Bateria prysznicowa - na jakiej wysokości montować?

Redakcja
13.11.2021 16:00
Branie prysznica to nie tylko moment, w którym dba się o higienę osobistą. Często pod prysznicem można się też zrelaksować. Korzystanie z kabiny prysznicowej nie powinno przysparzać żadnych trudności. Dlatego tak ważne jest odpowiednie umiejscowienie wszystkich elementów kabiny, w tym też baterii prysznicowej. Zobacz, jaka jest odpowiednia wysokość montażu baterii prysznicowej.

Prysznic bez brodzika.Prysznic bez brodzika. Fot. Shutterstock

Na jakiej wysokości bateria prysznicowa? Praktyczne porady podczas montażu

Na jakiej wysokości zamontować baterie? Wysokość może być różna, a wiele zależy od samej baterii, użytkowników prysznica oraz tego, jakie są zasady prowadzenia instalacji wodnej. Dużo zależy też od indywidualnych potrzeb oraz to, jak zainstalowano instalację wodną.

Wielkość baterii prysznicowej

Im większa bateria, tym więcej miejsca będzie potrzebne na jej zainstalowanie. Atrakcyjne wykończenie łazienki to również estetycznie ułożone elementy. Baterię prysznicową zamontuj tak, by zmieściła się ona w samej kabinie prysznicowej i całość nie wyglądała przytłaczająco. Na jakiej wysokości powinna być bateria? Zamontuj ją tak, by zmieściła się pod sufitem i nie zahaczała również o podłogę.

Wysokość baterii często może być regulowana, dlatego wybieraj takie modele, które dadzą Ci największą swobodę podczas montażu. W skład baterii mogą też wchodzić dodatkowe uchwyty (np. na słuchawkę prysznicową), nie zapominaj o nich w trakcie planowania rozkładu baterii i w czasie montażu armatury w łazience.

Wzrost domowników

Wzrost domowników ma również znaczący wpływ na to, na jakiej wysokości zamontować należy baterię. Im wyżsi są domownicy, tym wyżej powinna być zamontowana bateria. Pamiętaj też o tym, by kurki z ciepłą i zimną wodą były zainstalowane na takiej wysokości, by dostęp do nich był swobodny. Najlepiej umiejscowić je na wysokości około 100 - 110 cm nad podłogą.

Pamiętaj, że dzieci szybko rosną. Słuchawka prysznicowa w swoim maksymalnym położeniu powinna znajdować się nad głową najwyższego użytkownika. W razie potrzeby warto zamontować słuchawkę prysznicową na długim wężu lub przy uchwycie z regulacją góra-dół. Odpowiednio długa rurka oraz regulacja znacząco poprawią komfort brania prysznica.

Deszczownica, a zestaw prysznicowy

Łazienka z prysznicem.Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

Deszczownice to coraz popularniejsze rodzaje baterii prysznicowych. Takie baterie prysznicowe są umiejscowione bardzo wysoko tak, aby dawać wrażenie deszczu w czasie brania prysznica. W przypadku tych urządzeń sanitarnych konieczne jest zamontowanie wyżej, niż wskazują standardowe wysokości montażu baterii. Zestaw prysznicowy z kolei to tradycyjna bateria prysznicowa lub słuchawka prysznicowa, do której woda dostarczana jest za pomocą elastycznych wężyków. Na jakiej wysokości baterie ze słuchawką powinny być montowane? Zależy to głównie od wysokości użytkownika, ale wysokość jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku deszczownicy.

Montaż baterii prysznicowej przy wannie

W niektórych łazienkach to wanna z odpowiednim parawanem lub zasłonką tworzy strefę prysznica. Baterię montuje się wtedy często na obrzeżu wanny, a prysznic bierze się z pomocą słuchawki prysznicowej, której uchwyt montowany jest do ściany. W przypadku tego urządzenia sanitarnego warto zdecydować się na odpowiednio długi wąż do słuchawki.

Na co zwrócić uwagę podczas montażu baterii prysznicowej?

Montując baterię prysznicową należy zwrócić uwagę na kilka ważnych faktów. Przede wszystkim sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model baterii jest sprzedawany jako bateria podtynkowa. To ważne, gdyż baterie podtynkowe należy montować w specyficzny sposób — tutaj od razu musisz być pewny, gdzie będzie znajdował się element. Zwracaj uwagę zarówno na pionowe odcinki instalacji, instalację wodną, jak i to, gdzie znajdują się rury doprowadzające gorącą wodę i rury zimnej wody. Jeśli okaże się, że rury są za krótkie i jednego odcinka przewodu nie są się podłączyć, należy przedłużyć odpowiednio rury sztywne lub do zakończenia rur dołożyć dodatkowe węże elastyczne.

W przypadku baterii podtynkowych ustalenie odpowiedniej wysokości jest niezwykle ważne. W urządzeniach sanitarnych tego typu nie ma zbyt dużej możliwości zmiany wysokości, dlatego warto decydować się na baterie łazienkowe, które mają możliwość pewnej regulacji. Dzięki temu użytkownicy prysznica w różnym wieku będą mogli swobodnie korzystać z kąpieli, dostosowując baterię do wzrostu domowników.

Przy wannach wolnostojących możliwe jest też zainstalowanie baterii prysznicowej, zwykle tutaj montuje się baterie stojące.

Więcej o: