Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?

Redakcja
29.10.2021 12:05
Przedstawimy sprawdzone sposoby na to, jak zabezpieczyć meble przed niszczącym wpływem wilgoci. Te triki musisz znać.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?

Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania łazienki i doborze wyposażenia, to idealny czas i możliwość, aby poradzić sobie z przyszłym problemem, poprzez meble wykonane na wymiar. Dzięki wyborowi sprzętu na wymiar będzie przy ich produkcji możliwość skorzystania ze specjalnych płyt. Na rynku dostępne są materiały meblarskie w tym płyty, które są dostosowane do specyficznych warunków panujących w małych łazienkach. Dodatkowo dostępne są specjalne folie ochronne, które również zabezpieczą nasze meble na długie lata.

Sytuacja natomiast może nabrać zupełnie innego światła jeżeli zauważyliśmy pojawiający się problem już ich po zamontowaniu w naszej łazience, a meble nie zostały uprzednio dodatkowo zabezpieczone np. wodoodporną farbą. W takiej sytuacji liczy się przede wszystkim czas naszej reakcji. Przedstawimy krótkie wskazówki dotyczące ratunku mebli przed wilgocią. Odpowiednia wentylacja pomieszczenia to klucz do naszego sukcesu. Musimy ją sprawdzić i ewentualnie doprowadzić do sprawności. W niektórych sytuacjach warto rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci.

Najlepsze metody zabezpieczania mebli

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Jeżeli posiadamy gotowe meble i zauważyliśmy na nich niszczący wpływ wilgoci to jedynym już dostępnym rozwiązaniem będzie impregnacja mebli łazienkowych. Najpierw trzeba drewniane meble łazienkowe rozmontować i oczyścić. Następnie zaś po oczyszczeniu nałożyć jedną warstwę preparatu, odczekać dłuższą chwilę i ponowić cały proces kilkukrotnie i odstawić na długi czas. Użyty na meblach preparat spowoduje, że drewno stanie się trwalsze i odporniejsze na wilgoć oraz pleśń.

Jeżeli pomieszczenie posiada meble, które nie zostały wykonane z drewna, a masz pytania to należy w tym celu, skontaktować się z producentem. Zazwyczaj infolinia czynna jest pięć dni w tygodniu. To tam możesz uzyskać informację, jakiego preparatu dobrej jakości użyć do impregnacji użytej w produkcji płyty.

Meble można pomalować, wykorzystując do tego celu wodoodporne farby. Ochroni ona je przed wilgocią oraz pleśnią. Pomalowanie ich farbą nie tylko zabezpieczy je przed wilgocią, ale także doda meblom blasku. Taki zabieg będzie miał podwójne znaczenie — jeden to ratunek mebli do łazienki, a drugi to ich odświeżenie.

Niejednokrotnie stosowanym sposobem, aby zabezpieczyć meble łazienkowe, jest wykorzystanie do ich ratunku, zwykłego lakieru do drewna. Meble mogą dzięki temu stać się bardziej błyszczące, a nasze pomieszczenie jaśniejsze. Potraktowanie mebli lakierem to chyba najtańsze i najszybsze dostępne rozwiązanie, które możemy wykorzystać do impregnacji. Czas na podjęcie działań, gdy zauważymy wilgoć na meblach jest najważniejszy. Wilgoć nie tylko zaatakuje wyposażenie łazienki, czyli meble, ale także nasze ściany oraz podłogi. Wilgoć może przerodzić się w pleśń, która jest niebezpieczna dla ludzi.

Dlaczego lepiej kupować meble łazienkowe na wymiar?

Zakup mebli z drewna przygotowanych pod wymiar, będzie zapewne droższy od tych kupionych zakupionych marketach i produkowanych na masową skalę, natomiast meble pod zamówienie zapewnią nam gwarancję jakości wykorzystanych materiałów do ich produkcji oraz wykorzystanie technologii, które zabezpieczą drewno przed negatywnym wpływem warunków panujących w łazience.

Wilgoć potrafi zniszczyć nawet najładniejsze meble, jeżeli nie będą przechowywane w odpowiednich warunkach oraz zabezpieczone przed kontaktem z wodą. Meble pod zamówienie to jedynie sugestia, może ona nam pomoc przed przyszłymi problemami, które spotkały już niejednego człowieka. Czy w takim przypadku, nie lepiej dołożyć funduszy do mebli łazienkowych i zakupić je droższe? Będą one wykonane z pewnych materiałów, bez potrzeby w przyszłości wydawania dodatkowych funduszy na specjalne środki, aby meble łazienkowe i zestawy mebli łazienkowych przed wilgocią ochronić.

Więcej o: