Co zamiast płytek pod prysznic?

Czy łazienka bez płytek może być funkcjonalna? W naszych domach wciąż króluje ceramika. Okazuje się jednak, że z powodzeniem można wykorzystać inne materiały. Niektóre z nich można zakwalifikować wręcz jako luksusowe, inne zaś zmieszczą się w przeciętnym budżecie. Do ostatnich bez wątpienia zakwalifikujemy panele laminowane.

Łazienka z dużą kabiną prysznicową.Łazienka z dużą kabiną prysznicową. Fot. Shutterstock

Czy łazienka bez płytek może być funkcjonalna?

Funkcjonalna łazienka bez płytek jest możliwa, jednak trzeba więcej wysiłku po to, by wybrać do niej odpowiednie rozwiązania. Dlaczego właśnie różne gatunki płytek tak często używane są do wykończenia tych pomieszczeń? Przede wszystkim ich umieszczenie na ścianach, podłodze i pod prysznicem daje we wnętrzu pewność, że nie da nam się we znaki wilgoć. Działanie wody w tym miejscu jest bardzo silne i potrzeba solidnego materiału, by nie okazało się niszczące. Łazienki pokryte glazurą często nie wymagają znaczącego remontu przez wiele lat. Dodatkowo płytki występują w bardzo dużej ilości kolorów, wzorów i kształtów.

Jakie mamy alternatywy, gdy chcemy wykończyć łazienkę w odmienny, ale wciąż praktyczny sposób? Możemy użyć różnych materiałów, ale wybierajmy je tak, by były trwałe, odporne na wilgoć i dobrze prezentowały się w łazience przez dłuższy czas.

Które materiały mają dobrą odporność na wilgoć? Drewno

Do wykończenia łazienki możemy więc wykorzystać materiały odporne na wilgoć. W praktyce mogą być to produkty różnego rodzaju, ale rzadko posiadają tak dobre parametry, jak płytki łazienkowe. Niewątpliwie drewno w łazience dodaje wnętrzu ciekawego stylu, ociepla je i czyni przyjemniejszym. Choć można stworzyć z nim wiele ciekawych aranżacji, to jego możliwości są ograniczone. Dyskusyjne jest stosowanie w tak trudnych warunkach gatunków krajowych. Choć są łatwe do pozyskania nawet w postaci dość trwałego starego drewna, to w tym przypadku z pewnością trzeba pokryć je odpowiednim impregnatem, co i tak nie gwarantuje, że łatwo utrzymamy je w czystości i dobrym stanie. Na ścianach lepiej sprawdzi się drewno egzotyczne, o odpowiedniej twardości i parametrach, które jest przeznaczone do łazienek.

Co zamiast płytek w łazience? Panele winylowe

Jeśli pokrycie ścian i podłogi w łazience drewnem wydaje nam się zbyt mało trwałym rozwiązaniem, to możemy z powodzeniem sięgnąć po atrakcyjne panele winylowe LVT. One również są odporne na działanie wilgoci, występują w dużej liczbie kształtów, rozmiarów i kolorów. Dodatkowo są dość łatwe w montażu i można nimi zamaskować poprzednią okładzinę. Wady? Materiał ten może być kładziony wyłącznie na bardzo równe powierzchnie. O ile na ścianie raczej nie będzie problemu, to kładąc je na podłogę, być może będziemy potrzebowali wylewki poziomującej.

Beton, kamień i cegła w łazience

Płytki ceramiczne mogą być zastępowane przez niemal równie wytrzymałe materiały. Zwłaszcza w łazienkach industrialnych docenimy cegłę i beton architektoniczny. Naturalny kamień będzie zaś miał zastosowanie zamiast płytek w różnych stylach.

Wykorzystanie do łazienki betonu architektonicznego w postaci ciężkich płyt wprowadzi do wnętrza charakterystyczną szarość i surowy klimat. Okładając nim powierzchnie ścian w łazience, pamiętajmy o tym, że wymaga starannej impregnacji tak, by nie były mu straszne wilgoć, grzyby i pleśnie.

Nieco więcej zastosowań jeśli chodzi o łazienki w różnych stylach ma cegła. Może być położona na ściany we wnętrzach industrialnych, ale też rustykalnych lub skandynawskich. Możemy użyć materiałów w różnych kolorach - nie tylko cegły czerwonej. Z czasem możliwe jest też jej pomalowanie przy użyciu dowolnej farby.

Należy też wziąć pod uwagę kamień naturalny. Tworząc łazienkowe stylizacje z taką okładziną, możemy posłużyć się granitem, marmurem, bazaltem, trawertynem lub onyksem. Łazienki z kamieniem będą z pewnością bardziej luksusowe od tych, w których wykorzystano płytki gresowe, farby lub różnego typu tapety.

Wykładanie łazienki innymi materiałami

Łazienka z prysznicem.Łazienka z prysznicem. Fot. Shutterstock

Łazienka może być wykończona przy użyciu jeszcze kilku mniej popularnych materiałów. Do okrycia podłóg i ścian mogą przydać się szkło, farba, ale też tapety. Które z nich szczególnie warto rozważyć pod kątem urządzania łazienek w różnych stylach?

Szkło to materiał, który z całą pewnością jest odporny na niekorzystne oddziaływania ze strony wody i dość trwały. Nie wymaga impregnowania w odróżnieniu np. od kamienia i wytrzyma stosowanie substancji chemicznych zawartych np. w preparatach do czyszczenia łazienek. Jednocześnie szklane powierzchnie są obecnie jednym z najświeższych trendów w dekoracji tego typu pomieszczeń. Czy taka aranżacja będzie bezpieczna? Bez obaw: obecnie stosowane jest szkło hartowane, które rozpada się na wiele drobnych kawałków.

W jaki jeszcze sposób może być wykończona łazienka w naszym domu? Jeśli nie podoba nam się wizja zastosowania szkła, to ściany możemy ozdobić przy pomocy tapety. Wykorzystanie takich materiałów może niekiedy dziwić. Pamiętajmy jednak o tym, że nie chodzi tu o wykorzystanie papierowych tapet, które znamy z lat 90. Muszą to być produkty dobrze znoszące zawilgocenie i mocne. Wybiera się więc zwłaszcza tapety winylowe i specjalistyczne okładziny z włókna szklanego.

Alternatywą jest odświeżenie łazienki przy pomocy malowania i zastosowanie farb w pasujących nam kolorach. W tym przypadku remont możemy wykonać sami. Nie powinniśmy się jednak łudzić co do tego, że zrobimy to dowolną farbą o niskiej jakości. Na ściany i podłogę w łazience wybiera się raczej farby akrylowe, silikonowe lub ceramiczne. Cechuje je zwiększona wytrzymałość na panujące tu trudne warunki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.