Jak usunąć silikon z wanny? Podpowiadamy

Konieczność usuwania silikonu z wanny nie powinna nas przerażać. Nie jest to przesadnie trudne zadanie pod warunkiem, że we właściwy sposób do niego podejdziemy. Kluczowe jest to, żeby podczas prac nie doszło do uszkodzenia armatury. Czym usunąć silikon sanitarny z wanny? Oto domowe i profesjonalne sposoby.

Naturalna łazienka.Naturalna łazienka. Fot. Shutterstock

Kiedy warto usunąć stary silikon z wanny?

Silikon sanitarny w łazience pełni rolę uszczelniacza. Chodzi o to, żeby nie doszło do dostania się wody w niewielkie przestrzenie, w których może ona powodować niepożądane efekty. Obecnie posługujemy się silikonem o dość dobrych parametrach wytrzymałości. Jego zastosowanie sprawia, że przez dłuższy czas nie powinniśmy mieć kłopotów. Niestety, nawet najlepszej jakości silikon z czasem się zużywa. Wieloletnie oddziaływanie wody i wilgoci sprawia, że pojawia się konieczność wymiany starego silikonu z wanny czy kabiny prysznicowej. Zwłaszcza na powierzchni białego uszczelniacza pojawia się coraz więcej przebarwień, a nawet pleśni i w szybkim czasie traci on estetyczny wygląd. Usunięcie starego silikonu staje się więc konieczne po to, by zadbać o atrakcyjne wykończenie łazienki.

Zanim przystąpimy do usuwania silikonu - ważne kwestie

Jakie są zasady usuwania silikonu? Pamiętajmy o tym, że inaczej będziemy postępować ze zużytym preparatem kładzionym przed laty, w inny sposób zaś z dopiero co położonym uszczelniaczem. Niekiedy zdarza się, że konieczne jest usunięcie silikonu jeszcze miękkiego, który w toku montażu np. zanieczyścił powierzchnię płytek. Dzięki szybkiej reakcji możemy to zrobić nawet przy pomocy wody z płynem do naczyń. W innym przypadku pomóc mogą kostki lodu i późniejsze wykruszenie niepotrzebnej substancji. Koniecznie sprawdź te sposoby we własnej łazience.

Domowe sposoby usuwania silikonu

Jak zabrać się za usuwanie silikonu tak, by było to bezpieczne dla powierzchni armatury? Zanim sięgniemy po specjalistyczny środek do usuwania silikonu, powinniśmy posłużyć się domowymi sposobami. Generalnie osiągnięcie zamierzonego celu wymaga stosowania różnych technik. Czym usunąć stary silikon? Warto zacząć od posłużenia się ostrym narzędziem takim, jak nożyk do cięcia płyt gipsowych, ostateczny efekt uda się osiągnąć stosując środki chemiczne będące akurat pod ręką.

Na początku powierzchnię silikonu, który utracił swoje właściwości, trzeba naciąć ostrym narzędziem. Przy tym działaniu trzeba wykazywać się dużą ostrożnością - istotne jest też to, z jakim typem armatury mamy do czynienia. Lepszym sposobem jest usuwanie silikonu poprzez jego bardzo delikatne wycinanie, niż przez zdrapywanie. Uważajmy zwłaszcza w sytuacji, gdy chodzi o delikatną akrylową wannę lub powierzchnię brodzika z tego materiału.

Domowe środki do usuwania silikonu to także wykorzystanie substancji, które większość z nas posiada w garażu. Kiedy więc uszczelniacz traci swoje właściwości, my zaś wycięliśmy już większe fragmenty, to wystarczy usunąć resztki stosując rozpuszczalnik. Aceton jest najczęściej stosowaną substancją w takiej sytuacji, niekiedy sięga się jednak i po inne artykuły domowe. Można wśród nich wymienić płyn do mycia naczyń, ale też ocet z wodą. Zwłaszcza ostatni płyn pozwoli na to, by pozbyć się pozostałości silikonu w wannie i nie uszkodzić jej powierzchni. Zmiękczone resztki można wówczas delikatnie usunąć przy pomocy szpachelki.

Także stary silikon można usunąć obkładając go kostkami lodu, ale wiele zależy tu od jego stanu. Należy brać pod uwagę, że niekiedy uszczelniacz może zacząć się rozmazywać.

Jak usunąć stary silikon? Profesjonalne środki

Nowoczesna łazienka.Nowoczesna łazienka. Fot. Shutterstock

Czym usunąć silikon z różnych powierzchni w łazience? Czasem zdarza się, że wymiana uszczelniacza nie jest tak łatwa. Bywa też, że nie mamy dość czasu na to, by się tym zająć za pomocą domowych środków w postaci wody, octu czy płynu do mycia naczyń. Najlepiej wówczas wybrać gotowy preparat do usuwania silikonu. Przy jego użyciu należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Wszystko po to, by nie doszło do uszkodzenia płytek, armatury lub zagrożenia np. dla naszej skóry. Pamiętajmy jednak, że zwykle nie są to preparaty ekologiczne. Koniecznie trzeba uważać na to, jeśli bardzo zależy nam na stosowaniu środków sprzyjających środowisku naturalnemu. Oczywiście przy ich zakupie i użyciu zapłacimy też więcej, niż za środki typowo domowe.

Jakie zalety ma gotowy preparat pozwalający usunąć stary silikon? Należy podkreślić to, że w przeciwieństwie do acetonu nie ma on zwykle tak przykrego zapachu. Działa już po krótkim czasie i wystarczy w łatwy sposób zaaplikować go pędzelkiem na starym silikonie. Można stosować go punktowo - resztę silikonu należy zabezpieczyć taśmą malarską. Sprawdź ofertę marek takich, jak Tytan, Soudal czy Den Braven i dokonaj wyboru preparatu, który spełni nawet specjalne wymagania.

Usuwanie silikonu z rąk krok po kroku

Niekiedy zdarza się, że używając silikonu sanitarnego ubrudzimy też własne ręce. Jak zabrać się do jego usunięcia? Im szybsza reakcja, tym lepiej. Po kilku chwilach powinna nam wystarczyć gorąca woda z szarym mydłem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.