Jak działa kabina prysznicowa z hydromasażem?

Redakcja
31.10.2021 16:00
Jeszcze do niedawna system hydromasażu w domowej kabinie prysznicowej był dostępny jedynie dla nielicznych. Obecnie kabiny prysznicowe z funkcją hydromasażu to produkt na wykończenie łazienki dostępny dla każdego. Zobaczcie jak działają takie produkty.

Łazienka z dużą kabiną prysznicową.Łazienka z dużą kabiną prysznicową. Fot. Shutterstock

Zakupu kabiny możemy dokonać w większości marketów budowlanych. Należy zwracać uwagę nie tylko na rozmiar kabiny, ale także na materiał, z którego produkt został wykonany oraz to, aby posiadał odpowiednią średnicę dysz. Popularnością cieszą się te wykonane z akrylu sanitarnego oraz posiadające rozbudowane panele prysznicowe. Na rynku dostępne są także kabiny pochodzące od renomowanych producentów.

Nowe wrażenia oraz korzyści z kabiny prysznicowej

Kabiny z hydromasażem potrafią zapewnić nie tylko komfort dla ich użytkowników, ale dodatkowo zdrowotny wpływ na ciało. Kabiny prysznicowe z hydromasażem mają budowę zbliżoną do tradycyjnych kabin. Kabinę możemy dopasować tak, aby pasowała do wystroju w łazience. Ścianki zewnętrzne w kabinach z hydromasażem są identyczne jak w tradycyjnych kabinach prysznicowych. Natomiast różnice pojawiają się po otwarciu drzwi kabiny. Po drugiej stronie kabiny naszym oczom ukazuje się oddzielny panel prysznicowy. Centralną część kabiny zajmują dysze masażowe oraz jednostka do sterowania hydromasażem.

Powyżej dysz znajduje się bateria termostatyczna oraz prysznic centralny. To właśnie dzięki dyszom w domowych warunkach możemy skorzystać pod prysznicem z masażu wodnego oraz pozwolić sobie na relaksującą kąpiel w domu. Najbardziej masaż docenią Ci z nas, którzy większość dnia spędzają w jednej pozycji — stojącej bądź siedzącej. Taka pozycja wpływa negatywnie na nasz kręgosłup oraz krążenie krwi.

Kabinę z hydromasażem to specyficzne wykończenie łazienki i docenią je zwłaszcza osoby, które cierpią na choroby zwyrodnieniowe. Masaż wodny ukoi występujące w ich przypadku bóle stawowe. Będzie to także złoty środek dla osób leczących rwę kulszową, natomiast u osób zestresowanych oraz przemęczonych zmniejszy napięcie mięśni, poprawi nastrój oraz zmniejszy występujący ból głowy. Kabina z hydromasażem to nie jedynie sposób na domowe spa i chwilę relaksu. Znakomicie sprawdzi się ona także w kosmetyce poprzez poprawę ukrwienia naszej skóry. Dodatkowo dostępne środki czystości pomogą na ich doczyszczenie po kąpieli.

Hydromasaż — powietrze i woda

W przypadku kabin zwykłych ich wyposażenie to ręczna słuchawka prysznicowa oraz deszczownica. Za pomocą zwykłych kabin możemy umyć nasze ciało z brudu z pomocą wody. Natomiast kabina prysznicowa z hydromasażem to wodny zabieg leczniczy polegający na oddziaływaniu bodźcem mechanicznym na nasze ciało. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez wykorzystanie pod odpowiednim ciśnieniem wody. Ciecz pod ciśnieniem oddziałuje na ciało w różnoraki sposób:

  • mechaniczny
  • fizykochemiczny
  • termiczny

Hydromasaż to kwintesencja połączenia tradycyjnego masażu, a więc nacisku w tym przypadku podciśnienia oraz wody na ciało powodując głębokie przekrwienie, relaksacje mięśni czy redukcje bólów stawowych. Celem zabiegu jest poprawa cyrkulacji chłonki oraz krwi żylnej. Wypompowywana z otworów pod wysokim ciśnieniem ciecz, uderza w nasze ciało, rozluźniając w ten sposób napięte mięśnie.

Działanie dysz do hydromasażu

Warto zwrócić uwagę na działanie samych dysz w kabinie. Zazwyczaj posiadają gumowe końcówki, a ich rozmieszczenie jest podobne w każdej kabinie. Dysze mogą działać w różny sposób. Podstawowy z nich to ten, gdy tłoczą samą ciecz, bądź ciecz wraz z powietrzem. Jest to istotne ze względu na skuteczność takiej kąpieli. Kabina prysznicowa jest wyposażona w dysze, które pompują ciecz wraz z powietrzem. Są one skuteczniejsze, gdyż mogą lepiej dotlenić naszą skórę. Kabina z hydromasażem, która posiada możliwość pompowania jedynie samego powietrza, posłuży do masażu tzw. perełkowego lub wielostrumieniowego. Jest to zabieg polegający na wykorzystaniu pęcherzyków gazu, które delikatnie muskają i dotleniają naszą skórę, dając namiastkę łaźni parowej.

Niektóre kabiny z hydromasażem umożliwiają wykorzystanie dodatkowej opcji — bicze szkockie. Polega ona na tym, aby w pełni wykorzystać wodę za pomocą jednego skupionego strumienia, który możemy skierować za pomocą dyszy pod odpowiednim kątem na nasze ciało. Na przemiennie natryskiem kolczastym bądź deszczowym. Przez minutę tłoczona woda ma temperaturę 40 stopni Celsjusza, a następnie przez czas około 20-30 sekund - 20 stopni Celsjusza, bądź mniej. Taki zabieg należy powtórzyć dwukrotnie. Jest on zalecany przy zaburzeniach metabolizmu, związanych z otyłością, zaburzeniach krążenia przy nerwicach.

Więcej o: