Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią?

Redakcja
12.11.2021 16:00
Łazienka jest mocno specyficznym miejscem. To tam ze wszystkich domowych pomieszczeń występuje wysoka temperatura, a także wilgoć. Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią? Podpowiemy w poniższym artykule.

Łazienka ze strefą spa.Łazienka ze strefą spa. Fot. Shutterstock

Przemyślany zakup

Łazienka jak zostało wspomniane we wstępie to miejsce specyficzne i podatne na wilgoć. Oprócz wysokich temperatur są tam stosowane mocne środki czystości, które dodatkowo niszczą meble. To wszystko ma znaczący wpływ na nasze szafki łazienkowe oraz wszelkie drewniane meble.

Jeżeli jesteśmy na etapie meblowania świeżej łazienki, bądź remontujemy starą. To idealny moment, aby zakupić takie meble, które posłużą nam przez długie lata. Najlepiej wybrać takie, gdzie impregnacja mebli odbyła się na etapie produkcji. Warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały one wykonane. Najczęstsze meble dostępne w marketach to takie, które zostały wykonane z płyt MDF. Są one odporne na zachlapanie, natomiast nie umywają się do materiałów typu lite drewno, metal bądź kamień. Jeżeli szukamy mebli, na długie lata. To warto przyjrzeć się meblom droższym, ale takim, które będą trwałe i posłużą nam odpowiednio długo. Jeżeli natomiast chcemy meble drewniane, to fachowcy odradzają, takie, które zostały wykonane z brzozy, buku, bądź świerka. Są one mało odporne na wilgoć i szybko ulegną rozkładowi.

Jeżeli natomiast w naszej myśli dojrzewa konkretny projekt wizualny, a w katalogach nie możemy znaleźć odpowiednich mebli, warto udać się do profesjonalistów i zakupić meble na zamówienie. Takie rozwiązanie będzie droższe, natomiast stolarz wykona meble z konkretnego surowca pod zamówienie. Będzie on w stanie zaimpregnować materiał nawet w takich miejscach, które nie będą już dostępne po złożeniu mebli. Na rynku dostępne są również firmy, które profesjonalnie zajmują się impregnacją drewna. Popularnością cieszy się zabieg wysokociśnieniowy — powyżej 150 kPa oraz kąpiel gorąco — zimna.

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Zrób to sam

Jeżeli natomiast posiadamy już meble łazienkowe drewniane i chcemy je odświeżyć oraz dodatkowo zaimpregnować, to najlepszym sposobem będzie pomalować je lakierem. Najlepiej sprawdzi się lakier akrylowy. Gdy naniesiemy jedną warstwę preparatu, należy odczekać, aż preparat wyschnie. Dopiero w kolejnym kroku delikatnie papierem ściernym powierzchnię szlifujemy, aż do uzyskania gładkiej powierzchni. Drewno nie jest materiałem trudnym do konserwacji. Najprostszym sposobem, aby drewno zaimpregnować i jednocześnie zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią jest przetarcie ich specjalnym olejem. Już po nałożeniu pierwszej warstwy i odczekaniu kilku minut można nakładać kolejną. Najlepiej nałożyć trzy warstwy. Meble zyskają ciemniejszy odcień i będą doskonale zabezpieczone.

Jeżeli natomiast nasze meble łazienkowe zostały zakupione jako gotowy produkt i nie są wykonane z litego drewna najlepiej zapoznać się z dołączoną do produktu instrukcją. Jeżeli masz pytania, to tam producent z pewnością zamieścił informacje, z czego zostały meble wykonane oraz sprawdzone sposoby na ich pielęgnację i zabezpieczenie. Zalecana jest impregnacja mebli łazienkowych raz w roku, aby nadać meblom blasku. Impregnacja wygląda podobnie jak do mebli drewnianych. Możemy zabezpieczyć produkt np. wodoodporną farbą, bądź innym preparatem, powtarzając sekwencję, jak w przypadku mebli drewnianych, aż do momentu uzyskania odpowiedniej powierzchni. Wodoodporne farby są dostępne w praktycznie każdym sklepie budowlanym. Meble łazienkowe możemy zabezpieczyć przed wilgocią poprzez wykorzystanie zwykłego lakieru do drewna. Ochroni on powierzchnię przed wpływem wilgoci oraz wysokiej temperatury dodając im blasku. Lakier ma także dodatkową nie wszystkim znaną właściwość. Nie tylko służy do impregnacji, ale także sprawdzi się idealnie w małych łazienkach. Jeżeli do łazienki o małych wymiarach zastosujemy lakier to pomieszczenie wyda nam się optycznie większe. Cały proces impregnacji lakierem będzie mieć więc podwójny pozytywny skutek. Zabezpieczy meble przed wilgocią, a jednocześnie powiększy optycznie pomieszczenie.

Dobra wentylacja łazienki

Jak zabezpieczyć meble łazienkowe przed wilgocią to jedno. Jak natomiast zapobiec jej powstawaniu to drugie. Za wszystko jest odpowiedzialna zła wentylacja naszej łazienki. Po czym poznać problem z wilgocią w łazience? Najprostszy sposób to sprawdzić jak długi czas potrzebują nasze ręczniki na to, aby wyschnąć. Inny sposób to sprawdzić, para wodna znika z naszego lustra łazience w krótkim czasie. Najłatwiej jest się wspomóc w walce poprzez zakup pochłaniacza wilgoci.

Więcej o: