Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Duński, wygodny fotel do sypialni. Fot. Shutterstock
Renowacja fotela — dlaczego warto ją wykonać?
Renowacja fotela może okazać się strzałem w dziesiątkę zwłaszcza wtedy, gdy masz sentyment do starego fotela, ale jego stan pozostawia wiele do życzenia. Podczas renowacji możesz też odnowić niemodne elementy — Twój fotel z okresu PRL zyska nowe życie i stanie się wyjątkowym i atrakcyjnym elementem pokoju dziennego.
Aby dokonać renowacji fotela, warto najpierw ocenić odpowiednio jego stan.
Jak wykonać renowację? Oceń stan fotela
Na początku sprawdź, czy fotel do salonu w ogóle nadaje się do odnowienia. Obejrzyj go z każdej strony — jeśli problem leży tylko w tapicerce, renowację przeprowadzisz bez większego problemu. Bardziej skomplikowane prace (np. wymiana stelaży) mogą już sprawić wielu pewne trudności.
Obejrzyj stan nie tylko tapicerki, ale również pianki tapicerskiej. Jeśli jest wyjątkowo ściśnięta, trzeba będzie ją wymienić.
A może wystarczy czyszczenie?
Stare obicie może nie potrzebować wymiany. Czasami wystarczające będzie jego dokładne wyczyszczenie. Jeśli materiał obiciowy jest w dobrym stanie, a pianka nie jest zbyt ściśnięta, wyczyść dokładnie siedzisko. To znacząco poprawi wygląd fotela, a jednocześnie nie narazi Cię na zbyt wielkie koszty.
Wymiana tapicerki krok po kroku
Fotel uszak. Fot. Shutterstock
Nie zawsze jednak uda się naprawić fotel samym czyszczeniem. Czasami będzie potrzeba wymiany materiału. Jak wykonać taką renowację fotela? Zobacz razem z nami!
Na początku obróć fotel tak, byś miał dostęp do spodu siedziska. Usuń zszywki tapicerskie, gwoździe lub pinezki — do tego celu użyj kombinerek lub śrubokręta. Uważaj jednak, by nie zniszczyć stelaży. Po usunięciu mocowań zedrzyj stary materiał z ramy fotela. Pozbądź się również pianki, jeśli jest ona zużyta. Usuwanie starego materiału to najtrudniejszy etap, pracuj zatem ze starannością.
Czas teraz na wyczyszczenie stelaża. Papierem ściernym przejedź po stelażu, czyszcząc ewentualne nierówności i zabrudzenia. W tej sposób pozbędziesz się kleju oraz starego malowania. Jeśli na drewnie są fragmenty tkaniny, również możesz zetrzeć je papierem. Na początku papier ścierny powinien być gruboziarnisty, na końcu wyczyść drewniane elementy drobnym papierem ściernym. Drewno foteli powinny być gładkie. Gdy wyczyścisz stelaż, umyj go i pozostaw do wyschnięcia. Czysty i suchy stelaż możesz teraz pomalować lub polakierować. To polecane zwłaszcza wtedy, gdy tapicerka nie przykrywa całego stelaża i będzie on widoczny.
Aby odnowienie fotela wyszło pięknie, postaw na ciekawe materiały. Materiał może być naprawdę wyjątkowy — jego kolor i wzór dobierz ze względu na własne upodobania. Ciekawy pomysł może stworzyć niesamowity efekt — nie bój się eksperymentować! Tkanina może mieć wzór w pasy, kropki lub być jednolita. Tkaninę kupisz bez problemu w sklepach internetowych. Ciekawe meble do salonu czekają!
Następnie zakłada się nowy materiał. Zwróć uwagę na kształt siedziska — pomierz go dokładnie. Utnij odpowiedni kawałek tkaniny tak, by mógł on dobrze okryć siedzisko. Na stelaż połóż gąbkę tapicerską, a później owatę meblową. Owata zapobiegnie przesuwaniu się pianki i materiału, dzięki czemu podczas siedzenia będziesz czuł się komfortowo. Przyłóż wszystko materiałem i odwróć mebel do góry nogami.
Teraz czas na naprawę siedziska. Przymocuj materiał do drewnianych elementów — użyj zszywacza tapicerskiego. Zszywacz tapicerski oraz inne potrzebne narzędzia bez problemu zakupisz w sklepach internetowych. Zszywaczem tapicerskim i zszywkami przymocuj materiał tak, by był on odpowiednio napięty. Obetnij nadmiar materiału — zmiana tapicerki gotowa!
Twój fotel prezentuje się na pewno teraz wyjątkowo. Świetna robota!
W taki sam sposób możesz odnowić stare krzesła z czasów PRL. Podobnie jak siedziska wymienia się oparcie oraz podłokietniki. Koszt materiału nie jest zwykle duży, ale jego wymiana wymaga nie raz wprawy i samozaparcia. Jeśli obawiasz się, że efekt nie będzie wystarczający, na pewno pomoże to profesjonalny tapicer — oddaj do niego fotel PRL, kup lub wymierz odpowiednią tapicerkę i poczekaj na efekt. Usługi tapicerskie mogą być drogie, jeśli jednak zależy Ci na swoim wyjątkowym siedzisku, warto zapłacić za profesjonalną pracę.