Jak odnowić krzesło?

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się odnowione wiekowe sprzęty oraz meble. Wielokrotnie stare krzesła podczas remontu w domu zamienione zostały na nowsze modele. Natomiast warto przemyśleć i odnowić stare krzesło. Renowacja starych mebli jest niedroga i przynosi nad wyraz dobry efekt. Na portalach wnętrzarskich zdjęcia krzeseł, które zostały odnowione, oszałamiają. Poniższy tekst to poradnik jak odnowić drewniane krzesło i przywrócić starym meblom pierwotny blask. Nie jest potrzebny do tego specjalistyczny sprzęt oraz duży nakład pracy. Jak więc odnowić krzesło krok po kroku?

Drewniane krzesła do jadalni.Drewniane krzesła do jadalni. Fot. Shutterstock

Jak odnowić stare krzesło drewniane?

Renowacja krzesła tapicerowanego oraz jak powinna wyglądać renowacja krzesła drewnianego, na tym się skupimy. Nie jest to zajęcie trudne. W większości przypadków należy przygotować dobry sprzęt oraz chęci do pracy, aby odnowić stare krzesła do jadalni.

Odnawianie starych krzeseł to nie jedynie proces polegający na tym, aby pomalować drewniane krzesło tradycyjną farbą, ale także czas, aby przeprowadzić potrzebne naprawy. Warto pracę rozpocząć od skompletowania potrzebnych materiałów do pracy. Warto także poddać ocenienie jakość drewna, które posiada stare krzesła drewniane. Czasami, aby odnowić stare krzesła do salonu, będzie się to wiązało z naprawą siedziska. Do tego celu możemy wykorzystać np. oryginalne siedzisko z innego krzesła. Poniżej przedstawiamy listę potrzebnych przedmiotów, które mogą okazać się nieocenione do tego typu pracy:

  • folię do zabezpieczenia podłogi
  • śrubokręt płaski oraz krzyżakowy
  • pędzel
  • papier ścierny oraz szlifierkę
  • szpachelkę
  • impregnat do drewna
  • odpowiednią farbę
  • wosk
  • kuwetę malarską
  • nowe obicie

Jak odnowić krzesło drewniane — krok po kroku

Krzesło przed i po renowacjiKrzesło przed i po renowacji Fot. shutterstock

Krok pierwszy — najpierw oceńmy stan krzesła

Renowacja starych krzeseł to przede wszystkim ocena jego materiału oraz powłoki lakierniczej pokrywającej drewno. Następnie przejdźmy do oczyszczenie powierzchni krzesła oraz sprawdzenia, w jakim stanie jest jego powłoka. Powierzchnię roboczą krzesła oczyśćmy — z wszelkich gwoździ czy śrubek. Jeżeli jest to krzesło tapicerowane, należy ściągnąć z niego obicie.

Następnie możemy przejść do oczyszczenia starej powierzchni za pomocą odpowiedniego preparatu, który rozpuści stary lakier.

Jeżeli chcemy odnowić stare krzesło tapicerowane, należy wyciąć odpowiedni fragment materiału i połączyć go gąbka za pomocą zwykłego zszywacza tapicerskiego.

Krok drugi — szlifowanie

Następnie możemy przejść do zeszlifowania poprzedniej powłoki malarskiej. Aby odnowić krzesła drewniane, należy oczyścić ich powierzchnię papierem ściernym za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Podczas tego procesu staramy się wyrównać oraz usunąć rysy, oraz uszkodzenia. Szczególnie istotne jest, aby dopilnować czy zeszlifowana została cala poprzednia powłoka, nawet w niewidocznym fragmencie powierzchni. Pozostawienie fragmentów starej powłoki, może zniszczyć efekt naszej pracy. Na tym etapie pracy, możemy zadbać o naprawę widocznych uszkodzeń czy wgłębień. Gdy wyszlifujesz drewnianą powierzchnię, zmatowimy powierzchnię papierem drobnoziarnistym. Należy zwrócić uwagę na naturalne wykończenie, aby ich nie zniszczyć.

Krok trzeci — odpylenie

Jeżeli podczas wykonywania pracy z poprzednich kroków na przestrzeni roboczej pojawiło się dużo pyłu, można go zetrzeć. Następnie myjemy krzesło. Jeżeli nie udało nam się za pomocą papieru ściernego usunąć ubytków, należy w tym momencie za pomocą masy szpachlowej do drewna uzupełnić ubytki. Informację możemy znaleźć na karcie technicznej wybranego wyrobu. Jej kolor dobieramy do odcienia drewna, bądź korzystamy z produktu bezbarwnego. Gdy posiadamy tak, oczyszczone drewno możemy przejść do malowania drewna.

Jak pomalować krzesło?

Jeżeli przeszliśmy przez poprzednie etapy prac, możemy przejść do pomalowania krzesła. Jak jednak tego dokonać? Poświęćmy chwilę, aby dobrać odpowiednie preparaty do zabezpieczenia drewna.

Drewno jest na tyle wszechstronnym materiałem, że możemy dobrać różny sposób, aby stworzyć modną aranżację. Może nam zależeć na maksymalnie naturalnym efekcie poprzez uwidocznienie jego słoi oraz odcienia. Możemy sięgnąć po produkt całkowicie transparentny.

Zalecane jest dobre wymieszanie farby, a następnie dopiero jej rozprowadzenie. Zwrócić trzeba uwagę, aby dotrzeć w każde miejsce, także w te, które pozornie są niewidoczne na pierwszy rzut oka. Aby dotrzeć do trudnodostępnych miejsc, należy użyć drobnego pędzla. Gdy warstwa farby wyschnie można procedurę, powtórzyć kilkukrotnie nakładając parę warstw farby. Aby jednak farba dobrze wyschła należy pozostawić krzesło na kilka dni.

Więcej o:
Copyright © Agora SA