Polski design na czasie: "Coś co się wyróżnia i zachowuje ponadczasowe standardy"

Wioleta Bednarczyk
Krzesła, stoły, fotele, kwietniki z obłościami. Minimalistyczne, a jednocześnie artystyczne lampy. Ceramiczne naczynia, które wyglądają, jak uformowane przez naturę czy też finezyjne wazony o ponadczasowej stylistyce. Wszystko ręcznie wykonane i od polskich marek, które warto znać, śledzić i wspierać.

Te polskie marki mają wiedzę, pomysł i świetnie znają najnowsze trendy wnętrzarskie. Dlatego wszystkim, którzy szukają stylowych mebli, lamp, naczyń i wazonów do domu, przedstawiamy kilka ich doskonałych pomysłów. Niektóre świetnie sprawdzą się również jako prezent dla bliskich. Oto designerskie perełki od polskich projektantów. 

The Good Living & Co. - polski design z tradycjami

Krzesła, stoły, fotele, kwietniki i wiele więcej modnych mebli oferuje marka The Good Living & Co. Ich kształty, materiały, tkaniny podążają za najnowszymi trendami wnętrzarskimi. Formy z obłościami, proste, ale nieco fikuśne wzornictwo, naturalny kamień, lite drewno, tkaniny bouclé - to wszystko jest teraz bardzo na czasie. 

Markę założyła Monika Szyca-Thomas, która postanowiła kultywować rzemieślniczą tradycję, która w jej rodzinie rozpoczęła się w 1957 roku. Pierwszym odważnym był jej pradziadek - ślusarz i mechanik z wykształcenia. Potem dziadek i tata, którzy również byli mistrzami ślusarstwa. Ich warsztat do tej pory mieści się przy ulicy Towarowej w Chojnicach. Dziś powstają tu ręcznie robione meble o nowoczesnej linii wzorniczej, z nutą klasycznego designu. 

"Zawsze chciałem stworzyć coś, co się wyróżnia i zachowuje ponadczasowe standardy". Oto lampy Lexavala 

Portfolio marki nie jest duże - to tylko kilka lamp wykonanych z różnych materiałów, ale za to nagrodzonych w prestiżowych konkursach, między innymi Must Have czy Łódź Design 2019. Lexavala to polska marka oświetleniowa z Nowego Sącza, którą założył były snowboardzista Jakub Szkaradek. Swoje produkty opisuje jako "minimalizm o nieograniczonym zasięgu".

Inspiracją do stworzenia pierwszego projektu oświetlania była metalowa lampa Wever & Ducré, której cena 1500 zł wydawała się wtedy ogromna dla niezarabiającego wówczas dwudziestolatka. Dlatego wpadł na pomysł stworzenia podobnego modelu, ale ze szlachetniejszego materiału i w dużo niższej cenie. Wyprodukowanie prototypu okazało się jednak trudne i drogie, ale do zrobienia. 

Byłem ciekawy, traktowałem to jak artystyczny projekt

– wyjaśnił Jakub Szkaradek

Jakub Szkardek zaprojektował również lampy Misalliance, przypominające kultowe modele świetlówkowe Philipsa, które wciąż można zobaczyć w wielu halach produkcyjnych. Jest też minimalistyczny kinkiet Twain z kulistym kloszem i wygiętą dekoracją ze stali, kamienna lampa Poem w kształcie prostopadłościanu czy Acra o industrialnej formie, ze złotymi detalami. 

Wolno ceramika - piękne naczynia, które wyglądają jak uformowane przez naturę

Talerze, filiżanki, kubki w kolorach natury, często z nieregularnymi krawędziami - takie cuda tworzy Ola Nadolny, która jest też doświadczoną projektantką wnętrz. Na swoim blogu pokazuje również zdjęcia jej stuletniego domu. Opowiada o ceramice, która jest jej pasją, jak również przedstawia pomysły na aranżację pokojów dziecięcych. 

Żyję i tworzę odważnie. Inspiruje mnie przyroda, architektura klasyczna, sztuka i rzemiosło. Mam słabość do stylu midcentury i przedmiotów z historią. W wolnych chwilach majsterkuję i kończę remont swojego 100-letniego domu. Jestem mamą dwóch córek, które są zawsze pierwszymi recenzentkami moich projektów. Kontrolowany, twórczy chaos to moje środowisko

Ceramiczne naczynia, które ręcznie wykonuje Ola Nadolny to przede wszystkim różnorodne formy w kolorach beżu i złamanej bieli. W ofercie, prócz naczyń stołowych są też świeczniki, patery i drobne dekoracje. 

Finezyjne wazony od Malwiny Konopackiej

Te wazony budzą zainteresowanie każdego miłośnika dobrego designu. Projektuje je Malwina Konopacka - znana polska artystka, ilustratorka i projektantka. W 2014 roku zaprezentowała swój pierwszy wazon Oko, o którym pisała nie tylko polska, ale zagraniczna prasa. Od tego momentu nieustannie projektuje nowe wzory, które również cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nana, Teresa, Irena - to tylko niektóre z jej świetnych ceramicznych wazonów, które nawiązują do estetyki lat  60. i 70. Są też formy bardziej nowoczesne. Wszystkie na pewno wyróżniają różnorodne motywy - malarskie i graficzne, a także niepowtarzalne elementy dekoracyjne, jak na przykład precel z dziurką i kulą, który znajduje się na wazonie Nana. 

Więcej o: