Talerze z gliny - ceramika cieszy się coraz większą popularnością

Karolina Kielak
03.11.2021 13:48
Zainteresowanie ceramiką rośnie. Coraz chętniej kompletujemy naczynia o wyjątkowym kształcie czy wyglądzie. Na uwagę zasługują talerze z gliny. Jakie są, gdzie się sprawdzą? Jak zrobić talerz z gliny i jakie materiały są do tego niezbędne? Podpowiadamy!

Talerze z gliny - jakie są?

Popularność produktów tworzonych ręcznie nieustannie rośnie. Lubimy mieć w swoim domu coś unikatowego, innego niż wszyscy. Chętnie kompletujemy naczynia, które wyróżniają się wyglądem. Zdecydowanie coraz większa część z nas rezygnuje z białych czy przezroczystych zastaw stołowych, szukamy oryginalności. Ciekawie prezentują się talerze z gliny, które sprawdzą się na wyjątkowe okazje, ale też do codziennego użytku, na przykład do serowania pralinek.

Gliniany talerz stanie się piękną ozdobą wnętrza. Doskonale będzie prezentował się na stoliku kawowym, stole w jadalni, ale też jako podstawka pod świece, pojemnik do przechowywania kolekcjonerskich monet, kluczy czy dekoracja ścienna. W zależności od zdobień, bez trudu dopasujemy talerz z gliny do okazji. Sprawdzi się on także doskonale w roli prezentu na parapetówkę czy prezentu imieninowego. Talerze z gliny mają niepowtarzalną zaletę. Ze względu na fakt, że jest to produkt wykonywany ręcznie, każdy egzemplarz jest wyjątkowy, niepowtarzalny oraz unikatowy.

Talerze z glinyTalerze z gliny Fot. designtown

Jak zrobić talerz z gliny?

Szukasz idealnego talerza z gliny, a nic ci się nie podoba? Pomyśl, że w prosty sposób taki talerz możesz wykonać samodzielnie. Na zachętę warto dodać, że lepienie ceramiki bardzo często przeradza się w pasję, jest ciekawe i fascynujące. Tworzenie z gliny relaksuje, wycisza, uspokaja. Jak zrobić talerz z gliny?

Najważniejszą kwestią jest zgromadzenie niezbędnych materiałów i przyborów. Bez trudu znajdziesz je za pośrednictwem Internetu lub w sklepach hobbystycznych. Najłatwiej tworzy się talerze z gliny samoutwardzalnej, przyda się więc termoutwardzalna masa plastyczna. Jeśli zależy Ci na stworzeniu talerzy w piękne wzory, warto zaopatrzyć się w tak zwane arkusze teksturowe, które umożliwią wytłaczanie w glinie wzorów. Sprawdzą się także specjalne stemple do gliny, farby akrylowe, a także talerz lub miska, które posłużą jako wzór i pozwolą odwzorować wielkość tworzonego naczynia.

Talerze z glinyTalerze z gliny Fot. designtown

Pierwszym krokiem jest uformowanie z termoutwardzalnej masy plastycznej kulkę, następnie należy ją rozwałkować na płaskiej powierzchni za pomocą akrylowego wałka, na grubość około 0,6 cm. Rozwałkowaną glinę należy położyć na wzorzystym arkuszu, następnie spryskać go wodą i delikatnie rozwałkować, dzięki czemu wzór się odciśnie.

Kolejnym krokiem jest zdjęcie gliny z arkusza i przeniesienie jej na płaską powierzchnię. Teraz wystarczy wyciąć okrągły kształt, korzystając z naczynia służącego jako wzór. Następnie odwracamy gliniane koło do góry dnem, by stworzyć w delikatny sposób lekko uniesione do góry brzegi.

Ważną kwestią w tworzeniu talerzy z gliny jest wypalanie. Można to zrobić w piekarniku, na blasze wyłożonej papierem pergaminowym. Do opakowania z gliną dołączona będzie ulotka, na której widnieje informacja o czasie twardnienia masy.

Talerze z glinyTalerze z gliny Fot. designtown

Więcej o: