Oczywiście w wielu sklepach znajdziemy mnóstwo środków specjalnie dedykowanych drewnianym powierzchniom, jednak poza tym, że są drogie, to sprawdzą się kiedy mamy meble lakierowane, ale równocześnie mogą nawet uszkodzić meble niepoliturowane. Dlatego w tym artykule znajdziesz wiele przykładów domowych sposobów czyszczenia mebli, których główne składniki znajdziemy często w kuchni. Główna zasada jest taka, że meble drewniane nie tolerują wilgoci oraz nadmiernej ekspozycji na wysokie temperatury. Poza tym drewniane meble nie licząc mebli dębowych, mają stosunkowo miękką strukturę i są podatne na uszkodzenia i zarysowania. Dlatego czyszczenie mebli domowym sposobem zawsze musi być wykonywane miękką szmatką najlepiej z włókien naturalnych.
Bardzo ważne dla utrzymania w dobrym stanie mebli drewnianych jest ich regularne odkurzanie także przed czyszczeniem. Robimy to zawsze suchą szmatką, lub miotełką z piór, nawet kilka razy w tygodniu. Domowe sposoby czyszczenia mebli wykluczają używanie czystej wody, ze względu na to, że łatwo wnika w głąb czyszczonej powierzchni i powoduje późniejsze wypaczenie, butwienie czy nawet pleśń. Dopuszczalne jest użycie wody z płatkami mydlanymi lub płynem do mycia naczyń, zawsze ledwo wilgotną szmatką, a następnie dokładne wytarcie do sucha powierzchni mebla szczególnie nielakierowanego. W dalszej części szczegółowe instrukcje czym czyścić plamy i zabrudzenia oraz jakie mikstury stosować do pielęgnacji mebli.
Łatwa do przygotowania w kilkanaście minut na podgrzanym occie winnym (pół szklanki) do, którego dodajemy oliwę z oliwek (szklanka) oraz kilka kropli soku z cytryny. Dla uzyskania aromatu można dodać też kilka kropel olejku zapachowego np. lawendy odstraszającej mole.
Domowymi sposobami możemy stworzyć ją, podgrzewając szklankę piwa z łyżką cukru pudru i łyżeczką wosku pszczelego. Taką mieszankę nanosimy cienką warstwą na meblach, a po wyschnięciu polerujemy i gotowe.
To jeden z najstarszych i bardziej skutecznych sposobów na utrzymanie mebli drewnianych w doskonałej formie. Przecieramy powierzchnię mebla szmatką namoczoną w wywarze, a następnie oczywiście wycieramy do sucha. Dzięki temu drewno zyskuje głębszy kolor, delikatny połysk oraz właściwości antystatyczne.
Miksturę z tych dwóch składników w równych proporcjach nakładamy cienką warstwą na powierzchnię i po około godzinie wycieramy, wykorzystując najlepiej flanelową szmatkę. Oliwa doskonale nawilża, a ocet czyści.
Tania i równocześnie najbardziej skuteczna w niwelowaniu widocznych pęknięć i zadrapań każdego typu mebli drewnianych. Wystarczy po rozsmarowaniu zostawić na kilka godzin, lub ostrożnie rozgrzać żelazkiem przez wilgotną ściereczkę.
Czyszczenie mebli orzechami dokładnie obranymi z łupin, które mogłyby zarysować powierzchnie, poza tym, że usuwa drobne plamy i zabrudzenia, dodatkowo dzięki substancjom oleistym ładnie nabłyszczy nasze meble.
Wykorzystując je jak gumkę myszkę, możemy wytrzeć nimi np. ślady po ciepłych naczyniach pozostałe na powierzchni drewna. Oczywiście, żeby takim zapobiec warto korzystać z wszelkiego rodzaju podkładek.
Tani i łatwo dostępny, zmieszany z ciepła wodą jest najlepszy w kategorii domowe sposoby na czyszczenie jako środek, który usunie z drewna pleśń i zapobiegnie jej ponownemu rozwojowi.
Podobnie jak ocet ma właściwości czyszczące i dodatkowo w połączeniu z ciepłą wodą powoduje, że meble zyskują dodatkowy połysk.
Wszystkie te sprawdzone sposoby pielęgnacji i konserwacji poza tym, że są bardziej ekologiczne niż chemiczne detergenty, są też bezpieczne i skuteczne a regularnie stosowane pozwolą nam cieszyć się naszymi meblami przez naprawdę długi czas.