Jak odpowietrzyć pompę centralnego ogrzewania?

Kamil Michaluk
08.11.2021 09:00
Właściwa praca pompy centralnego ogrzewania jest w okresie jesienno - zimowym nieodzowna. Na niewiele się jednak przyda, gdy do instalacji dostanie się powietrze. To ono będzie wypychane przez urządzenie zamiast ciepłej wody. Efekt? Problemy z efektywnością cieplną w ogrzewanym budynku. Niekoniecznie musimy jednak wzywać hydraulika - często wystarczy odpowietrzenie systemu.

Zapowietrzenie pompy centralnego ogrzewania - objawy

Jakie są najczęstsze objawy zapowietrzenia pompy centralnego ogrzewania? Pomimo tego, że pompa pracuje, to grzejniki pozostają zimne. Niekiedy dochodzi jedynie do ogrzania się ich górnej części. Powietrze uwięzione w układzie powoduje też dość dziwne odgłosy - szmery czy bulgotania. W instalacji grzewczej pojawia się wtedy tzw. zjawisko suchobiegu - pompa przestaje rozprowadzać wodę, w zamian za to pompując powietrze. W wyniku zapowietrzenia obiegu doświadczamy doraźnych problemów z odpowiednim dogrzaniem poszczególnych pomieszczeń, ale zimne grzejniki to dopiero początek kłopotów. Wydzielające się ciepło może doprowadzić do awarii wału lub pierścieni ślizgowych. Trwałe zapowietrzenie sieci rozprowadzającej ciepło bardzo przyspiesza korozję. Po dłuższym czasie może to skutkować koniecznością wymiany instalacji C.O.

Centralne ogrzewanieCentralne ogrzewanie Fot. shutterstock

Dlaczego dochodzi do zapowietrzenia całej instalacji? Okazuje się, że możemy być skazani na odpowietrzanie pompy obiegowej i pozostałych elementów instalacji z przynajmniej kilku powodów. Jak powietrze może dostać się do instalacji grzewczej?

  • dostarczone do obiegu wraz z wodą
  • przenika przez ścianki rur
  • przedostaje się z powodu zbyt szybkiego napełniania w przypadku rozległych instalacji (stąd bardzo często zapowietrzają się grzejniki i kaloryfery np. na najwyższej kondygnacji)
  • przedostaje się z powodu niewielkich nieszczelności, które istnieją pomimo braku śladów przeciekania lub w sytuacji, gdy widzimy ledwie pojedyncze krople wody

Jeśli chcemy się przekonać o szczelności instalacji, powinniśmy sprawdzić ciśnienie wody. Niepokojącym sygnałem są zwłaszcza duże spadki ciśnienia. Mogą być one wytłumaczeniem tego, że nawet w nowej instalacji grzewczej znajduje się powietrze.

Jak przywrócić obieg wody? Odpowietrzenie całej powierzchni grzejników

Co zrobić by ogrzewanie znowu zaczęło dobrze działać? Instalacja grzewcza pracująca w systemie zamkniętym musi posiadać specjalny system, który umożliwia samoczynne usuwanie powietrza. W tym celu montuje się na każdym grzejniku odpowietrzniki ręczne. Takie elementy powinny też znajdować się w najwyższych punktach pionów. Na kotle C.O. musi znajdować się automatyczny odpowietrznik, który pozwala odpowietrzyć instalację bez ingerencji użytkownika (takie odpowietrzniki mogą być zamontowane pionowo lub poziomo).

Centralne ogrzewanieCentralne ogrzewanie Fot. shutterstock

Odpowietrzanie pompy C.O.

Jak odpowietrzyć pompę obiegową? Wbrew pozorom nie jest tak trudno sprawić, by powietrze znajdujące się w obiegu przestało nam doskwierać. Okazuje się jednak, że odpowietrzanie pompy w instalacjach zamkniętych najlepiej jest przeprowadzać regularnie w ramach prac konserwacyjnych. Na naszym rynku dostępne są urządzenia, które powinno się poddawać temu procesowi podczas pierwszego uruchamiania. Nie ma znaczenia to, czy mamy na myśli zupełnie nową instalację grzewczą, czy też przystępujemy do wymiany pompy w starej.

Odpowietrzanie pompy w instalacji C.O. jest stosunkowo proste, bo nie wymaga ani wyłączenia pieca, ani też zakręcenia wody w mieszkaniu. Na obudowie pompy znajduje się śruba. Trzeba ją poluzować po to, żeby odpowietrzyć centralne ogrzewanie. Śrubę na obudowie pompy obiegowej dokręcamy dopiero wtedy, gdy zacznie się wydobywać woda.

Odpowietrzanie grzejników krok po kroku

Niekiedy trzeba wykorzystać odpowietrznik ręczny. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy górna część jest zimna, rozkład temperatury zaś nierównomierny. Konieczne jest to, by w pierwszej kolejności ustawić w pozycji zamkniętej głowicę grzejnika. Wyłączamy obieg i sprawdzamy ciśnienie. Jego wartość nie powinna być wyższa, niż 2,5 bara. Zamykamy również zawór grzejnikowy. Po odkręceniu odpowietrznika podstawiamy ręką naczynie po to, by nie zalać podłogi. Pamiętajmy, że z grzejnika może się wydostać trochę wody. Z chwilą rozpoczęcia wydobywania się cieczy grzejnik powinien zostać odpowietrzony.

Niekiedy wszelkie próby odpowietrzenia okazują się daremne. Może to być oznaka uszkodzenia zaworu i niewiele sami jesteśmy w stanie zrobić. Nasza próba dokręcenia zaworu nic nie da. Wówczas pora na to, by w naszym domu pojawił się specjalista doskonale znający się na grzejnikach. Ubytki wody powinno się uzupełniać sporadycznie w taki sposób, żeby nie wprowadzić do układu nowej porcji powietrza.

Odpowietrzanie centralnego ogrzewaniaOdpowietrzanie centralnego ogrzewania Fot. shutterstock

Co daje odpowietrzenie instalacji centralnego ogrzewania?

Przede wszystkim dzięki pozbyciu się powietrza z układu osiągamy jego większą wydajność i prawidłowe działanie. Specyfika konstrukcji pompy i grzejników sprawia, że poszczególne elementy mogą ulec szybszemu zużyciu. Przy suchobiegu ciepło wydzielające się na skutek tarć może uszkodzić ważne części wewnątrz pompy i sprawić, że konieczna będzie wymiana urządzenia.