Kolory do sypialni - jakie wybrać?

Kamil Michaluk
18.11.2021 16:00
Kolory do sypialni muszą być dobrze przemyślane. Wnętrze powinno nam się podobać, pozwalać się wyciszyć, odprężyć i szybko zasnąć. Zależy od tego nasz zdrowy sen, który ma bardzo duży wpływ na samopoczucie przez cały dzień. Bez odpowiedniej regeneracji nie mamy co marzyć o witalności i funkcjonowaniu na najwyższych obrotach. Jakie barwy w najlepszy sposób ozdobią to pomieszczenie? Oto kilka ciekawych propozycji.

Beżowa sypialnia.Beżowa sypialnia. Fot. Shutterstock

Na co zwracać uwagę przy wyborze kolorów do sypialni?

Jakie kolory ścian w sypialni wybrać? Z pewnością takie, które pozwolą nam zrelaksować się i szybciej wprawić w senny nastrój. W praktyce wybór idealnego koloru jest kwestią indywidualną - każda osoba w nieco inny sposób reaguje na poszczególne barwy. Istnieją jednak pewne trendy, których warto się trzymać.

Sypialnia jako przestrzeń wypoczynku

Przy aranżacji pomieszczenia do spania przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania:

  • Czy dana barwa lub odcień sprzyja relaksowi?
  • Jak wielka jest sypialnia i jaki ma kształt?
  • Jak wybrać kolor, który stworzy dobrą kompozycję z meblami?

Jaki kolor wybrać do sypialni, jakiego zaś unikać?

Jaki kolor do sypialni będzie najlepszy? Można wymienić przynajmniej kilka popularnych barw. Łatwiej jednak wskazać na kolor ścian, którego powinno się unikać. Nie na darmo w takim miejscu rzadko spotyka się barwy silnie pobudzające. Przede wszystkim jest to czerwień - kolor krwi i walki. Podobnie postrzegane są pomarańczowy i żółty. Jeśli bardzo je lubisz i koniecznie chcesz wprowadzić do pokoju do spania, to możesz postawić na jasne, może nawet nieco wyblakłe odcienie tych kolorów. Róż stosowany w nadmiarze także może nie być najlepszym rozwiązaniem. Przesadzając z tym kolorem możesz otrzymać wnętrze w złym guście.

Czy warto stosować ciemne kolory w sypialni? Pokutuje przekonanie, że tak pomalowane ściany nie są dobrym rozwiązaniem w przypadku pokoju do spania. Czy rzeczywiście nie jest to rodzaj aranżacji dla każdego? Wręcz przeciwnie - czerń może mieć zastosowanie w tym miejscu. Sprzyja przecież zaciemnieniu. Poleca się jednak by na ścianie znalazła się matowa farba. Można ją zastosować po to, by pozbyć się niepotrzebnych refleksów. Dzięki temu wnętrze będzie spokojniejsze.

Aranżacja wnętrza sypialni: szarości i biel

Jak wybrać barwy do tego ważnego wnętrza? Biała sypialnia jest jedną z podstawowych propozycji. Biel z pewnością może sprzyjać wyciszeniu, czasem wydaje się być jednak przesadnie sterylna i chłodna. Wybierz więc do niej ciekawe dodatki, choćby służące do dekoracji łóżka, połącz je z drewnem i elementami, które wizualnie ocieplą sypialnię w tym kolorze.

Obok bieli za eleganckie i uniwersalne uchodzą szarości. Szary sprawdzi się przy meblach różnego rodzaju (najczęściej jest używany przy meblach w stylu skandynawskim). Bardzo łatwo można też odmienić szare wnętrze poprzez umiejętnie dobrane dodatki. Jasny odcień sprawdzi się także w niewielkich pomieszczeniach. Szarość to bezwzględnie jeden z najbardziej popularnych kolorów do wnętrz w przypadku sypialni.

Modne kolory ścian w sypialni

Kolory w sypialni: barwy ziemi

Naturalna sypialnia.Naturalna sypialnia. Fot. Shutterstock

Jakie są najlepsze aranżacje sypialni w 2021 r.? Z pewnością zaliczymy do nich te, które uwzględniają najbardziej popularne kolory - wśród nich zaś barwy ziemi. Jeśli chcesz podążać za modą, to wybierz pastelowe odcienie właśnie z tej grupy. Najlepiej sprawdzą się beże, brązy, pudrowy róż, ale także świetny będzie niebieski lub błękit.

Jakie ściany w sypialni? Butelkowa zieleń

Jaka ściana w sypialni będzie prezentować się okazale i elegancko? Wykorzystanie butelkowej zieleni z pewnością będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się jednak pomalowanie tym kolorem tylko jednej ściany tak, by nie zmniejszać optycznie przestrzeni. Pozostałe powinny być jasne. Jeśli chodzi o modne inspiracje, to często wybierany jest też delikatny miętowy.

Kolor ścian w sypialni, a wygląd mebli

Jak dobierać kolory i odcienie do wyglądu mebli? Meble do sypialni białe lub w kolorze jasnego drewna są bardzo uniwersalne. Dopasujemy do nich różne kolory ścian - od różu, przez błękit, aż po zieleń w różnych odcieniach. W sytuacji, gdy meble są ciemne (np. kolory drewna egzotycznego), powinniśmy postawić na bardziej stonowane barwy ścian - beże, brązy, kolor pistacjowy lub śmietankowy.

Jakie barwy będą korzystne w małej sypialni?

Również mała sypialnia musi być odpowiednią przestrzenią snu i odpoczynku. Jak ją zaaranżować? Trzeba pamiętać o tym, że jasne barwy stworzą wrażenie większej przestronności. Nie musi być to koniecznie biel, bo sprawdzą się też bardzo jasne błękity, szarości lub róże. Najlepiej, gdy kolorowy akcent tworzymy poprzez pomalowanie tylko jednej ze ścian w pomieszczeniu.

Więcej o: