Narożniki U - jak je ustawić w salonie

Kamil Michaluk
07.11.2021 11:00
Narożnik uniwersalny w kształcie litery U może być wspaniałym meblem do salonu. Często posiada dość znaczne rozmiary. Ważne jest więc, by odpowiednio go ustawić. W jaki sposób mogą być umieszczone w salonie kanapy narożne? Jak je wybierać i na co zwracać uwagę przy zestawianiu z innymi meblami? Podpowiadamy.

Narożnik w kształcie litery U - jakie ma zalety?

Dlaczego mebel w kształcie litery U uznawany jest za uniwersalny narożnik? Jego zaletą jest to, że może być ustawiany w dowolny sposób niezależnie od układu pomieszczenia. Kanapy narożne w kształcie litery C lub L są w tym zakresie znacznie mniej ustawne. Czy na tym kończą się zalety omawianego rozwiązania? W przypadku, gdy chodzi o narożniki modułowe (zwłaszcza duże narożniki do salonu), to my mamy decydujący wpływ na ich ostateczną konfigurację. Niekiedy interesuje nas zwiększona powierzchnia spania - wówczas taki mebel bardzo przyda się i z łatwością zamienimy go na tymczasowe łoże dla gości. Są to wreszcie świetne meble jeśli chodzi o podkreślenie ekskluzywnego charakteru wnętrza. Narożnik skórzany lub obity wysokiej jakości materiałem może być dowodem luksusu.

Nowoczesne narożniki w kształcie litery U - na co uważać?

Meble wypoczynkowe, nawet posiadające funkcję spania, powinny być wygodne, trwałe i funkcjonalne, ale także estetyczne. Również narożniki w kształcie U muszą mieć dobrej jakości tapicerkę i atrakcyjny kolor.

Jakie meble tapicerowane do salonu?

Tanie narożniki w kształcie podkowy niekiedy pokryte są materiałem słabej jakości. Jakie mogą być jego wady? Przede wszystkim dochodzi do jego przecierania się, występuje też trudność w wywabianiu plam. Pewnym ratunkiem jest zainwestowanie w pokrowce na gumce, które chronią mebel, mogą łatwo być zdjęte i uprane. Dodatkowo można dzięki nim łatwo zmienić charakter wnętrza poprzez dodanie nowych akcentów kolorystycznych. Można je nabyć w niejednym sklepie internetowym. W pełni funkcjonalnym meblem będziemy jednak dysponować tylko wtedy, gdy tkanina pokrywająca będzie mocna, łatwa w utrzymaniu czystości i estetyczna.

Jaki kolor narożnika U?

W ofercie wielu sklepów znaleźć można niejeden szary narożnik w kształcie U (lub w kształcie C). W przypadku dużych salonów taki mebel może być wykorzystany do tworzenia różnych aranżacji. Nowoczesny design pozwala na to, by nawet poprzez dodatki takie, jak różnokolorowe poduszki, całkowicie zmieniać sposób jego postrzegania we wnętrzu. W mniejszym pomieszczeniu podobnie funkcjonować mogą kanapy w kształcie litery L. Jakie jeszcze barwy są modne? Zawsze broni się czerń, ale też granat. W ostatnim sezonie chętnie stawiano na świetnie spełniające funkcję dekoracyjną meble w kolorze pudrowego różu, bladej żółci lub popularnej butelkowej zieleni.

Małe czy duże narożniki typu U?

Jak dobrać wyposażenie do wielkości pomieszczenia? Narożniki U to przede wszystkim meble przeznaczone do dużych pomieszczeń. Zajmują wiele miejsca niezależnie nawet od tego, czy przewidziana jest dla nich funkcja spania, czy też nie.

Funkcjonalne narożniki a inne meble

Duży narożnik sam zajmuje sporo miejsca. Czy dobrym pomysłem będzie dobranie do niego dodatkowych mebli wypoczynkowych - choćby foteli lub pufów? Niezależnie od tego, jak duże jest wnętrze, nie warto przesadzać. Z reguły rezygnuje się z kolejnego siedziska, jedynym meblem dodatkowym jest stolik kawowy. Jeśli jednak bardzo nam zależy na miejscu, to możemy posłużyć się jeszcze jednym pufem. Nie ma problemu z jego ustawieniem wtedy, gdy wybierzemy stosunkowo mały narożnik. Przy większym trzeba pamiętać o lekkim odstępie pomiędzy meblem a stolikiem tak, żeby zapewnić swobodną komunikację.

Narożnik modułowy w centrum aranżacji

Każda strona narożnika U prezentuje się tak samo, co zwłaszcza w przypadku modeli o dużych rozmiarach zachęca do ustawienia w centrum pomieszczenia. Takie produkty świetnie wyglądają widziane z pewnej perspektywy. Podkreślają elegancki charakter wnętrz i mogą stać się ulubionym miejscem rodzinnego wypoczynku.

Spotyka się także wykorzystanie narożników U w celu przedzielenia otwartej przestrzeni na salon i część kuchenną. Warto jednak pamiętać o gabarytach licznych modeli tego typu oferowanych na rynku. Dostępne typy narożników U zwykle wymagają dość dużej przestrzeni, by mogły być ustawione w taki sposób.

Nie w każdym salonie duża kanapa U może zająć centralne miejsce lub dzielić przestrzeń. W mniejszych mieszkaniach warto nawet poświęcić dla niej dwa rogi w pokoju dziennym. Wówczas także stanie się najważniejszym meblem w pomieszczeniu, ale funkcjonującym w nieco inny sposób. Zapewni jednak dodatkową możliwość przenocowania gości.

Jak ustawić narożnik typu U z funkcją spania w swoim domu?

Pokryte materacami ze sprężynami falistymi modele narożników U cenione są z uwagi na posiadanie funkcji spania. Posiadają też wygodny i bardzo obszerny pojemnik na pościel. Na własnej skórze warto przekonać się, że ten rodzaj mebli często oferuje dość komfortowy sen. Przynajmniej okazjonalnie - przy codziennym spaniu sprężyny lubią się odkształcać. W sytuacji, gdy dysponujemy dość dużą przestrzenią, narożnik zaś ma przede wszystkim służyć jako awaryjne łóżko dla gości, możemy z powodzeniem ustawić go pod ścianą.