Zlewozmywak stalowy ma uniwersalny styl i jakość na lata: top aranżacje

WiB
29.10.2021 15:57
Złoty, miedziany, chromowany zlewozmywak stalowy - kolor ma znaczenie, ale jakość tego produktu nie zawodzi od lat. Dlatego tak często wybierany jest do kuchni o wielu różnych odsłonach. Przedstawiamy piękne aranżacje i 18 różnych zlewów.

Biała kuchnia ze stalowym zlewozmywakiem.Biała kuchnia ze stalowym zlewozmywakiem. Fot. Shutterstock

Zlewozmywak stalowy to dobry wybór do każdej kuchni. Wykonany ze stali nierdzewnej doskonale radzi sobie z różnorodnymi czynnikami zewnętrznymi i substancjami. Jest odporny na dużą zmienność temperatur, zarysowania, inne uszkodzenia, a także nie odkształca się. Łatwo też utrzymać go w czystości. Wystarczy ciepła woda i płyn do mycia naczyń. Po każdym użyciu warto przecierać go również suchą, delikatną ścierką bawełnianą. Czego nie robić? Nie należy przede wszystkim stosować silnych środków czyszczących, ponieważ mogą naruszyć strukturę metalowego zlewu. 

Zlewozmywak stalowy: rodzaje

Producenci oferują zlewozmywaki stalowe jednokomorowe, półtorakomorowe, dwukomorowe, dwuipółkomorowe, które różnią się między sobą liczbą i wielkością komór. Można też kupić zlewy stalowe wpuszczane w blat, których krawędzie widoczne są na blacie po montażu. Estetom polecamy zlewozmywaki stalowe podwieszane, które montuje się od dolnej strony blatu. Są też modele w różnych kolorach - chromu, złota, mosiądzu czy miedzi, a także o różnorodnych kształtach. Do najpopularniejszych należą zlewozmywaki stalowe okrągłe, kwadratowe i prostokątne. 

Przed zakupem warto też przemyśleć położenie zlewozmywaka stalowego - czy ma być prawo-, a może jednak lewostronny. Uniwersalny model odwracalny można natomiast montować w dowolny sposób. Są też zlewy stalowe przeznaczone do montażu w szafce narożnej. 

Jaki zlewozmywak stalowy warto wybrać? 

Wybierając najlepszy dla siebie zlewozmywak stalowy, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego kolor, ale przede wszystkim rodzaj stali, z której go wykonano. Modele ze stali nierdzewnej sprawdzają się najlepiej. Są łatwe w pielęgnacji, a także niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmiany temperatur. Stal nierdzewna (szlachetna) to przerobiony plastycznie stop żelaza z węglem, który w procesie produkcji wzbogacany jest różnorodnymi domieszkami, które wpływają na jego parametry techniczne i walory estetyczne. Na rynku dostępne są też zlewozmywaki wykonane ze stali chromowo-niklowej. Są tańsze i mniej wytrzymałe na różne czynniki zewnętrzne. 

Zlewozmywak stalowy może mieć różną głębokość komór. W standardowych modelach wynosi 14 cm. Dostępne są też zlewy stalowe o głębokości 16-20 cm. 

Grubość zlewozmywaka stalowego też jest bardzo istotna. Im większa, tym lepiej. Grubszy zlewozmywak stalowy posłuży dłużej, będzie odporniejszy na cięższe naczynia. Poleca się modele o grubości co najmniej 0,8 mm. 

Design zlewozmywaka ze stali 

Ostatnio bardzo modne są zlewozmywaki stalowe w kolorze złota i mosiądzu. Takie wraz z innymi detalami dekoracyjnymi potrafią dodać kuchni odrobiny szyku. Wyglądają bardzo estetycznie i wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie. Zlewozmywak stalowy w kolorze złota lub mosiądzu pięknie ozdobi kuchnię minimalistyczną, skandynawską, a nawet art déco. 

Więcej o: