Baterie kuchenne - na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

W kuchni najważniejsza jest wygoda i odpowiednie wyposażenie. Baterie kuchenne spełniają ważną funkcję podczas gotowania. Będziesz potrzebował wygodnej i komfortowej baterii kuchennej, nawet jeśli nie lubisz zmywać i gotować. Miłośników sztuki kulinarnej, którzy mnóstwo czasu poświęcają na przygotowanie potraw nie trzeba przekonywać, jak ważny jest odpowiedni wybór zestawu: zlewozmywak i dopasowana do niego bateria kuchenna.

Kuchnia w stylu skandynawskim.Kuchnia w stylu skandynawskim. Fot. Shutterstock

Bateria kuchenna - jaki rodzaj wybrać?

Baterie łazienkowe, baterie wannowe, a najbardziej baterie kuchenne kuszą ciekawymi formami, nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi i - od pewnego czasu - wieloma kolorami.

Baterie kuchenne dzielą się na kilka rodzajów, więc zanim ruszysz do sklepu, musisz wiedzieć czego szukać. Baterię kuchenną musisz dopasować do zlewozmywaka, jaki posiadasz. Najważniejszym kryterium będzie wielkość zlewu. Zlewozmywaki granitowe, o dwóch komorach potrzebują innej baterii niż mniejsze zlewozmywaki stalowe o jednej misce. Nie chodzi tu tylko o wielkość baterii kuchennych, ale również o ich zasięg i design. Zlew i bateria kuchenna muszą do siebie idealnie pasować

Ważna jest również powłoka baterii kuchennych. Baterie granitowe najefektowniej prezentują się w zestawie z podobnym zlewem. Baterie chromowane są bardziej uniwersalne i świetnie wpasują się w większość kuchennych aranżacji wnętrz. Czarna bateria kuchenna jest mocnym akcentem wykończeniowym i nie w każdym stylu możesz ją wykorzystać. Jeśli marzysz o kuchni w stylu rustykalnym, glamour lub angielskim wybierz raczej baterie zlewozmywakowe ze stali szlachetnych lub postarzane.

Zlew granitowy w kuchni retro.Zlew granitowy w kuchni retro. Fot. Shutterstock

Najpopularniejsze rodzaje baterii:

Podejmując decyzję o wyborze baterii kuchennych, a przede wszystkim konkretnego modelu baterii, kieruj się wygodą i jakością. Z wody kranowej w kuchni korzystasz nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Do użytku kuchennego przeznaczone są baterie z wysoką wylewką lub wyciąganą wylewką. Musisz opłukać wysoki garnek lub dużą blachę od ciasta? W takich momentach docenisz baterię z ruchomą wylewką. Wyciągana wylewka pozwala na swobodne wymycie warzyw lub owoców, opłukanie powierzchni roboczych czy nabranie wody do wiadra, w sytuacjach, gdy obrót baterii nie wystarczy. Z łatwością nakierujesz wiązkę wody w dowolne miejsce. Wylewka elastyczna przyda się głównie wtedy, gdy chcesz precyzyjnie opłukać kubki i szklanki. Z pewnością docenisz jej zalety, ale warto zwrócić uwagę podczas zakupu na jej jakość.

Biała kuchnia z drewnianym blatem.Biała kuchnia z drewnianym blatem. Fot. Shutterstock

Baterie kuchenne można zamontować albo bezpośrednio na blacie kuchennym, albo na ścianie nad zlewozmywakiem. Baterie ścienne są ostatnio mniej popularne niż wersje stojące. Na baterie naścienne decydują się zazwyczaj ci, którzy mają doprowadzoną wodę nad zlew i nie chcą dokonywać kosztownych przeróbek. W baterii naściennej temperaturę wody reguluje się dwoma uchwytami: od zimnej wody i gorącej. Dopiero połączone w jednym strumieniu dają odpowiednią ciepłotę. W baterii kuchennej tego typu trudniej kontrolować strumień wody i częściej użytkownicy narzekają na jej rozchlapywanie po powierzchni roboczej w kuchni. Dlatego ten model baterii polecany jest z perlatorem, przeciwdziałającym rozlewaniu wody. Baterię ścienną warto wybrać, podobnie jak baterię z wyciąganą wylewką, gdy często zmywasz ręcznie, szczególnie większe garnki i brytfanny, albo myjesz naczynia w jednej komorze zlewu, a płuczesz w drugiej. Łatwiej dostosujesz temperaturę wody do swoich aktualnych potrzeb. Elastyczna wylewka dodatkowo podniesie jej funkcjonalność.

Baterie jednouchwytowe - nowoczesne rozwiązania dla Twojego domu

Baterię jednouchwytową rozpoznasz w sklepie bez trudu. To wszystkie modele, gdzie natężenie wody i jednocześnie jej temperaturę regulujesz za pomocą obrotowej głowicy. Model baterii jednouchwytowej jest wygodniejszy w użyciu niż baterie dwuuchwytowe. Pozwala na bardziej precyzyjne ustawienie ciepła wody i ogranicza jej zużycie. Bateria sztorcowa tego typu sprawdza się podczas takich czynności, gdy potrzebujesz szybko skorzystać z wody albo precyzyjnie wyregulować siłę strumienia wody , jak przy myciu owoców lub przelewaniu makaronu. Niektóre modele baterii mają elastyczną wylewkę, co podnosi ich funkcjonalność.

Baterie termostatyczne

Termostat na pewno jest ci dobrze znany. Wykorzystujesz go w żelazku, piekarniku i wielu innych sprzętach ułatwiających życie w domu. Konstrukcja baterii termostatycznych ograniczają zużycie wody i ułatwiaja dokładne ustawienie optymalnej temperatury wody. Masz pewność, że z kranu nagle nie poleci ukrop i się nie poparzysz. Mieszanie wody zimnej i gorącej następuje w specjalnym zaworze, który zapewnia wodę zimną i ciepłą, dostępną za pomocą jednego uchwytu. Niektóre baterie termostatyczne mocno podnoszą oszczędność wody, nawet do kilkudziesięciu procent, bo nie zużywasz jej niepotrzebnie, czekając aż strumień uzyska odpowiednią temperaturę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.