywasz. Zapach chemikaliów długo pozostaje w pomieszczeniu i może ci zaszkodzić.

Wymienione metody nadają się doskonale do renowacji nie tylko meblościanki, ale rónież szafy, drzwi drewnianych, szafki lub innych mebli w mieszkaniu.

Sposoby malowania mebli

MeblościankaMeblościanka fot. Merkury Market

Najbardziej rozpowszechnioną metodą odmiany wyglądu meblościanek i innych sprzętów jest malowanie. Meble nie muszą być wykonane z drewna - możesz pomalować każdy rodzaj materiału. Jedynie powierzchnie mocno lakierowane przed malowaniem farbą musisz zmatowić papierem ściernym. Większość powierzchni pomalujesz wykorzystując farby akrylowe lub farby kredowe. Na meblach możesz dodatkowo wykonać dekoracje w kontrastowym kolorze.

Jeśli w starych meblach brakuje elementów, są porysowane lub uszkodzone - przed malowaniem musisz je naprawić. Piękny efekt końcowy zależy od tego, jak wcześniej przygotujesz meblościankę do renowacji. Wybrany kolor farby nanoś na zupełnie wyschniętą powierzchnię, zwłaszcza gdy potrzebna będzie kolejna warstwa. Przed przystąpieniem do prac dokładnie sprawdź wałek, żeby na meblu nie pozostały kłaczki z niego.

Szczególnie dobrze wyglądają, meblościanki, witryny i regały czy szafy pomalowane na biało albo z przecierkami w stylu shabby shick, idealnie pasujące do salonu w stylu prowansalskim, rustykalnym lub vintage. Dobrym pomysłem jest też wykorzystanie kontrastowych kolorów: czerni, czerwieni,różu, błękitu, zestawionych ze sobą na szufladach, drzwiczkach i innych elementach meblościanki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.