Klamki do drzwi zewnętrznych - szczegół, który ma znaczenie

Redakcja
30.10.2021 16:00
Nawet najpiękniejsze drzwi, jeżeli nie będą posiadały odpowiednio pasujących do nich klamek, nie zrobią dobrego wrażenia. Zobacz, które wybrać do drzwi aluminiowych, przesuwnych czy szklanych.

Drzwi wejścioweDrzwi wejściowe fot. Shutterstock

Piękno drzwi zewnętrznych - klamki jako estetyczne uzupełnienie skrzydła drzwi

Klamki do drzwi zewnętrznych powinny być funkcjonalne, trwałe, wygodne w użytkowaniu i estetyczne. Powinny nie tylko pasować pod względem rozwiązania technicznego do drzwi zewnętrznych, ale również muszą ładnie wpisywać się w wygląd ogólny skrzydła i całego domu. Chociaż jest to element niedoceniany, nad zakupem warto się zastanowić - atrakcyjne i funkcjonalne klamki do drzwi zewnętrznych będą ozdobą Twojej pięknej posesji.

Jakie klamki drzwiowe będą najlepsze?

W przypadku drzwi wewnętrznych stawia się na wygodę użytkowania. Drzwi zewnętrzne oprócz tej cechy muszą też posiadać dodatkowo jeszcze kilka innych parametrów: przede wszystkim powinny zapewniać bezpieczeństwo domownikom. Nie inaczej ma się sprawa z klamkami do tych drzwi - klamka do drzwi zewnętrznych powinna zapewniać wygodne opuszczenie budynku, dostosować się do konieczności użycia klucza oraz być trwała i solidna.

Klamki do drzwi zewnętrznych wejściowych - postaw na funkcjonalność

drzwi antywłamaniowedrzwi antywłamaniowe fot. Shutterstock

Klamki do drzwi wejściowych powinny odznaczać się przede wszystkim funkcjonalnością. Postaw na zewnętrzne klamki, które umożliwią Ci łatwe otwieranie i zamykanie drzwi. Wybierając klamki warto po prostu spróbować, jak klamka leży w dłoni i jak otwiera się pod naporem Twojej ręki — w takim sprawdzaniu znacząco pomogą wystawy sklepowe z odpowiednimi produktami.

Dodatkowo warto zdecydować się na takie rodzaje klamek, które uniemożliwiają nieautoryzowane otwarcie, np. takie, które otwiera się jedynie za pomocą odpowiedniego klucza. Dzięki temu do wnętrza budynku nie dostanie się nikt niepożądany. To ważne, jeśli mieszkasz w budynku mieszkalnym i znajduje się w nim Twoja rodzina oraz Twój dobytek.

Kupując produkty do drzwi nowoczesnych warto również zdecydować się na dobre klamki ze stali nierdzewnej. Taki rodzaj klamki jest odporny na czynniki atmosferyczne i intensywną eksploatację. Nowoczesne sposoby malowania umożliwiają też wybór klamki ze stali nierdzewnej w różnych wersjach kolorystycznych (popularny jest kolor klamki stare złoto lub srebro, a także czarne klamki). Jeśli malowanie jest proszkowe, klamka odznacza się wzmocnioną konstrukcją, a warstwy farby dodatkowo zapewniają odporność.

Klamki zewnętrzne, czyli estetyka i nowoczesność

Drzwi wejściowe to często pierwszy element, jaki widzą domownicy i goście. Z tego względu klamki do drzwi wewnętrznych powinny być estetyczne. Możesz zdecydować się na klamkę klasyczną lub nowoczesną - wybór zależy od Ciebie oraz od tego, na jaki styl drzwi i domu się zdecydowałeś. Popularna jest także prosta klamka, która podkreśla nowoczesne rozwiązania.

Atrakcyjne produkty podkreślą piękno i estetykę drzwi zewnętrznych i sprawią, że goście chętnie wejdą w Twoje progi. Dopasować produkty możesz nawet do konkretnego stylu wnętrzarskiego. W stylu retro stosuje się klamki na długim szyldzie, a w minimalistycznym - proste elementy o oszczędnej formie i stonowanej kolorystyce.

Przy zakupie klamek zwracaj uwagę nie tylko na sam uchwyt (który może mieć formę gałki lub szyldu), ale również na rozetę, czyli element, który bezpośrednio przylega do tafli drzwiowej. Produkty na rynku najczęściej sprzedawane są na rozecie kwadratowej lub okrągłej. To ważne, gdyż odpowiednia figura geometryczna w rozecie jest w stanie znacząco podkreślić styl i charakter aranżacji. Kwadratowa rozeta nadaje wnętrzu surowego, minimalistycznego wydźwięku i pasuje do modnych, nowoczesnych pomieszczeń, a okrągła rozeta - do klasycznych, przytulnych i swojskich wnętrz.

Wewnętrzna i zewnętrzna gałka, a także klamka

Często wewnętrzna i zewnętrzna strona klamek różnią się od siebie. Dzięki temu po wewnętrznej stronie klamka pozwala na dopasowanie się do aranżacji wnętrza domu lub mieszkania. Klamkę zewnętrzną natomiast dopasowuje się do zewnętrznego wyglądu drzwi. Takie rozwiązanie często stosowane jest w drzwiach wewnątrzklatkowych, gdzie zewnętrzna strona musi być dopasowana do stylu całej klatki, który niekoniecznie musi być taki sam, jak ten w Twoim mieszkaniu.

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • rogucki

    0

    Klamki są ważne, ale dobre drzwi to podstawa. Ja mogę polecić stalowe KMT Passive 75 z zastosowaniem zamka listwowego hakowego, który sprawia, że otwieranie i zamykanie jest bardziej komfortowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX