Czym wyczyścić baterie łazienkowe?

Baterie łazienkowe to niezwykle ważne, chociaż często niedoceniane elementy. Jak wszystko w łazience, tak i baterię łazienkową powinieneś utrzymywać w czystości. Nie raz często wyczyścić ten element, pojawiają się na nim zacieki oraz plamy. O czystość baterii warto jednak dbać - piękny wygląd armatury, to estetyczna łazienka. Czym czyścić baterie łazienkowe, aby wyglądały olśniewająco? Zobacz.

Łazienka z marmurem, drewnem i czarnymi dodatkami.Łazienka z marmurem, drewnem i czarnymi dodatkami. Fot. Shutterstock

Czym można wyczyścić baterie?

Czyszczenie powierzchni armatury nie jest trudne i można wykonać go domowymi sposobami. Powierzchnię baterii nie warto traktować mocnymi środkami - może to zniszczyć chromowanie i sprawi, że bateria będzie wyglądała nieestetycznie. Podczas czyszczenia dbaj też o to, by nie używać drucianych szczoteczek lub gąbek, które mogą rysować powierzchnię.

Domowe sposoby na wyczyszczenie armatury są szczególnie polecane wtedy, gdy z łazienki korzystają małe dzieci - domowe środki są bezpieczne i mało drażniące. Jeśli stosujesz środki profesjonalne, nie mogą one zawierać chloru - inaczej wykończenie łazienki może zostać zniszczone.

Kwasek cytrynowy

Najpopularniejszym, domowym środkiem do czyszczenia baterii łazienkowej będzie na pewno kwasek. Przygotuj jego roztwór - do ciepłej wody wsyp nieco kwasku i przetrzyj tym elementy baterii. Najlepiej posłużyć się miękką ściereczką lub gąbką. W razie potrzeby roztwór możesz zostawić na chwilę na baterii. Po wyczyszczeniu spłucz wszystko zimną wodą.

Zaletą kwasku cytrynowego jest jego dostępność oraz niska cena.

Ocet

Do czyszczenia również zastosuj roztwór. Ocet pozwoli zachować baterii piękny połysk, ale uważaj na chromowaną powierzchnię, aby jej nie uszkodzić - nie trzymaj roztworu zbyt długo na baterii i po czyszczeniu dokładnie spłucz wszystko. Ocet ma dodatkowo właściwości bakteriobójcze.

Soda oczyszczona

Działa podobnie jak kwasek. Zastosować możesz roztwór sody oczyszczonej w ciepłej wodzie lub sodę posypać bezpośrednio na baterię. Po ukończonym czyszczeniu należy dokładnie spłukać baterię.

Cytryna

Cytryna, oprócz dobrych właściwości czyszczących, ma jeszcze jedną, ogromną zaletę - pozostawia po sobie w łazience przyjemny zapach, dzięki czemu po czyszczeniu pomieszczenie będzie wydawało się świeże na długi czas. Możesz stosować roztwór lub połówką cytryny przetrzeć dokładnie wszystkie elementy. Przy takim czyszczeniu baterii cytryną nie musisz dodatkowo używać gąbki, sama cytryna wystarczy do dokładnego wyczyszczenia armatury łazienkowej. Delikatne działanie kwasów może poprawić wygląd baterii, nie pozostawiaj jednak cytryny zbyt długo na elementach armatury.

Profesjonalne środki chemiczne

Jeśli domowe sposoby zawiodą, należy zastosować profesjonalne środki do czyszczenia. Uważaj jednak, by nie stosować danego środka od razu na powierzchni baterii - niektóre środki czyszczące mogą okazać się zbyt mocne, lepiej zastosować je na mniejszym, niewidocznym fragmencie powłoki baterii. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia chromowanej powierzchni będzie mniejsze.

Do usuwania kamienia, osadów lub uporczywych zacieków najlepiej używać środka do czyszczenia srebra, który nie działa drażniąco na powłoki metali, zabezpieczy warstwę niklu lub chromu. Baterie z mosiądzu pokrywa się często tymi metalami, dzięki czemu trwałość takich baterii jest znacznie wyższa.

Czego unikać podczas czyszczenia?

Sztuczne rośliny do łazienkiSztuczne rośliny do łazienki Fot. shutterstock

Do mycia nigdy nie stosuj środka do czyszczenia toalet. Może zawierać on chlor, który niszczy armaturę łazienkową, matowi ją i sprawia, że czyszczenie baterii z każdym kolejnym razem robi się coraz trudniejsze i mniej efektywne. Mocne szorowanie również nie powinno być stosowane - wbrew pozorom może narobić więcej szkód, niż pożytku, gdyż takie czyszczenie może zarysować i zmatowić elementy armatury.

Jak często czyścić baterie łazienkowe?

Systematyczne czyszczenie baterii łazienkowych jest niezwykle ważne. Regularne czyszczenie pozwoli Ci zniwelować problem zaschniętych zacieków, kamień nie będzie pojawiał się tak często, a piękno łazienki pozostanie niezachwiane. Dlatego przynajmniej raz w tygodniu czyść baterie łazienkowe przy użyciu łagodnych środków myjących (np. płynu do mycia naczyń). Każda bateria może inaczej reagować na brud, dobrze sprawdzić instrukcję obsługi i to, jak do mycia odnosi się sam producent armatury.

Kiedy wymiana baterii na nową będzie konieczna?

Czasami wyczyszczenie baterii może okazać się niemożliwe. Wtedy w grę wchodzić będzie jedynie wymiana produktu. Jeśli wyczyszczenie baterii nie da odpowiednich efektów, należy zakupić nową baterię i ją zainstalować. O nowy produkt dbaj systematycznie - to zmniejszy potrzebę szybkiej wymiany produktu na nowy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.