Panele winylowe - wady i zalety

Podłogi winylowe są coraz bardziej popularne w różnych pokojach naszego domu. Czy faktycznie warto je układać kosztem np. płytek podłogowych lub paneli laminowanych? Okazuje się, że taka okładzina ma całą masę zalet. Docenimy je zwłaszcza w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności takich, jak łazienka. Co z wadami? Te również istnieją, ale panele winylowe mają ich niezbyt wiele.

Szare panele winylowe w salonie.Szare panele winylowe w salonie. Fot. Merkury Market

Wady i zalety paneli winylowych

Dlaczego panele winylowe są tak konkurencyjne? Przede wszystkim okładziny LVT to produkty bardzo nowoczesne, powstałe dzięki zastosowaniu współczesnych technologii. Składają się z kilku warstw winylu, ale pomimo tego są niewielkiej grubości - średnio jest to 5 mm. Jednocześnie są odporne na uszkodzenia i przede wszystkim na wilgoć. Oznacza to, że można je stosować na posadzki bez konieczności ułożenia folii izolacyjnej. Nadają się do wykładania podłóg i ścian w miejscach szczególnie zawilgoconych takich, jak kuchnie i łazienki, są też ciche w użytkowaniu. Z pewnością docenimy również to, że panel winylowy jest łatwy do utrzymania w czystości.

Spotkamy tutaj produkty różnego typu - choćby panele winylowe przeznaczone do miejsc intensywnie użytkowanych. Coraz większą popularnością cieszą się luksusowe płytki winylowe (luxury vinyl tiles) o coraz bardziej zróżnicowanych wzorach i kolorach. Do niedawna standardem był winyl imitujący drewno, który również obecnie wybierany jest najczęściej. Pojawiają się jednak także panele winylowe o wzorach marokańskich, patchworkowych lub panele podłogowe imitujące beton architektoniczny.

Jakie są wady paneli winylowych?

  • panele winylowe są dość drogim rozwiązaniem; z pewnością zapłacimy za nie więcej, niż za zakup zwykłych paneli. Często tańsze są też płytki ceramiczne. Ich cena zaczyna się od 80 zł za m2. Panele renomowanych producentów są jednak znacznie droższe w zależności także od ich typu
  • w przypadku paneli winylowych potrzeba twardego i równego podłoża - ich grubość jest przecież niewielka; możemy więc pozostawić jedynie małe odchylenia. W celu wyeliminowania tych trudności stosuje się podkład, ale czasami to nie wystarczy i niezbędna jest wylewka samopoziomująca
  • panele winylowe samoprzylepne są łatwe w montażu, ale trudne do usunięcia. Często więc można spotkać się z praktyką pokrywania ich innymi materiałami
  • podłogi winylowe nie podlegają recyklingowi

Panele winylowe a panele laminowane. Co je różni?

Panele podłogowe winylowePanele podłogowe winylowe Fot. shutterstock

Czy zamiast tradycyjnych laminowanych produktów na fragmencie płyty HDF warto położyć panele winylowe? Opinie z reguły są jednoznaczne: podłogi LVT są trwalsze, mają większą odporność na niekorzystne oddziaływania i są bardziej uniwersalne. Na naszym rynku przyjmują się coraz lepiej. Należy zwrócić uwagę na to, że porównując te dwa rodzaje okładzin, widzimy przewagę podłóg laminowanych tylko w dwóch aspektach:

  • cenowym: panel pokryty laminatem praktycznie zawsze jest tańszy, ale też mniej trwały
  • montażowym: tradycyjne panele podłogowe nie wymagają tak wyrównanego podłoża, jak ma to miejsce w przypadku podłogi winylowej

Na tym kończą się ustępstwa paneli z winylu względem mniej zaawansowanych materiałów laminowanych. Warto podkreślić, że tych ostatnich nie da się zastosować w łazience lub jest to bardzo trudne. W ich przypadku stosowana jest bowiem jedynie wierzchnia warstwa wodoszczelna. Panel winylowy jest zaś wodoodporny.

Montaż paneli winylowych. Co warto wiedzieć?

Jak montuje się winylowe panele? Niewątpliwą przewagą takiej okładziny w stosunku do płytek ceramicznych jest to, że dość łatwo je ułożyć samemu. Na rynku znajdziemy zarówno produkty samoprzylepne, jak i montowane na click - clack. Przy montażu paneli możemy też wykorzystać te ich rodzaje, które oznaczono jako SPC. Podłoga z nich stworzona będzie jeszcze łatwiejsza do ułożenia dzięki zastosowaniu unikalnych rozwiązań. Panele SPC odznaczają się przy tym specjalną budową i składem, w którym znajduje się węglan wapnia.

Układanie paneli winylowych na ogrzewaniu podłogowym - opinie

Czy produkty te można układać na ogrzewanie podłogowe? Panele winylowe być może nie są tu tak optymalnym rozwiązaniem, jak płytki ceramiczne, ale dość dobrze spełniają postawione przed nimi zadanie. Ich warstwa użytkowa świetnie przewodzi ciepło, które rozprowadzane jest równomiernie. Kluczowe jest jednak to, aby w przypadku ogrzewania podłogowego utrzymywać temperaturę zalecaną przez firmę produkującą panele winylowe. Podłogi z tego tworzywa w przypadku bardzo wysokich temperatur mogą ulec uszkodzeniu.

Podłoga winylowa w łazience - czy to dobry pomysł?

Co z uniwersalnością podłóg winylowych? Należy pamiętać o tym, że jest ona bardzo duża. Nie ma problemu, by w łazience były one ułożone na całej powierzchni podłogi. Panel winylowy dobrze sprawdza się też jako okładzina dla wanny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA