Ile miejsca na stół z krzesłami?

Redakcja
12.11.2021 12:00
Ustawienie stołu i krzeseł w przestrzeni jadalni, kuchni lub salonu może być kłopotliwe, zwłaszcza jeśli nie ma zbyt wiele wolnego miejsca. Małe pomieszczenia muszą jednak być w pełni funkcjonalne, a w każdym domu przyda się stół i krzesła - bez nich rodzinne spotkania, codzienne obiady i imprezy ze znajomymi nie byłyby możliwe. Ile zatem miejsca potrzeba na stół z krzesłami? Zobacz.

Drewniane krzesła do jadalni.Drewniane krzesła do jadalni. Fot. Shutterstock

Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami?

Stół z krzesłami to duży zestaw meblowi, który potrzebuje odpowiedniej przestrzeni wokół siebie, aby mógł być w pełni funkcjonalny. Większość poszczególnych elementów wyposażenia, w tym również i meble kuchenne, wymagają dostępu z jednej lub z maksymalnie dwóch stron. Ze stołem sprawa ma się nieco inaczej — tutaj dostęp nie raz musi być zapewniony z każdej strony. Wokół stołu musi zatem znaleźć się odpowiednio dużo miejsca. Dużo zależy też od samego zestawu i jego cech.

Blat stołu i jego wymiary

Wielkość poszczególnych elementów wyposażenia ma ogromne znaczenia. Duży blat i większa ilość krzeseł przydadzą się w przypadku większej ilości gości, ale będą też wymagały więcej przestrzeni. Dużego stołu nie wstawia się do małych i ciasnych pomieszczeń — zbyt duży mebel nie będzie w nich mógł być odpowiednio użytkowany. Dobierz zatem stół tak, by odsunięcie krzesła od blatu stołu było możliwe. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniejsza powinna być również wielkość stołu.

Kształt blatu

Zdecydowanie o ustawieniu stołów decyduje też kształt blatu. W przypadku stołu prostokątnego możesz zdecydować się na centralne ułożenie stołu w pomieszczeniu. Wtedy każde krzesło może stać po każdej ze stron stołu. Ustawić stół prostokątny możesz również przy ścianie — ilość krzeseł dobrać należy wtedy tak, by wypełniały one jedynie te brzegi blatu, jakie są tak naprawdę dostępne. Podobnie sprawa ma się, jeśli chodzi o stół kwadratowy. Stoły kanciaste z reguły są łatwiejsze do aranżacji wnętrz i projektanci wnętrz używają ich o wiele częściej zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach.

Nieco trudniej przedstawia się sprawa, jeśli chodzi o okrągły stół. Stoły okrągłe zwykle ustawia się jedynie w centralnej części pomieszczenia. Potrzeba na niego zatem odpowiednio dużo miejsca. Kupując stół okrągły, zadbaj o to, by w wybranym pomieszczeniu zmieścił się on bez problemu.

Krzesła wsuwane pod blat

Ile miejsca przeznaczyć na zestaw? Zwracaj uwagę nie tylko wielkości stołu oraz kształty blatów. To, ile miejsca zajmuje, stół zależy również od krzeseł. Krzesła do jadalni powinny wsuwać się w głąb blatu, ale również mieć na tyle miejsca, by bez problemu się spod blatu wysunąć. Za krzesłami będziemy potrzebować miejsca nie raz równego samej głębokości krzeseł i tę wielkość należy doliczyć, gdy będziesz projektował zakres miejsca na stół.

Od właściwego rozmieszczenia mebli zależy wiele

Kuchnia z jadalniąKuchnia z jadalnią Fot. shutterstock

Na sam stół potrzeba miejsca na tyle, aby każdy mógł swobodnie usiąść i zjeść przy stole. Odpowiednia przestrzeń ma zapewnić wygodne korzystanie, a dobrze ustawiony stół z pewnością stanie się ozdobą pomieszczenia i będzie tworzył wraz z pozostałymi meblami harmonijną całość.

Stół i krzesła w salonie

Miejsca na stół w salonie często przeznacza się mniej, niż w przypadku kuchni lub jadalni. Głównie dlatego, że w salonie stół użytkowany jest bardzo rzadko. Zapewnij jednak niezbędne minimum — krzesła powinny się łatwo wysuwać, a chcący usiąść przy danym stole nie powinni mieć z tym problemów. Stoły do salonu dostępne są w różnych wymiarach, jeśli Twój salon jest mniejszy, zdecyduj się na rozkładane modele.

Stół i krzesła w kuchni

W kuchni krzesła i stoły prostokątne tworzą najczęściej spotykane zestawy. W małych kuchniach w bloku spotykane są nawet stoły z miejscem dla jednej osoby. Warto jednak w kuchni zdecydować się na stół prostokątny lub kwadratowy i dostawić go do samej ściany. Dzięki temu zaoszczędzisz nieco miejsca na stół, nie będzie też problemu podczas spożywania posiłków.

Stół i krzesła w jadalni

W dużej mierze jadalnie to pomieszczenia, które zostały stworzone po to, by wyeksponować zestaw stołów i krzeseł. Sprawdzi się tu zatem mebel kwadratowy, prostokątny oraz okrągły i dowolne krzesła. W jadalni nie bój się o wysokość krzeseł, nie musisz też tak bardzo przejmować się tym, by myśleć o rozmiarze blatu. Wystarczy skupić się tutaj na tym, by goście czuli się dobrze, a za ich plecami było wystarczająco dużo miejsca, aby mogli swobodnie odsunąć krzesło. W jadalni ustawienie zestawu jest łatwiejsze, a nowoczesne wnętrza są łatwe do zaaranżowania. Przygotowując kolację, nie zapomnij należycie nakryć blatu.

Więcej o: