Domki drewniane na działkę - jak zabezpieczyć na zimę

Kamil Michaluk
21.11.2021 16:00
Drewniane domki na działkę cieszą się dużym wzięciem. Niektóre z nich stanowią obiekty służące przede wszystkim rekreacji, inne to niewielkie konstrukcje powstałe jako drewutnie lub magazyny na narzędzia. Po zakończeniu prac w ogrodzie i obecności na działce powinniśmy szczególnie o nie zadbać. Zima może być czasem bardzo negatywnie wpływającym na drewno. Istotne jest także bezpieczeństwo.

domek dla dziecidomek dla dzieci fot. shutterstock

Domki drewniane na działkę - niezbędne miejsce wypoczynku i przechowywania

Domki lub altany do 35 m2 bardzo często wykonywane są z drewna. Istotnym czynnikiem jest cena surowca, chociaż w ostatnich miesiącach wahania cen poszczególnych materiałów budowlanych są znaczne. Ważna jest też łatwość takiej realizacji. Domki drewniane świetnie jednak prezentują się pośrodku ogrodu, powstają szybko i w razie potrzeby można je łatwo rozebrać. Jeśli zostały wykonane z dobrej jakości materiałów, to przy właściwej impregnacji mogą służyć wiele lat. Bez problemu zrealizujemy tutaj własne potrzeby rekreacyjne i w zakresie przechowywania narzędzi. Bardzo różna może być cena takich konstrukcji. Małe domki ogrodowe narzędziowe można zakupić już poniżej 2000 zł. Oczywiście szybki montaż musi być wtedy wykonany we własnym zakresie. W sytuacji, gdy marzy nam się domek większy lub nawet całoroczny, to jego cena wzrośnie bardzo mocno do kilkudziesięciu tys. zł. Oczywiście na rynku dostępne są też droższe modele - jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, to ogranicza nas tylko prawo i wyobraźnia danej osoby. Wykonawcy z reguły dostosowują się do wymagań klienta.

Jak zająć się domkiem przed zimą? Pierwsze kroki

Nie wiemy jak w 2021 r. będzie wyglądała zima, ale z pewnością należy przygotować do niej nasz domek. W jaki sposób to zrobić? Warto zająć się zarówno jego elewacją, jak i wnętrzem. Dobrze stosować się do zasad, które zalecił producent.

Drewniane domki na działkę służą przechowywaniu licznych przedmiotów. Niekiedy w ich wnętrzu powstaje całkiem spory rozgardiasz wzmacniany tylko przez kolejne zakupy i dużą ilość nowych rzeczy, które usuwamy z mieszkań, wywożąc je na działkę. Przede wszystkim możesz tu dokładnie posprzątać. Szukaj sposobu na takie pozostawienie różnych sprzętów, by były odpowiednio pogrupowane i znajdowały się pod ręką.

Drobne naprawy

domek dla dziecidomek dla dzieci fot. shutterstock

Domek na narzędzia lub przeznaczony do rekreacji może przez cały sezon ulec pewnym awariom. Warto przede wszystkim ocenić stan elewacji. Jeśli pojawią się w niej ubytki, dziury lub inne kategorie uszkodzeń, powinniśmy je koniecznie przed zimą zabezpieczyć. Jeśli obok domku mamy taras, to nim także powinniśmy się zająć.

Podobnie rzecz ma się z dachem. Jeśli stwierdzimy jakieś pęknięcia lub przecieki, to idealne rozwiązanie stanowi skorzystanie z usług dekarza lub kontakt z producentem, który powinien nam udzielić informacji co do najlepszego sposobu naprawienia szkody. W każdym sklepie budowlanym znajdziemy uszczelniacze i produkty, które można wykorzystać w celu poradzenia sobie z problemem samemu. Informacje o stosowaniu znajdziemy na opakowaniu. Warto zbadać stan, w jakim znajdują się okna i drzwi. Musimy być pewni, że nie będą one stanowić dla potencjalnych złodziei łatwego sposobu na wejście do wnętrza domku.

Drewniany domek: zabezpieczenie przed gryzoniami

Prawdziwą plagą drewnianych domków mogą być w okresie jesienno - zimowym gryzonie, które znajdują tu lepsze warunki do przetrwania. Problem pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy domek jest stosunkowo duży i trzymamy tu nie tylko narzędzia ogrodowe. Dobrze jest w taki sposób zabezpieczać obiekty z drewna, by myszy i szczury miały utrudniony dostęp do wnętrza. Naszą uwagę powinniśmy skierować na to, by usunąć wszelkie materiały mogące skusić zwierzęta. Warto zwłaszcza pozbyć się stąd produktów spożywczych, plików gazet i innych tego typu przedmiotów.

Impregnacja drewna preparatem wysokiej jakości

Jeśli elewacja w naszym domku wykonana została z desek, to koniecznie trzeba się nią zająć. W ofercie sklepów internetowych lub marketów budowlanych niedaleko siebie znajdziesz zapewne duży wybór preparatów do czyszczenia i impregnacji drewna. Warto je stosować zwłaszcza w miejscu tak narażonym na działanie niekorzystnych czynników, jak elewacja. Istotne jest to, by stosować środki najwyższej jakości - dzięki temu impregnacja będzie się mogła odbywać w większych odstępach czasu. Impregnaty, lakiery bejce i oleje - każdy sklep posiada kilka kategorii takich produktów, oferta jest bogata. Nim zabierzemy się do pracy, upewnijmy się na niewielkim kawałku drewna, że ostateczny efekt przypadnie nam do gustu. O informacje warto pytać w miejscu zakupu lub na infolinii dla klientów u producenta. Dzięki impregnacji unikniemy psucia się zewnętrznej okładziny spowodowanego działaniem warunków zewnętrznych.

W jakim stanie pozostawić domek na działce? Zamknij drzwi i okna

Domki ogrodowe drewniane mogą być najlepiej przygotowane pod względem technicznym, ale ich zabezpieczenie ostatecznie należy do nas. Warto upewnić się, że okna i drzwi są dobrze zamknięte. W sytuacji, gdy nie będziemy się tu pojawiać przez dłuższy czas, trzeba odciąć media - szczególnie wodę. Dobrze też pozostawić nasze dane teleadresowe sąsiadom. Czasem interwencja osób mieszkających w pobliżu to najszybszy sposób, żebyśmy zostali powiadomieni o groźnej sytuacji na działce i uniknęli szkód, które mogą spotkać nasze domki.

Więcej o: