Łóżko piętrowe - marzenie maluchów i praktyczne rozwiązanie do małych wnętrz

Karolina Kielak
10.11.2021 11:42
Piętrowe łóżko to marzenie wielu maluchów. Nic dziwnego! Większość z dzieci chciałaby oczywiście spać na górze. Taki mebel to doskonałe rozwiązanie w małych wnętrz, pozwala maksymalnie wykorzystać miejsce w pokoju. Jak wybrać idealne dwupiętrowe łóżko? Ile kosztuje lóżko piętrowe? Wybraliśmy modele z polskich sklepów, które sprawdzą się dla dzieci w różnym wieku.

Łóżko piętrowe dziecięce

Piętrowe łóżko to rozwiązanie bardzo praktyczne. W mieszkaniach w bloku lub we wnętrzach, gdzie metraż pomieszczenia nie jest duży, a musi w nim zamieszkać rodzeństwo stajemy przed ogromnym dylematem, jak zmieścić dwa łóżka. Z pomocą przychodzą łóżka dziecięce piętrowe, które na małym metrażu będą strzałem w dziesiątkę. To dobre rozwiązanie także w przypadku, gdy po prostu chcemy zaoszczędzić miejsce w pokoju, by było go więcej do zabawy.

Na szczęście czasy, w których piętrowe łóżko przypominało wojskową pryczę, dawno odeszły w zapomnienie. Nowoczesne modele łóżek piętrowych zachwycają designem. Model bez problemu dobierzemy do stylu aranżacyjnego. Dostępne są w przeróżnych kolorach, dzięki czemu dopasujesz je kolorystycznie do reszty aranżacji.

Jakie łóżko piętrowe dla dziecka wybrać? Dostępne są łóżka piętrowe z biurkiem, łóżka piętrowe, łóżka dwupiętrowe oraz łóżka 3 piętrowe. Dużym zainteresowaniem cieszy się łóżko piętrowe prezentujące się jak domek.  

Piętrowe łóżko - zalety i wady

Łóżka piętrowe dla dzieci to najlepsze rozwiązanie w pokoju przeznaczonym dla rodzeństwa. Jeśli brakuje miejsca na 2 łóżka, piętrowy model spełni swoją funkcję, a zajmie tyle przestrzeni do spania, ile zajęłoby jedno łóżko.

W pokoju jedynaka również pozwoli zaoszczędzić przestrzeń. Dziecko będzie miało okazję spać na wymarzonym piętrze, a na dole pod łóżkiem można umieścić biurko, komodę lub zabawki. W sklepach meblowych znaleźć można mnóstwo interesujących modeli tego typu mebli.

Łóżko piętroweŁóżko piętrowe Fot. designtown

Jakie wady ma łóżko piętrowe? Mało solidne modele skrzypią i trzeszczą, gdy wchodzi się po szczeblach na górne łóżko. Kolejną kwestią jest mniejszy komfort dla osoby śpiącej na parterze. Łóżka dziecięce piętrowe są krótsze, przez co posłużą krótszy czas.

Dziecięce łóżka piętrowe - czy są bezpieczne?

Maluchy marzą o łóżkach piętrowych. Z kolei rodzice traktują ten pomysł z lekką rezerwą. Dlaczego? W obawie o bezpieczeństwo swojej pociechy. O ile parterowa część łóżka ma identyczną wysokość jak model tradycyjny, o tyle spanie dziecka na piętrze może przyprawić rodzica o dreszcze, szczególnie, jeśli pociecha w nocy często się budzi, kręci, przyjmuje przeróżne pozycje lub co gorsza zdarza się jej lunatykować.

Jak więc zadbać o bezpieczeństwo dziecka, a jednocześnie wybrać piętrowe łóżko? Na etapie zakupu warto wybrać odpowiedni model, gdzie producent przedstawia niezbędna atesty. Najlepiej jest wybrać łóżko dziecięce piętrowe, które będzie miało solidnie wykonaną i mocno zamontowaną barierkę na górnej części łóżka. Odpowiednie zabezpieczenie wyeliminuje ryzyko upadku z piętra. Dobrze sprawdzą się gęsto rozmieszczone szczebelki, które będą stanowiły dodatkową ochronę.

Pamiętajmy, że wybierając łóżka piętrowe dla dzieci, szczególnie małych, najlepiej zdecydować się na wariant ze schodkami. Starsze maluchy poradzą sobie z wchodzeniem po drabince, ale szczeble powinny być odpowiednio płaskie, by noga dziecka się nie ślizgała. Z uwagi na bezpieczeństwo przeznaczenie górnego łóżka dla dzieci poniżej 3. roku życia jest wykluczone.

Łóżko piętroweŁóżko piętrowe Fot. shutterstock

Ile kosztuje lóżko piętrowe?

Cena piętrowych łóżek dla dzieci nie jest odstraszające. Nie są droższe od standardowych modeli, często nawet jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne. Cena nowych łóżek piętrowych waha się od 400 do 2500 złotych. Wszystko zależy od materiałów, z jakich mebel został wykonany, designu, producenta. W sklepach znajdziemy szeroki wybór piętrowych łóżek dla chłopców oraz łóżka piętrowe dla dziewczyn.