Jak odnowić oparcie krzesła? Tapicerowane modele jak nowe

Często podczas remontu lub zmiany aranżacji w kuchni albo w jadalni zapada decyzja o tym, by wymienić stare sprzęty na nowe. Z już postawionymi w domu lub mieszkaniu meblami często wiąże się jednak pewna historia, sentyment lub wspomnienia - nie raz ciężko się z nimi tak po prostu rozstać. Zobacz, jak wymienić tapicerkę w krzesłach na nową, aby tchnąć nowe życie w już postawione meble.

Płytki heksagonalne w kuchni.Płytki heksagonalne w kuchni. Fot. Shutterstock

Dlaczego warto samodzielnie zmienić obicie krzesła?

Jeśli z meblami tapicerowanymi, które znajdują się już w Twoim domu, wiążą się pewne wspomnienia, nie warto z nich rezygnować. Jak najbardziej można zastanowić się nad ich renowacją. Pięknie odnowione krzesła będą atrakcyjne i wyjątkowe, a samodzielna praca sprawi, że satysfakcja z ich ponownego ustawienia będzie znacznie większa. Dodatkowo przy samodzielnej renowacji sam będziesz mógł wybrać kolorystykę tapicerki oraz sposób odnowienia krzeseł. Dzięki temu siedziska będą idealnie dopasowane do Ciebie i aranżacji, którą planujesz.

Czy tapicerowanie fotela obiadowego jest trudne?

Tapicerowanie mebli nie jest prostą rzeczą, ale dzięki uporowi i odrobinie samozaparcia będziesz na pewno w stanie to zrobić. Aby wymienić starą tapicerkę potrzebny Ci będzie odpowiedni materiał, zszywacz tapicerski oraz pianka (lub gąbka) tapicerska. Jeśli stelaż również będzie wymagał odnowienia, przygotuj papier ścierny i odpowiednią farbę lub lakier.

Jak wykonać tapicerowanie krzesła?

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. Pexels

Tapicerowanie krzeseł wymagać będzie od Ciebie systematyczności i dbałości. Zadbaj o to, by poświęcić starym meblom odpowiednio dużo czasu. Ciężka praca na pewno się opłaci — samodzielne tapicerowanie mebli na pewno będzie bardzo satysfakcjonujące.

Przygotowanie materiałów i narzędzi

Zanim zaczniesz prace, w pierwszej kolejności zajmij się zebraniem odpowiednich materiałów i narzędzi. Zadbaj o to, by zaopatrzyć się w odpowiednią ilość materiału. Tapicerkę meblową na siedzenia krzeseł możesz zakupić w sklepach internetowych w dowolnych wzorach i kolorach. Warto też pomyśleć nad wykorzystaniem patchworkowych tkanin lub uszyć odpowiednią ilość materiału samemu z pociętych na kawałki tkanin. Oprócz materiału będziesz potrzebował zszywacza tapicerskiego oraz gąbki tapicerskiej.

Usunięcie starej tapicerki i starych powłok

Czas teraz na przygotowanie siedziska do pracy. Sprawdź, czy krzesła do salonu są w dobrym stanie. Jeśli materiał jest porwany i strzępi się, trzeba go będzie całkowicie usunąć. Sprawdź też sam stelaż krzesła. Metalowy lub drewniany, powinien być w odpowiednim stanie — farba powinna dobrze się trzymać i być jednolita.

Prace zacznij od usuwania starego materiału, jeśli jest to konieczne. Tkanina do krzesła powinna być przymocowana za pomocą gwoździ lub zszywek tapicerskich. Odwróć krzesło do góry nogami i usuń mocowania (jeśli trzeba, możesz pomóc sobie np. śrubokrętem), po czym zedrzyj tkaninę w całości z siedziska i oparcia. Krzesło powinno być też dokładnie wyczyszczone ze starej warstwy farby i lakieru — do tego celu użyj papieru ściernego. Poświęć dużo czasu siedzisku, inaczej kolejna warstwa materiału oraz farby lub lakieru będzie niewystarczająca, by zakryć mankamenty i cała Twoja praca okaże się nieestetyczna.

Pomalowanie lub polakierowanie krzesła

Gdy tapicerka i stare warstwy farby zostały już usunięte z siedziska, czas na pomalowanie krzesła. Malowanie wykonaj z dbałością. Pamiętaj o tym, że aby krzesło wyglądało estetycznie, należy je pomalować co najmniej dwa razy.

Założenie nowej tapicerki

Teraz czas założyć nowy materiał na oparcia i siedzisko. Na początek dotnij odpowiednio gąbkę tapicerską i połóż ją na siedzisko. Przyłóż ją kawałkiem tkaniny — materiały powinny wystawać poza obręb siedziska tak, by można było je spokojnie zagiąć i przymocować obicie do krzesła. Odwróć krzesło i przymocuj materiał do środka — przydatne będą tutaj zszywki. Zszywkami zepnij materiał tak, by był on odpowiednio napięty. Tak samo postępuj z oparciem. Twoje nowe krzesło jest gotowe!

Jak inaczej można odnowić stare krzesło?

Wnętrza mogą być zaaranżowane w różny sposób. Mieszkanie lub dom będzie atrakcyjniejszy, jeśli odnawianie mebli wykonasz samodzielnie. Wykorzystanie starych mebli pomoże Ci też zaoszczędzić nieco pieniędzy. Odnowione wyposażenie to idealny element wnętrz boho lub vintage. Wystarczy nieco uporu i inspiracji, które bez problemu możesz znaleźć w Internecie.

Jeśli mebel jednak sprawi Ci problemy, skieruj się do profesjonalisty — tapicer pomoże Ci w odnowieniu wyposażenia, dzięki temu uda Ci się też uniknąć błędów i brzydkiego efektu końcowego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA