Kwiaty do salonu - top 8 propozycji do ciemnych i jasnych wnętrz

WiB
10.11.2021 17:32
Jakie kwiaty warto wybrać do salonu? Wybraliśmy 8 modnych roślin, które świetnie odnajdą się w przestrzeniach nasłonecznionych oraz zaciemnionych.

Kwiaty do salonu.Kwiaty do salonu. Fot. Shutterstock

Rośliny nie tylko podkręcają aranżację, dodają jej przytulności, ale wnoszą trochę życia do wnętrz i wpływają pozytywnie na nasze funkcjonowanie w domu. Wiele odmian nawilża również powietrze czy neutralizuje zanieczyszczenia, co jest bardzo korzystne dla zdrowia. Dlatego nie warto z nich rezygnować. Przedstawiamy kilka odmian kwiatów, które świetnie sprawdzą się w każdym salonie, mniej i bardziej nasłonecznionym. 

Cieniolubne kwiaty do salonu

Choć nie lubią bardzo nasłonecznionych miejsc, nie można im zabierać całkowitego dostępu do światła. Ustawione w zbyt ciemnym miejscu, często obumierają. Dlatego każdego dnia warto dać im choć trochę słońca. 

Monstera - kwiat do salonu z dziurawymi liśćmi

Dawniej jedna z najpopularniejszych roślin PRL-u, dziś ponownie jest na czasie. Jej charakterystyczne liście z dziurami pięknie zdobią każde wnętrze. Polecamy szczególnie te odmiany monstery: deliciosę, adansonii, oblique oraz variegatę. 

Paproć - ponadczasowy kwiat do salonu

Paproć nawilża powietrze, także będzie też doskonałym wyborem nie tylko do salonu, ale sypialni. Istnieje wiele jej odmian. Do najpopularniejszych należą: nefrolepis (Nephrolepis exaltata), niekropień (Adiantum raddianum), płaskla łosioroga (Platycerium), zanokcica (Asplenium nidus). 

Skrzydłokwiat - egzotyczny kwiat do salonu

Skrzydłokwiat to kolejny kwiat do domu, który pomoże oczyścić powietrze. Ta smukła roślina o egzotycznych liściach i białych osłonkach kwiatostanów dobrze sprawdzi się w salonie, ale również w kuchni i łazience. 

Kalatea - kwiat do salonu, który przypomina złożone do modlitwy dłonie

Wieczorami liście tego kwiatu ustawiają się niemal pionowo, przypominając złożone do modlitwy ręce. Dlatego nie bez powodu nazywa się ją "modlącą się rośliną" (z ang. praying plant). Ma też charakterystyczne smugi o wielu barwach. Kalatea to też jeden z tych kwiatów do salonu, który uwielbia wysoką wilgotność powietrza. Dlatego zimą warto ją przenieść z salonu do łazienki. Będzie łatwiejsza w utrzymaniu. 

Światłolubne kwiaty do salonu

Przedstawiamy kwiaty do pokoju, które lubią jasne przestrzenie, ale niekoniecznie dobrze czują się w pełnym słońcu. Dlatego najlepiej ustawić je w miejscach, do których dociera lekko rozproszone światło. 

Wężownica - kwiat do salonu nazywany "językiem teściowej"

Ta roślina do pokoju doskonale oczyszcza powietrze z wszelkich toksyn. Najpopularniejszą odmianą jest sansewieria gwinejska, która ma sztywne, ostro zakończone liście, skierowane w górę, a także sansewieria cylindryczna o walcowatych i gładkich liściach. 

Maranta - modny kwiat na parapet

Maranta to kwiat do salonu, który lubi mocno rozproszone światło. Dlatego najlepsze będzie dla niej miejsce w połowie zaciemnione. Do ciekawych rodzajów należą: maranta dwubarwna o szerokich, matowych liściach z różnymi plamkami oraz białounerwiona (Fascinator i Erythrophylla) - bardziej rozłożysta, o dłuższych liściach z kontrastowymi żyłkami i jaśniejszym środkiem. 

Litopsy - kwiaty do salonu, które wyglądają jak kamienie

Litopsy należą do rodziny sukulentów. Nie posiadają łodyg, a tylko bardzo grube liście, które po zwinięciu wyglądają jak wielobarwne kamyki. Czasem wypuszczają kolorowe, pierzaste kwiaty. Idealne do domów lubiących oryginalne rozwiązania. 

Starzec Rowleya - oryginalny kwiat wiszący do pokoju

To kolejny kwiat do salonu z rodziny sukulentów. Ma okrągłe liście osadzone na długich, bardzo cienkich pędach. Doskonale sprawdzi się jako kwiat zwisający. Jego pędy można również formować w doniczce w zwartą bryłę.

Więcej o: