Jak odnowić stare płytki łazienkowe?

Redakcja
17.11.2021 13:01
Każda łazienka jak i inne pomieszczenia wymaga co jakiś czas generalnego remontu bądź odświeżenia. W przypadku łazienki najczęściej remont polega na tym, aby wymienić stare płytki w łazience. Takie remonty wymagają nie tylko sporo czasu, ale i środków. Jak odnowić stare płytki ceramiczne? Przedstawimy sposoby jak za nieduże środki, zmienić wygląd całej naszej łazienki czy kolor płytek. Jak odnowić płytki podłogowe, odnowić płytki ceramiczne czy przeprowadzić renowację płytek ściennych? Pracę najlepiej rozpocząć od tego, aby usunąć ruchome elementy w twojej łazience.

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Malowanie kafli

Jeżeli doszliśmy do wniosku, że nie odpowiada nam kolor płytek, a są one w dobrym stanie. Trudno wykonalne może okazać się przywrócenie starego koloru. Nada to pomieszczeniu trochę pokojowego charakteru. Będzie to prostszy i tańszy sposób na zmianę wnętrza niż rozpoczęcie pracy od skuwania płytek i zakupu nowych płytek ceramicznych. Rynek jest bogaty wybór różnych farb. Możemy sprawdzić farbę, malując kawałek płytki w mniej widocznym miejscu. Wspomnieć należy także, że w przypadku matowych kafli wystarczy sama farba. Jeżeli posiadamy płytki łazienkowe szkliwione, należy zaopatrzyć się w preparat podkładowy, a następnie przejść do malowania płytek. Farbę można zastosować także do dużych kafli oraz na malowanie ścian.

Przed rozpoczęciem pracy należy oczyścić oraz odtłuścić powierzchnię. Eksperci radzą, aby malowanie rozpocząć od fug. Farbę należy nakładać na tak zwany krzyżak. Metoda ta polega na przesuwaniu wałka raz wzdłuż, a raz wszerz malowanej ściany. Następne warstwy w celu zachowania estetyki można nakładać już w jednym kierunku. Na płytkach domalowywać można jakieś wzory. Malowanie płytek najlepiej wykonać na powierzchniach suchych i w nie wilgotnym pomieszczeniu.

Naklejki na płytki

Kolejny sposób to gotowe naklejki. Jest to metoda najczęściej stosowana na już pomalowane stare kafelki. Natomiast nie jedynie. Naklejki dekoracyjne są wykonane z folii samoprzylepnej, która wykonana z trwałego materiału jest odporna na zarysowania, można je zastosować do wilgotnych pomieszczeń. Tapetę w formie naklejek z efektami specjalnymi można zastosować do wszystkich kafelek bądź jedynie do wybranych. Największą popularnością cieszą się folie błyszczące, które są najtrwalsze. Folie można dodatkowo zabezpieczyć laminatem, który zapewni lepszą lepkość.

Zakrycie starych płytek

Jedną z bardziej innowacyjnych metod, którą możemy wykorzystać, jest zasłonięcie glazury dowolną wodoodporną płytą. Należy zwrócić uwagę, aby płyta posiadała odpowiednią grubość. Jest to o tyle ważne, aby komponowała się ze stałym wyposażeniem. Taką płytę montuje się, do poprzedniej powierzchni za pomocą specjalnych klei bądź silikonów. Zamiast płyty możemy wykorzystać inne równie duże jednolite powierzchnie typu: tafla szkła np. matowego, lustro, czy płytę z tworzyw sztucznych z naklejoną grafiką wielkoformatową. Jest to metoda praktyczniejsza od bezpośredniego wyklejania kafelków. Najważniejsze jest odpowiednie dopasowania do poprzedniej powierzchni oraz jej przyleganie. Warto sprawdzić, czy ściana nie posiada dodatkowych krzywizn. Zamiast płyty, można także wykorzystać np. odpowiednie panele winylowe oraz dowolną grafikę. Należy zadbać o to, aby były odporne na działanie wody.

Nowe płytki na stare

Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą.Nowoczesna łazienka z wanną wolnostojącą. Fot. Shutterstock

Jeżeli posiadamy odpowiednie środki i chcemy przeprowadzić prawdziwy remont oraz poważne zmiany. To możemy skorzystać z kolejnej metody. Jest nią układanie nowych płytek na starych. Ten sposób jest możliwy jedynie w przypadku pewności, że stare kafle są mocno przymocowane. Stare płytki ścienne muszą wytrzymać ciężar nie tylko swój, ale także nowych płytek. Warto także zwrócić uwagę, na przyleganie starych płytek do podłoża. Trwałość takiej jednakże metody będzie dużo krótsza i można ją zastosować jako alternatywę dla poprzednich wymienionych sposobów. Całość prac powinna tworzyć harmonijną całość.

Renowacja fug

Nie zaprzeczalne najszybszym sposobem na odświeżenie łazienki jest odświeżenie fug oraz najlepiej usunąć widoczne zacieki. W tym celu przyda się soda oczyszczona. Jest ona sprawdzonym sposobem na zabrudzenia nawet z kamienia czy rdzy. Należy tak wymieszać sodę z octem, aby uzyskać jednolitą konsystencję. Następnie za pomocą szczoteczki należy nanieść ją na powierzchnię fug. Po 15 minutach można spłukać powierzchnię fugi wodą. Sprawdzony sposób to także mieszanka cytryny i szklanki gorącej wody.

Można także wykorzystać jeden z dostępnych na rynku preparatów do malowania fugi. Są one wykonane z wysokiej jakości spoiwa polimerowego. Środek posiada dużą odporność na ścieranie.

Więcej o: