Stoły do jadalni w stylu loftowym

Salony połączone z jadalnią w stylu loft mają często ciekawe aranżacje. Industrialny styl tworzy przestrzeń, której nie sposób odmówić ani funkcjonalności, ani estetyki. Podpowiadamy, jaki stół będzie najlepszy do takiego wnętrza.

Minimalistyczny loft, w którym dominują biel, beton oraz meble ze stali i drewna.Minimalistyczny loft, w którym dominują biel, beton oraz meble ze stali i drewna. Fot. Shutterstock

Styl loftowy charakteryzuje prosty, minimalistyczny i surowy design, wzorowany na przemysłowych fabrykach i magazynach, wykończonych betonem, cegłą i metalem. Tak w skrócie scharakteryzować można styl loft. Dla wielu z nas ta industrialna surowość jest ogromną inspiracją, dlatego coraz częściej gości w domach, mieszkaniach i biurach, jako kompletna stylizacja wnętrza.

Krótka historia stylu loft

Historia stylu loftowego wiąże się z kryzysem, który miał miejsce w USA w latach 60 XX wieku. Opustoszałe hale wielkich, przemysłowych fabryk stały się życiowym centrum nowojorskiej bohemy. Wygląd tych wielkich magazynów stał się pierwowzorem dzisiejszych loftowych aranżacji. Wysokie pomieszczenia, doświetlone ogromnymi, nieosłoniętymi oknami, pod wpływem twórczych inspiracji zamieniły się w oryginalne mieszkania, pracownie i centra spotkań miejscowych artystów.

Dokuczliwy brak podstawowych elementów aranżacyjnych takich jak meble, dekoracje i dodatki, sprawił, że do stylizacji wykorzystywane były surowce naturalne takie jak drewno, metal czy beton. To właśnie one stały się wyznacznikiem współczesnego stylu i dziś królują we wnętrzach loft.

Jadalnia - loftowe elementy wystroju

Aranżacja jadalni w stylu loft wymaga dobrego rozplanowania i projektu. Warto poszukać inspiracji lub gotowej aranżacji, której elementy można przenieść do własnego wnętrza. Należy przy tym pamiętać, że pokój jadalniany, to pomieszczenie, które musi być funkcjonalne i praktyczne. Duży stół, wygodne krzesła, ławy lub siedziska - to elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę. To bowiem od nich zależy komfort późniejszego użytkowania.

Jaki więc powinien być idealny industrialny stół? Z jakiego materiału powinien być wykonany. Jaki mieć kształt? I w końcu, jak dopasować do niego meble i dodatki.

Soft loft, w którym jedną ze ścian udekorowano płytkami z lica cegły.Soft loft, w którym jedną ze ścian udekorowano płytkami z lica cegły. Fot. Shutterstock

Drewniany stół industrialny do jadalni

Jaki powinien być stół w stylu industrialnym do jadalni? Odpowiedź jest dosyć prosta i pewnie nikogo nie zdziwi. Minimalistyczny, wykonany z naturalnych materiałów takich jak deski, metal lub szkło.

Zgodnie z podstawowymi założeniami industrialnego stylu aranżacji wnętrz, stół industrialny pozbawiony jest zbędnych ozdób i zazwyczaj bardzo oszczędny w formie. W żaden sposób nie wpływa to jednak na funkcjonalność ani na estetykę.

Stół industrialny z drewnianym lub szklanym blatem, mimo prostej formy może być prawdziwym synonimem luksusu. Współczesne industrialne stoły są naprawdę piękne i designerskie. Oferują zróżnicowany kształt blatu i nóg, by dzięki temu jak najlepiej wkomponować się we wnętrze.

Producentom mebli w tym także stołów w stylu loft przyświecają dwie zasady – minimalizm i funkcjonalność. Stół, jako podstawowe wyposażenie jadalni, kuchni a czasem również salonu powinien być wygodny i solidny. Minimalistyczne, nie znaczy jednak brzydkie i nieestetyczne, wręcz przeciwnie styl industrialny, choć prosty jest równocześnie bardzo okazały. Stoły industrialne zwłaszcza te z blatem ze szkła, zachwycają wrażeniem kruchej delikatności, będąc w rzeczywistości niezwykle wytrzymałe.

Ważne, aby industrialny stół był dopasowany do wielkości pomieszczenia w którym stanie.

Jak wybrać idealny stół w stylu industrialnym

W małych jadalniach, w mieszkaniach w bloku lub w kawalerkach sprawdzą się prostokątne lub kwadratowe stoły loftowe o długości blatu maksymalnie do 100 cm. Oczywiście wielkość ma znaczenie i trzeba bezwzględnie dopasować ją do przestrzeni. Stoły do jadalni i do kuchni warto wybierać zwracając uwagę na ich długość i szerokość. Dobrym rozwiązaniem w małych jadalniach będzie rozkładany stół industrialny, którego powierzchnię można zwiększyć przy użyciu wkładek wydłużających lub rozkładanych boków.

Duży pokój jadalniany, to zazwyczaj brak ograniczeń gabarytowych. Duży stół industrialny będzie jej największą ozdobą i dekoracją samą w sobie.

Pamiętaj! Przy stole w stylu industrialnym nie może zabraknąć idealnie dopasowanego i wygodnego siedziska. Co sprawdzi się w tej roli najlepiej? Stylowa ława z litego drewna na prostych metalowych nogach. Minimalistyczne metalowe krzesła do jadalni lub taborety, dostępne obecnie w wielu wariantach kolorystycznych.

Jeśli zależy Ci na aranżacji wnętrza w stylu industrialnym, powinieneś pamiętać, by każdy mebel pasował do wybranej koncepcji. Jeśli będziesz się trzymał tej zasady z pewnością uda Ci się stworzyć stylowe wnętrze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.