Jak układać płytki wielkoformatowe?

Płytki wielkoformatowe oraz płytki rektyfikowane są obecnie na szczycie popularności. Ich układanie nie należy do zadań prostych i należy zachować szczególną ostrożność. W poniższym tekście zwrócimy uwagę na to co najistotniejsze przy układaniu płyt wielkoformatowych oraz jakie narzędzia będą potrzebne, aby wykonać ich montaż.

Płytki heksagonalne w kuchni.Płytki heksagonalne w kuchni. Fot. Shutterstock

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Prawidłowe zaplanowanie prac przyśpieszy montaż płytek wielkoformatowych. Zgodnie z zaleceniami powierzchnie podłogowe powinny mieć wilgotność podłoża do 2%. Taka wilgotność przyśpieszy ułożenie płytek. Należy zadbać o to, aby podłoże było idealnie oczyszczone. Podłożę musi być przede wszystkim równe oraz twarde. Do badania twardości podłoża używa się testera. Na podstawie siatki stworzonej z zarysowań i przecięć wykonanych za pomocą rysika wykrywa się nierówności. Jeżeli zostanie zauważone kruszenie się podłoża, pracę rozpoczyna się od jego utwardzenia pod układanie płytek wielkoformatowych. Podkład podłogowy na długości 2 metrów może mieć odchylenie od poziomu na 3 mm. Aby wyrównać podłoże można użyć w tym celu specjalne masy szpachlowe, bądź masy samopoziomujące. Ważne jest zagruntowanie podłoża, pozwoli to na związanie drobnych zanieczyszczeń, zmniejszenie nasiąkliwości oraz zwiększenie zbyt małej przyczepności. Płytki w rozmiarze xxl są układane od najbardziej widocznego miejsca.

Odpowiedni wybór kleju

Układanie płytek wielkoformatowych to odpowiedzialne zadanie, z tego też powodu powinniśmy wykorzystać odpowiednią zaprawę klejową. Zaprawa powinna oferować wysoki współczynnik odkształcalności, aby płytki w wielkim formacie mogły "pracować". Jest to niezwykle ważne, jeżeli interesujemy się ogrzewaniem podłogowym. Zbyt sztywne połączenie mogłoby skutkować pękaniem okładziny. Ze względu na niską nasiąkliwość, gres jest on mocowany zaprawami o podwyższonej przyczepności C2 bądź klejami niższej klasy. W pomieszczeniach wystawionych na działanie słońca powinno używać się klejów klasy C2S1. Przy układaniu dużych płytek, które mają zostać szybko oddane do użytku, zaleca się stosowanie zaprawy klejowej szybkowiążącej. Przy układaniu płytek klej rozprowadza się jednolitą cienką warstwą. Najlepiej o wysokości zęba 4 mm zarówno pod spód płyty jak i po podłożu. Tak, aby nie było pustych przestrzeni.

Duże płytki wielkoformatowe należy układać ze szczególną starannością. Zaprawa musi zostać rozdrobniona zgodnie z zaleceniami.

Klejenie płytek wielkoformatowych

Płytki marmurowe.Płytki marmurowe. Fot. Shutterstock

Układanie płytek wielkoformatowych wymaga niesamowitej dbałości o szczegóły i precyzyjności. Zaprawa klejowa, aby uzyskała idealne warunki i konsystencje wymaga odpowiedniego rozdrobnienia. Po wymieszaniu należy odstawić ją na kilka minut i jeszcze raz wymieszać. Porządny klej będzie mógł być stosowany z dobrym efektem od razu. Należy klej nanosić metodą kombinowaną, to znaczy na płytkę oraz na podłoże. Zapewni to odpowiednie rozłożenie kleju pod płytką. Przy układaniu płytek na ścianie pokrycie powinno wynosić 70% natomiast na podłodze blisko 100%. Przed ułożeniem płytki warto ją oczyścić z wszelkich nieczystości. Ilość położonego kleju nie powinna przekroczyć 1 cm grubości.

Zwróć uwagę na spoiny

Są różne szkoły dotyczące szerokości stosowanych fug. Do ogólnych jednakże zasad spoinowania i układania płytek wielkoformatowych należy ta, że fuga powinna mieć szerokość 7-10 mm. W przypadku stosowania płytek rektyfikowanych można je położyć bezfugowo. Praca z takim materiałem wymaga odpowiednich kwalifikacji i w większości przypadków są jednak stosowane minimalne fugi. Nanosi się na nie pył marmurowy i idealnie poleruje. Taki zabieg sprawia wrażenie jednolitości całego materiały. Minimalna szerokość spoiny powinna być to dwukrotnością dopuszczalnego odchylenia od wymiaru płytki. Na posadce, gdzie występuje ogrzewanie podłogowe, fugi muszą być szersze i mieć co najmniej 5 mm. Należy jednak wykonać uprzednio test fugi i sprawdzić, czy zaprawa nie odbarwi płytek.

Czy impregnowanie płytek jest konieczne?

Taki zabieg jest popularny, ale czy konieczny w przypadku płyt wielkoformatowych? Płytki ceramiczne nie wymagają takiego zabiegu. Częściej wybierane jest natomiast zaimpregnowanie samych fug, aby nie chłonęły zabrudzeń. Do wypełnienia spoin w okładzinie gresu można stosować elastyczne zaprawy cementowe bądź epoksydowe. Łatwo się je rozprowadza na całą powierzchnię okładziny. Mocno dociskając pace, aby weszły jak najwięcej w szczeliny między płytkami. Jeżeli zauważymy zjaśnienie fugi, oznacza to, iż ona wyschła. Wilgotną ściereczką można zmyć nalot z wszelkich zabrudzeń.

Więcej o:
Copyright © Agora SA