Wielozadaniowe stoły do jadalni

Kamil Michaluk
06.11.2021 11:00
Jadalnia jest miejscem w domu, które bywa wykorzystywane w różnych celach - wcale nie tylko do spożywania posiłków. W jej aranżacji niezwykle istotny jest stół na miarę tych zadań - nie bez przyczyny mówi się, że powinien to być mebel wielozadaniowy. Na które parametry szczególnie trzeba zwracać uwagę?

Stół do jadalni - mebel o wielu funkcjach

Niezależnie od tego, czy jadalnia stanowi część kuchni, salonu czy otwartej przestrzeni, stół jest w tym miejscu kluczowym meblem. Przy jakich okazjach się go wykorzystuje?

Miejsce spożywania posiłków

Wybór stołów do jadalni zależy przede wszystkim od tego, ile osób będzie przy nich jeść posiłki. Inne wymiary blatu będą odpowiednie dla wieloosobowej rodziny, odmienne zaś dla mieszkającej razem pary lub singla.

Centrum życia rodzinnego

W jadalni często odbywają się też spotkania z rodziną lub znajomymi. To w tym pomieszczeniu miło spędza się czas na długich rozmowach. Przy niewielkim metrażu mieszkania nie ma czasem dość miejsca, by urządzić osobne centrum wypoczynku w salonie. Warto więc zadbać nie tylko o solidny stół, ale i dokonać wyboru krzeseł pod kątem tego, by były wygodne.

Wygodne miejsce do pracy

Niekiedy stoły do jadalni należą do mebli, przy których odbywa się praca. Jeśli ta część mieszkania zamienia się czasem w miniaturowe biuro, również trzeba dobrać odpowiednie krzesła. Niezwykle istotne jest także to, żeby zadbać o właściwe doświetlenie. W miarę możliwości powinno to być światło dzienne.

Ozdoba salonu

Piękny stół bywa w końcu prawdziwą ozdobą pokoju. Powinien tworzyć harmonijne połączenie z resztą wystroju pomieszczenia.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. shutterstock

Jakie powinny być nowoczesne stoły do jadalni?

Solidne stoły do salonu - meble na lata

W ofercie sklepów dostępne są różne modele stołów. Zwykle takie meble są dość drogie - nawet w przypadku tańszych egzemplarzy. Warto więc niekiedy trochę dopłacić po to, by ten wybrany przez nas mógł służyć nam przez lata. Jednocześnie nasze wybory powinny być przemyślane.

Stół łatwy w czyszczeniu

Jeśli chcesz cieszyć się prawdziwie wielozadaniowym meblem, to idealnym rozwiązaniem będzie stół łatwy w czyszczeniu. To przede wszystkim oszczędność czasu, którego wiele marnotrawimy właśnie na codzienne porządki.

Ile miejsca przy stole dla jednej osoby?

Niezależnie od tego czy wybierzemy okrągły, czy też prostokątny kształt blatu, musimy przewidzieć liczbę osób, którą zwykle będziemy chcieli przy nim zmieścić. Zapraszając gości do domu, powinniśmy dla każdego przeznaczyć przynajmniej 60 cm długości i 40 cm głębokości blatu.

Z jakiego materiału wybrać stół do jadalni?

Drewniane stoły do jadalni

Rodzinne spotkania np. przy dębowym stole będą prawdziwym świętem. Właśnie drewno jest tym materiałem, który sprawia najmniej kłopotów przy projektowaniu wystroju wnętrz. Pasuje właściwie do każdego typu aranżacji, może być odnawiane i poddawane zabiegom upiększającym np. postarzaniu. Doskonale wpisuje się w styl skandynawski.

Stoły z płyty meblowej

Meble drewniane mają jedną wadę - jest nią często cena. Dla realizacji pomysłu o tańszym zamienniku wykorzystano płytę meblową. Wykonane z niej stoły mogą być bardzo różnorodne i całkiem trwałe. Trudniej je jednak odnowić.

Stoły z metalu

W ofercie wielu sklepów meblowych można również zakupić stoły aluminiowe. Świetnie pasują w niektórych stylizacjach - choćby industrialnych. Z reguły minimalistyczny blat wykonuje się jednak z bardziej przyjaznego tworzywa (płyty, drewna). Jeśli zależy ci na całościowym efekcie - wybierz do kompletu stylowe krzesła z metalu.

Stoły ze szkła. Do jakich wnętrz pasują?

Jeśli myślimy o realizacji marzenia o wnętrzu w stylu nowojorskim, to nabycie szklanego stołu będzie właściwym krokiem. Właśnie ten materiał kojarzy się ze stonowaną elegancją, którą odznacza się właśnie ten styl.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. shutterstock

Stoły do jadalni - designerskie czy klasyczne?

Klasyczne stoły do kuchni - potęga elegancji

Drewniane, szklane lub z płyty- takie klasyczne stoły są dostępne w ofercie większości sklepów. Ich zaletą jest uniwersalność. Nie będziemy mieli z nimi problemu nawet wtedy, gdy zmienimy aranżację jadalni. To właśnie one mogą być określane jako wielozadaniowe.

Stoły designerskie - gdzie pasują?

Produktów prawdziwie designerskich nie znajdziesz w większości salonów meblowych. Jeśli jednak zależy ci na unikalnym stylu, to możesz wykonać wybrane meble samodzielnie lub postarać się o zakup jakiegoś ciekawego modelu u jego twórcy. Pokaż, że cenisz nieprzeciętny design. Warto w tym celu przeglądać oferty mebli ''z drugiej ręki''. Niekiedy można trafić na prawdziwe okazje!

Rozkładany stół do jadalni: mebel do każdego wnętrza

Na rynku dostępne są również meble rozkładane. W przypadku wizyty gości możemy je powiększyć, przystawiając dodatkowe krzesła.

Dlaczego stół rozkładany to mebel do każdego wnętrza?

Produkty tego typu zmieszczą się nawet w dość ciasnych pomieszczeniach. Jeśli wielkość stołu jest tym, co zaburza swobodną komunikację we wnętrzu, to właśnie model rozkładany może ograniczyć przykre konsekwencje takiej ciasnoty do minimum.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu rozkładanego?

Przy zakupie takiego mebla lub jego realizacji na zamówienie warto zwrócić uwagę na sam mechanizm rozkładania. Należy postawić na takie rozwiązanie, które pozwoli nam na sprawną transformację stołu nawet wtedy, gdy jego pełnych rozmiarów używamy tylko w nieliczne dni.

Stół do jadalniStół do jadalni Fot. shutterstock

Jaki kształt stołu do jadalni lub kuchni?

Stoły okrągłe

Świetnie wyglądają w dużych przestrzeniach. Proste w formie, pozwalają na to, by wszystkie osoby dobrze się widziały. Jednocześnie nie posiadają ostrych kantów, przez co są bezpieczniejsze dla dzieci.

Stoły kwadratowe lub prostokątne

Pierwsze z nich są wybierane do szczególnie małych pomieszczeń. Oba rodzaje stołów pozwalają na to, by dosunąć je jedną krawędzią do ściany. Dzięki temu można oszczędzić nieco więcej miejsca - stół i krzesła do kuchni nie muszą być w centrum.

Więcej o: