Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy w sypialni?

Redakcja
18.11.2021 11:36
Szafy przesuwne cieszą się sporą popularnością głównie ze względu na ich praktyczność. Pozwalają zachować oszczędność przestrzeni. Jest to wygodne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku niedużych mieszkań, gdzie przestrzeń w pomieszczeniu jest mocno ograniczona. W skrajnych przypadkach, aby otworzyć jedno skrzydło szafy, np. w sypialni wymagałoby przesunięcia np. łóżka. Drzwi przesuwne, można zamontować praktycznie wszędzie, a wnękę w ścianie wykorzystać na dodatkową szafę. W poniższym tekście przedstawimy podstawowe wskazówki jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy.

Szafa z drzwiami przesuwnymiSzafa z drzwiami przesuwnymi Fot. shutterstock

Drzwi przesuwne do szafy — jak wymierzyć?

Zamontowanie drzwi przesuwnych do szafy daje sporo możliwości, których nie zaznamy w przypadku, gdy zamontowane są klasyczna skrzydła drzwiowe. Aspekt praktyczności to jedno, natomiast taki rodzaj drzwi jest doceniany także ze względu na możliwość dobrania jej do każdej aranżacji pomieszczenia.

Czym są drzwi przesuwne i dlaczego warto je mieć?

Jak większość drzwi także te przesuwne mogą być wykorzystane w szafach do ich otwierania bądź zamykania. Za największy plus można uznać ich wygodę oraz lepsze zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej. Elementy, które umożliwią montaż drzwi przesuwnych to:

 • górne i dolne prowadnice — ich zadaniem jest trzymać skrzydło drzwiowe w odpowiedniej odległości
 • górne i dolne tory dopasowane do danego systemu np. stalowe bądź aluminiowe
 • profile pasek buforowy (tłumi uderzenia drzwi w boczne ściany)
 • pasek uszczelniający
 • domykacz gazowy tak zwany cichy domyk
 • listwy domykowe
 • wózki dolne
 • prowadnik górny — pozwala zachować drzwi w pionie

Wszystkie te elementy odpowiednio połączone tworzą konstrukcję w drzwiach przesuwnych oraz można z ich pomocą zamontować drzwi przesuwne. Drzwi zawierające cichy domyk sprawdzą się szczególnie w przestrzeni sypialnej.

Wybór drzwi przesuwnych – o czym pamiętać?

Warto zwrócić uwagę na jakość zastosowanych materiałów oraz płyty meblowej. Przede wszystkim płyta, z której wykonane są drzwi wewnętrzne przesuwne, powinna być najwyższej jakości. Polecane produkty to te wykonane z najwyższej jakości materiałów, w innym przypadku drzwi nie będą trwałe, a podczas częstej eksploatacji ulegną zniszczeniu. Dobrą radą jest również unikanie naklejania szkła na płytę. Zły klej może spowodować zniszczenie lustra. Należy wziąć pod uwagę elementy konstrukcyjne, które muszą być zamontowane. Wiele systemów drzwi przesuwnych sugeruje wysokość i szerokość drzwi. Warto również zadbać, aby profile oraz wózek dolny były wytrzymałe, gdyż to na nich spoczywa całkowity ciężar drzwi.

W jaki sposób wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Mierzenie drzwi przesuwnych do szafy, krok po kroku

Drzwi przesuwne muszą być jak najbardziej funkcjonalne. Szczególnie ważne jest podjęcie decyzji, co będziemy w niej trzymać — np. czy będą w niej trzymane ubrania wiszące. Dzięki temu możemy określić jaki wymiar będzie najodpowiedniejszy. Do zamówienia odpowiednich drzwi powinniśmy określić konkretne wymiary takie jak:

 • wysokość wnęki
 • szerokość wnęki
 • głębokość wnęki
 • kąty pomiędzy podłogą, ścianami a sufitem

W tym celu będzie nam potrzebny metr oraz poziomica. Przydatny okaże się również rysunek na kartce. Posiadając wyżej wymienione wymiary, będziemy mogli wyliczyć wymiar drzwi, które mają znaleźć się w otworze drzwiowym. Posiadając już wymiary możemy zamówić konkretne drzwi, bądź jeżeli posiadamy stosowne umiejętności wykonać je samemu.

Przy montażu drzwi wewnętrznych przesuwnych do otworu drzwiowego najlepiej postępować zgodnie z zamieszczoną instrukcją od producenta. Najważniejsze jednakże będzie to, aby przeprowadzić wyrównanie podłoża i, nie montować prowadnic krzywo, w przeciwnym wypadku może pojawić się problem mimowolnie otwierających się drzwi. Jeżeli prowadnice będą zamontowane pod kątem. Jeżeli posiadamy wszelkie niezbędne parametry, możemy dokonać zamówienie mebla, a następnie ich montaż.

Drzwi przesuwne podwieszane – o czym warto pamiętać?

Na rynku poza standardowymi drzwiami przesuwnymi stosowane są z nie mniejszym sukcesem drzwi przesuwne podwieszane. Takie drzwi są wysokości ściany powoduje to optyczne wydłużenie wnętrza, oraz lepsze jego oświetlenie. Ich zastosowanie można spotkać najczęściej w przestrzeni mieszkalnej bądź biurowej, ich zdaniem będzie wydzielać od siebie poszczególne pomieszczenia. Takie drzwi podwieszane są montowane jedynie na profilach sufitowych. Dzięki temu nie ma potrzeby montowania niczego na podłodze oraz niszczenia podłogi. Drzwi podwieszane najczęściej są stosowane do wydzielenia powierzchni w nowoczesnej aranżacji typu biurowego.

Więcej o: