Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Łóżko to najważniejszy mebel pomieszczenia. Jak więc prawidłowo ustawić łóżko w sypialni? Poniżej przedstawiamy sprawdzone metody. Przeczytaj koniecznie.

Łóżko to podstawowy mebel, który znajduje się w każdym domu. Odpowiednie meble do sypialni m.in szafki nocne pozwolą na idealnie zagospodarowanie sypialni, nawet tej niewielkiej. Sypialnia to wyjątkowe miejsce, w którym odpoczywamy i mamy poczucie bezpieczeństwa. Poprzez komfortową przestrzeń oraz komfort snu pozwala nam na regenerację sił, oraz na nowe wyzwania dnia kolejnego. Wyspanie się będzie zależało także od jakości snu oraz jaki był czas snu. Pomieszczenie musi być urządzone przede wszystkim przytulnie, a jeżeli nasza przestrzeń sypialna jest mocno ograniczona to najlepiej wykorzystać ją w sposób najbardziej funkcjonalny.

Łóżko pod oknem?

Naturalna sypialnia.Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Odwieczny dylemat jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni? Właściwe miejsce znajduje się w środku pokoju, przy ścianie a może przy oknie? Łóżko w sypialni, najlepiej, aby stało na ścianie przeciwległej do okna. Zwróć uwagę, że w większości przypadków łóżko w sypialni jest postawione naprzeciw drzwi. Nie zawsze jednak takie umiejscowienie jest możliwe, zwłaszcza w małej sypialni. Zależy od rozkładu pomieszczenia. Łóżko nie powinno stać pod oknem, a przy ścianie najlepiej. W przypadku wąskiej sypialni nie zawsze mamy możliwość wyboru, liczy się usytuowania okna. Najważniejsze jest to, aby zachować swobodny dostęp, a w przypadku łóżka małżeńskiego z dwóch stron. Nawet gdy mamy małą sypialnię możemy w niej znaleźć jedną ścianę, na której nie będzie za łóżkiem drzwi, ani okien. Ustawienie łóżka na środku ściany będzie idealnym rozwiązaniem.

Sypialnia na poddaszu

Jeżeli sypialnia usytuowana jest na poddaszu i mały pokój posiada skosy, to nie będziemy mieli dużej możliwości, aby postawić łóżko, inaczej niż pozwala na to konstrukcja dachu. W takim wypadku możesz zdecydować się, aby łóżko w sypialni umiejscowić, aby nie znajdowało się ono za blisko okna oraz kaloryfera. Należy ustawić łóżko w sypialni tak, aby w sezonie grzewczym rozgrzane kaloryfery znajdowały się daleko od nas. Ich bliskość może negatywnie wpływać na komfort snu poprzez suche powietrze. Natomiast otwarte okno może powodować ewentualne przeciągi. Należy zwrócić uwagę na jakość snu poprzez dobranie odpowiedniej temperatury. W przypadku sypialni na poddaszu o ograniczonej przestrzeni najważniejszą zasadą jest ta, aby zachować swobodne dojście do łóżka. Dobrą opcją jest zamontowanie lustra, która stworzy wrażenie dodatkowej przestrzeni. W ograniczonej przestrzeni, w której dominują skosy, pod skosem znajduje się możliwa do zagospodarowania przestrzeń. Będzie to doskonałe miejsce do utworzenia na ich podstawie szaf z drzwiami przesuwnymi. Zamontowanie półek oraz drzwi przesuwnych (z lustrem) zmaksymalizuje wykorzystanie przestrzeni do przechowywania.

Sypialnia na poddaszuSypialnia na poddaszu Fot. shutterstock

Na antresoli

Nie wielki pokój sypialny nie oznacza, że musi on być niski. Jeżeli wysokość stropu jest odpowiednia — warto pomyśleć o zastosowaniu antresoli. Takie rozwiązanie pozwala kreatywnie wykorzystać wolną przestrzeń, która powstanie poniżej antresoli. Antresole można zakupić, bądź stworzyć ją samemu. Trzeba w takim wypadku stworzyć półpiętro, a następnie dobudować małe schody lub drabinę.

Dla dzieci

Jeżeli szukamy pomysłu na sypialne do pokoju dziecięcego, to najlepszym rozwiązaniem będzie w wykorzystanie w pokoju dziecięcym łóżka piętrowego. W zależności od tego czy będzie to pokój dziecięcy dla 1 osoby, bądź dwójki możemy wykorzystać różne opcje łóżka piętrowego.

Dostępne są łóżka piętrowe, gdzie w przeciwieństwie do tradycyjnego łóżka piętrowego miejsce dolnego biurka zajmuje biurko wraz z szafkami. Będzie praktycznym rozwiązaniem w przypadku urządzania sypialni dla dziecka. Doskonale sprawdzi się w rogu pokoju, gdzie pozostawi przestrzeń dla swobodnego poruszania się dziecka.

Ustawienie łóżka w sypialni według zasady feng shui

Jak prawidłowo ustawić meble do sypialni, a zwłaszcza łóżko w małej sypialni, aby było to zgodnie z zasadami feng shui?

  • Umieszczenie łóżka tak, aby wezgłowiem mogło przylegać do pełnej ściany. Ustawione łóżko w pokoju powinno być tak ułożone, aby dostęp do niego był możliwy z trzech stron.
  • Nie powinno się ustawiać łóżka bezpośrednio na wprost drzwi wejściowych
  • Ciało na łóżku powinno być zwrócone w odpowiednie strony świata. Głowa powinna była skierowana na północ, nogi natomiast na południe.
  • Aranżacja sypialni powinna być postawiona na minimalizm oraz użyteczność.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.