Ile kosztuje remont salonu?

Żyjemy w czasach, gdy remont mieszkania może przysporzyć nam wielu kłopotów z uwagi na ceny i dostępność materiałów budowlanych (w tym wykończeniowych). Jaki może być łączny koszt i jakie czynniki mają na to wpływ? W jaki sposób ograniczyć wydatki?

Od czego zależy koszt remontu mieszkania?

Musimy mieć świadomość, że koszty remontu rozkładają się na różne rodzaje prac i kategorie materiałów. Wiele zależy od tego, jak bardzo gruntowna przemiana czeka pomieszczenie. Jeśli chodzi o wykończenie salonu od zera, to musimy doliczyć koszty, jakie generują ściany i sufit. Cena zależy także od tego, czy wymieniana będzie okładzina podłogowa. Starą możemy przecież zerwać i zastąpić nową lub zdecydować się na ograniczenie kosztów remontu np. przez zakup specjalnej farby i odmalowanie nią płytek, lub starej podłogi z desek.

Pamiętajmy, że koszt remontu salonu zawsze zawyżą wszelkiego typu prace polegające na skuwaniu i usuwaniu starych okładzin, powierzchni i elementów, których w nowej aranżacji już nie będzie. Sam koszt robocizny może być zróżnicowany nie tylko pomiędzy poszczególnymi miastami lub województwami, ale nawet w przypadku tej samej miejscowości. Warto więc poszukiwać w wielu miejscach pamiętając o tym, że przed podpisaniem umowy możemy się w dowolnym momencie wycofać.

Aranżacja salonuAranżacja salonu Fot. shutterstock

W przypadku remontu znaczenie mają ceny materiałów budowlanych - tak samo zresztą jak w sytuacji budowy domu. Niestety, ale od początku roku średni koszt materiałów wykończeniowych bardzo wzrósł. Panele podłogowe, farby czy meble do salonu nie zdrożały tak, jak stal lub płyty wiórowe, ale i tak warto mieć rezerwę jeśli chodzi o środki na remont mieszkania. Jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy kupować materiały dobrej jakości. Choćby postawienie na poziom średniej półki cenowej będzie lepsze, niż zakup najtańszych materiałów i wyposażenia.

Jak obniżyć koszt remontu?

Co zrobić w przypadku remontu mieszkania, żeby było taniej? Łączny koszt inwestycji możemy obniżyć wspominaną oszczędnością materiałów, czego jednak nie poleca się. Lepszym wyjściem będzie postawienie na nieco tańsze sposoby wykończenia. Sufit podwieszany możemy zamienić na proste tynkowanie ścian i sufitu. Ogólnie rzecz biorąc to sposoby wykończenia podłóg, ścian i sufitu są na tyle różnorodne, że można tu wybrać tańsze, ale całkiem trwałe okładziny. Przykładem niech będą panele LVT zamiast płytek lub podłogi drewnianej. Mówimy tu o uniwersalnych produktach, które nadają się też do kuchni lub łazienki.

W salonie panele LVT możemy położyć sami, tym samym oszczędzając sporo pieniędzy. Dochodzimy tu do podstawowej kwestii - nasz czas jest cenny, ale im więcej prac wykonamy sami, tym mniejszy będzie koszt metamorfozy salonu. O ile jednak sami nie wykonamy raczej instalacji elektrycznej lub nie położymy patchworkowych płytek, to wiele prac nie jest specjalnie wymagających. Sami możemy skuć stare płytki, wykonać malowanie ścian i sufitu pokoju dziennego, ale też zająć się montażem listew przypodłogowych. Wówczas koszt montażu podłogi także się zmniejszy.

Aranżacja salonuAranżacja salonu Fot. shutterstock

Co jeszcze pozwoli nam na tańsze wykończenie salonu? Można wykorzystać stare elementy wyposażenia, które ponownie będą zdobić salon po renowacji. Ich malowanie, okleinowanie lub wykorzystanie ciekawych zdobniczych efektów jest nie tylko opłacalne, ale i w duchu less waste. Stary stolik kawowy czy lekko podniszczona szafka mogą służyć nam jeszcze długo - trzeba im tylko nadać nowe życie. Podobnie możemy postąpić z niemal każdym elementem wyposażenia pokoju dziennego - mogą to być meblościanki do salonu lub nawet komplety wypoczynkowe.

Ile średnio kosztuje wyposażenie salonu?

Ile zapłacimy za remont zakładając, że salon w mieszkaniu jest niezbyt duży i ma ok. 20 m2? W zależności od jakości materiałów potrzebnych do wykończenia podłogi, ścian oraz sufitu, kosztów robocizny i tego, jakie wyposażenie wybierzemy, efekty mogą być różne. Pamiętajmy też o bieżącej dynamice cen. Przyjmując, że skorzystamy ze średnio drogich mebli, typowych farb na ściany i wymienimy oświetlenie, to szacunkowo będzie to wydatek rzędu od 28 do 30 tys. zł. Warto przy tym porównywać ceny materiałów i usług - często wystarczy telefon i research w Internecie. Postępując w ten sposób mamy większą szansę np. na znalezienie promocji, dzięki którym zapłacimy mniej.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.