Jak wymierzyć drzwi przesuwne do szafy?

Montaż drzwi przesuwnych jest dobrym pomysłem wszędzie tam, gdzie miejsca jest nie dość dużo. Dzięki nim otwieranie szafy jest bardziej funkcjonalne. Nie zakłóca komunikacji nawet w bardzo wąskim pomieszczeniu lub przejściu. Jak wymierzyć wielkość drzwi przesuwnych? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Biała szafaBiała szafa Fot. Shutterstock

Montaż drzwi przesuwnych: od czego zacząć?

Dlaczego drzwi przesuwne są dobrym wyborem? Kto najbardziej doceni ich montaż? W przypadku szafy ten element zamykający i otwierający jej wnętrze może być postrzegany jako bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Niestety, w przypadku drzwi przesuwnych zastosowanie ma kilka elementów wpływających na ich prawidłowe działanie. Muszą być właściwie ze sobą zgrane i mieć odpowiednią jakość tak, by bezawaryjnie służyły przez dłuższy czas. Możemy tu wymienić przede wszystkim:

  • tory
  • profile
  • wózek dolny
  • prowadnice
  • paski uszczelniające
  • domykacz (cichy domyk)
  • skrzydło lub skrzydła drzwiowe (najczęściej z płyty)

Niekiedy zastosowanie drzwi przesuwnych pozwala na zagospodarowanie wnęki lub kawałka ściany pomimo tego, że szerokość pomieszczenia jest niewielka.

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?

Dysponując drzwiami przesuwnymi, posiadamy więcej możliwości aranżacji przestrzeni. Szafy przesuwne z takim zamykaniem są w pełni kompaktowe. Otwierając je, nie musimy uważać na inne osoby przechodzące korytarzem. Wystarczy nieznaczne przesunięcie skrzydła po to, żeby dostać się do wybranego przez siebie miejsca we wnętrzu mebla. Należy też podkreślić, że jako rozwiązania na wymiar mogą pomóc nam w możliwie najlepszym zagospodarowaniu przestrzeni.

Co jeszcze cenimy w drzwiach przesuwnych? Oczywiście ładny design pasujący zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz. Niekiedy możemy też wyposażyć szafę w piękne i praktyczne drzwi z lustrem. Dzięki nim uzyskamy wewnątrz pomieszczenia, o niezbyt dużej szerokości, korzystne złudzenie optyczne.

O czym pamiętać przy wyborze drzwi przesuwnych?

Szafa przesuwnaSzafa przesuwna Fot. shutterstock

O czym pamiętać, gdy decydujemy się na drzwi przesuwne do szafy? Należy zwracać szczególną uwagę na jakość prowadnic, profili i innych części, które składają się na taki mechanizm. Prawidłowe zamontowanie skrzydła to tylko pierwszy krok do jego funkcjonalności. Odpowiednia jakość drzwi do garderoby pozwoli na to, by służyły nam bez względu na częstotliwość otwierania i zamykania.

Jakie wymiary przesuwnych drzwi?

Wiemy już, że interesuje nas wyłącznie w pełni funkcjonalna szafa. Jej ważnym elementem są oczywiście drzwi przesuwne. Jak przygotować się do ich montażu? W jaki sposób za pomocą prostych przyrządów mamy określić potrzebne wymiary?

Drzwi przesuwne do szafy - przygotowania

Najpierw musimy określić przestrzeń, w której stanie szafa. Następnie przyjrzyjmy się podłodze w tym miejscu. Ważne jest to, żeby nierówności podłoża nie były skrajne. Nie chodzi jednak o tak idealną równość podłogi, jaka konieczna jest np. pod panele winylowe. W przypadku wyjątkowo niepokojących wyników pomiarów możemy być zmuszeni do wyrównania podłoża. W innych sytuacjach można zgubić nierówności w czasie montażu. Przy szafie jest to o tyle ważne, aby drzwi nie otwierały się samoczynnie.

Nim zabierzemy się do określenia wysokości i szerokości drzwi, powinniśmy pamiętać o jednym: powinny być one nieco mniejsze od wielkości otworu w ścianie lub korpusie szafy. Tory, profile, wózek czy prowadnik również wymagają przecież nieco miejsca.

Jak zdjąć wymiary drzwi przesuwnych do szafy?

W jaki sposób określić wymiary drzwi, by łatwo było je potem zamontować na korpusie lub we wnęce? Nie jest to bardzo trudne, choć przydać może się wcześniej porada fachowca lub poradnik online. Przede wszystkim mierząc otwory, trzeba cechować się dużą skrupulatnością po to, żeby po dokonaniu niechlujnego pomiaru nie spotkała nas przykra niespodzianka w trakcie prac.

Niezależnie od tego, jakiego typu mebel chcemy wyposażyć w drzwi, musimy upewnić się co do jego głębokości, wysokości i szerokości. Możesz więc zabrać się za pomiary dopiero wtedy, gdy posiadasz projekt. Przygotowanie się polega na sprawdzeniu wymiarów osprzętu, który finalnie montujemy po to, by skrzydło drzwiowe się dzięki niemu poruszało. Określamy więc:

  • głębokość - najczęściej wpływają na nią potrzeby użytkowników i szerokość wnętrza; od niej uzależnione jest to, w którym miejscu znajdą się drzwi
  • wysokość - od wysokości otworu odejmuje się grubość prowadnic, wózków jezdnych i listew uszczelniających
  • szerokość - od szerokości musimy odjąć grubość bocznych listew przymykowych

Dopiero po ustaleniu tych wielkości płyta tworząca drzwi powinna zostać odpowiednio przycięta. Podobnie jest wówczas, gdy w celu ich stworzenia wykorzystamy materiał innego rodzaju.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.