Czym czyścić drewniane meble? Domowe sposoby

Drewniane meble od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Wykonane ręcznie czy produkowane fabrycznie są solidne, dają wrażenie przytulności i naturalności wnętrzom. Dobrze traktowane mogą służyć przez wiele lat nawet pokoleniom użytkowników. Dlatego często pojawia się dylemat, jak o nie dbać, konserwować i czyścić, by utrzymać powierzchnię mebli jak najdłużej w doskonałej formie.

Meble drewniane do salonu.Meble drewniane do salonu. Fot. Shutterstock

Czyszczenie mebli drewnianych

Oczywiście w wielu sklepach znajdziemy mnóstwo środków specjalnie dedykowanych drewnianym powierzchniom, jednak poza tym, że są drogie, to sprawdzą się kiedy mamy meble lakierowane, ale równocześnie mogą nawet uszkodzić meble niepoliturowane. Dlatego w tym artykule znajdziesz wiele przykładów domowych sposobów czyszczenia mebli, których główne składniki znajdziemy często w kuchni. Główna zasada jest taka, że meble drewniane nie tolerują wilgoci oraz nadmiernej ekspozycji na wysokie temperatury. Poza tym drewniane meble nie licząc mebli dębowych, mają stosunkowo miękką strukturę i są podatne na uszkodzenia i zarysowania. Dlatego czyszczenie mebli domowym sposobem zawsze musi być wykonywane miękką szmatką najlepiej z włókien naturalnych.

Bardzo ważne dla utrzymania w dobrym stanie mebli drewnianych jest ich regularne odkurzanie także przed czyszczeniem. Robimy to zawsze suchą szmatką, lub miotełką z piór, nawet kilka razy w tygodniu. Domowe sposoby czyszczenia mebli wykluczają używanie czystej wody, ze względu na to, że łatwo wnika w głąb czyszczonej powierzchni i powoduje późniejsze wypaczenie, butwienie czy nawet pleśń. Dopuszczalne jest użycie wody z płatkami mydlanymi lub płynem do mycia naczyń, zawsze ledwo wilgotną szmatką, a następnie dokładne wytarcie do sucha powierzchni mebla szczególnie nielakierowanego. W dalszej części szczegółowe instrukcje czym czyścić plamy i zabrudzenia oraz jakie mikstury stosować do pielęgnacji mebli.

Uniwersalna mikstura

Łatwa do przygotowania w kilkanaście minut na podgrzanym occie winnym (pół szklanki) do, którego dodajemy oliwę z oliwek (szklanka) oraz kilka kropli soku z cytryny. Dla uzyskania aromatu można dodać też kilka kropel olejku zapachowego np. lawendy odstraszającej mole.

Mieszanka do konserwacji mebli dębowych

Domowymi sposobami możemy stworzyć ją, podgrzewając szklankę piwa z łyżką cukru pudru i łyżeczką wosku pszczelego. Taką mieszankę nanosimy cienką warstwą na meblach, a po wyschnięciu polerujemy i gotowe.

Napar z czarnej herbaty

To jeden z najstarszych i bardziej skutecznych sposobów na utrzymanie mebli drewnianych w doskonałej formie. Przecieramy powierzchnię mebla szmatką namoczoną w wywarze, a następnie oczywiście wycieramy do sucha. Dzięki temu drewno zyskuje głębszy kolor, delikatny połysk oraz właściwości antystatyczne.

Ocet winny i oliwa z oliwek

Miksturę z tych dwóch składników w równych proporcjach nakładamy cienką warstwą na powierzchnię i po około godzinie wycieramy, wykorzystując najlepiej flanelową szmatkę. Oliwa doskonale nawilża, a ocet czyści.

Wazelina

Tania i równocześnie najbardziej skuteczna w niwelowaniu widocznych pęknięć i zadrapań każdego typu mebli drewnianych. Wystarczy po rozsmarowaniu zostawić na kilka godzin, lub ostrożnie rozgrzać żelazkiem przez wilgotną ściereczkę.

Orzechy włoskie

Czyszczenie mebli orzechami dokładnie obranymi z łupin, które mogłyby zarysować powierzchnie, poza tym, że usuwa drobne plamy i zabrudzenia, dodatkowo dzięki substancjom oleistym ładnie nabłyszczy nasze meble.

Naturalne korki od wina

Wykorzystując je jak gumkę myszkę, możemy wytrzeć nimi np. ślady po ciepłych naczyniach pozostałe na powierzchni drewna. Oczywiście, żeby takim zapobiec warto korzystać z wszelkiego rodzaju podkładek.

Amoniak

Tani i łatwo dostępny, zmieszany z ciepła wodą jest najlepszy w kategorii domowe sposoby na czyszczenie jako środek, który usunie z drewna pleśń i zapobiegnie jej ponownemu rozwojowi.

Sok z cytryny lub olejek cytrynowy

Podobnie jak ocet ma właściwości czyszczące i dodatkowo w połączeniu z ciepłą wodą powoduje, że meble zyskują dodatkowy połysk.

Wszystkie te sprawdzone sposoby pielęgnacji i konserwacji poza tym, że są bardziej ekologiczne niż chemiczne detergenty, są też bezpieczne i skuteczne a regularnie stosowane pozwolą nam cieszyć się naszymi meblami przez naprawdę długi czas.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.