Najlepszy odkurzacz - sprawdziliśmy, które modele są warte uwagi

Karolina Kielak
24.11.2021 17:01
Odkurzacz to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego domu. Większość z nas nie wyobraża sobie bez niego porządków. Zamiatanie podłóg i dywanów szczotką, choćby nawet najdelikatniejsze niepotrzebnie podrywa do góry paprochy i kurz, przez co nie sprzyja alergikom. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie odkurzacze są dostępne na rynku. Jaka jest najlepsza moc ssania odkurzacza? Zobaczcie sami!

Najlepszy odkurzacz - jak wybrać?

Odkurzacze stały się powszechne dopiero w latach 50. Od tamtej pory w każdym mieszkaniu znajdziemy co najmniej jeden model. Bardzo często w piętrowych domach decydujemy się na zakup odkurzacza na każdy poziom, dzięki czemu zapewniamy sobie wygodę, odkurzacz zawsze jest w pobliżu i nie musimy nosić go po schodach - to szczególnie istotne, jeśli decydujemy się na duży i nie małej wagi model. Te nowoczesne już nie tylko sprzątają i ściągają kurz. Ważne jest, by cicho pracowały, docierały do najtrudniej dostępnych zakamarków, były lekkie i poręczne.

Model tradycyjny, bezworkowy, bezprzewodowy, piorący, parowy, ręczny, automatyczny, odkurzacz do popiołu - w sklepach znajdziemy mnóstwo typów, które różnią się przede wszystkim ceną i liczbą funkcji. Wybierając model odkurzacza do domu, powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze możliwości finansowe oraz wygodę. Ważna jest siła ciągu, rodzaje końcówek, poziom hałasu oraz filtry, które przydadzą się szczególnie, gdy ktoś z domowników jest alergikiem. Przed zakupem warto przejrzeć ranking odkurzaczy do domu i poczytać opinie użytkowników, by wybrać najbardziej pasujące urządzenie. Dobrym sposobem jest zobaczyć odkurzacz polecany przez kogoś z rodziny lub znajomych.

Jeśli mamy mieszkanie o dużej powierzchni warto wybrać mocny i dobrze ssący odkurzacz. Inne modele sprawdzą się do odkurzania parkietów, inne do dywanów. Warto także zwrócić uwagę, by mocny odkurzacz do dywanów radził sobie z każdym włosiem, ale też nie podrywał dywanu od podłogi.

Odkurzacz kominkowyOdkurzacz kominkowy Fot. vobis

Odkurzacz domowy dobry - jak działa?

Z całą pewnością nie trzeba nikomu tłumaczyć jak działa dobry odkurzacz do domu. Warto jednak sobie przypomnieć, że jest to nieoceniony strażnik domowego porządku. Pomaga szybko i niemalże bez wysiłku usunąć kurz, pył, paprochy i każde inne zabrudzenia z płaskich powierzchni. Zanieczyszczenia zasysane są do wnętrza urządzenia i gromadzone w specjalnym pojemniku lub worku, wszystko zależy od typu urządzenia.

Kupując dobry odkurzacz w zestawie znajdziemy przeróżne końcówki, które ułatwią sprzątanie różnych powierzchni, dotarcie do najgłębszych zakamarków czy odkurzenie rogów pod sufitem.

Jaka jest najlepsza moc ssania odkurzacza?

Moc odkurzacz to nie tylko moc silnika wbudowanego w urządzenie, ale przede wszystkim moc ssania odkurzacza. Na rynku dostępne są modele, których moc mieści się w przedziale 50-600 W. Im moc ssania jest większa, tym skuteczniejsze sprzątanie oraz zbieranie zanieczyszczeń nawet z włochatych i mięsistych dywanów. Za dobry odkurzacz uważa się już sprzęt o mocy 300-350 W. Jeśli zależy nam na jeszcze większej funkcjonalności warto poszukać odkurzacza o większej wartości. Warto jednak pamiętać, że im większa będzie moc ssania odkurzacza, tym urządzenie droższe, a jego praca efektywniejsza.

Jakie są najlepsze odkurzacze?

Odkurzacz bezworkowy

Odkurzacz bezworkowy to świetna alternatywa dla modeli workowych oraz najlepsze rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt oraz alergików. Urządzenie to często nazywane jest cyklonowym, ponieważ zanieczyszczenia gromadzone są nie w worku, a w specjalnym pojemniku. Filtr odkurzacza wypuszcza powietrze pozbawione już zanieczyszczeń. To wygodne urządzenie, ponieważ nie trzeba pamiętać o kupnie zapasu worków, a sam pojemnik wystarczy opróżnić i umyć pod bieżącą wodą.

Odkurzacz idealny do domuOdkurzacz idealny do domu Fot. shutterstock

Odkurzacz piorący - dobry odkurzacz do dywanów

Odkurzacz piorący będzie nieocenionym pomocnikiem przy praniu dywanów. Nikt z nas nie lubi prać ich ręcznie, używając szczotki i płynów, rozkładać dywanu w ogrodzie i męczyć się z mozolnym jego suszeniem. Model piorący wyposażony jest w końcówki, które skutecznie pomogą uporać się z zabrudzeniami niezależnie od tego, czy są one na dywanach z krótkim czy z długim włosiem. Odkurzacz piorący pomoże też zebrać rozlany płyn z obicia kanapy czy fotela.

Odkurzacz ręczny

Odkurzacz ręczny jest lekki, przenośny i bardzo poręczny. W sklepach dostępne są modele z akumulatorem, ładowarką lub na baterie. Urządzenie pracuje ciągiem około 30 minut. Doskonale sprawdzi się do odkurzania zakamarków na kanapie, w materacach czy sprzątania auta.

Odkurzacz bezprzewodowy

Odkurzacz bezprzewodowy nie wymaga worków. Ma wbudowany zbiornik, do którego wpada kurz oddzielony z wirującego powietrzu. Należy pamiętać jedynie o czyszczeniu filtra. Urządzenie ma smukłą sylwetkę, a więc bez trudu dociera do wszystkich zakamarków, zajmuje mniej miejsca, a więc łatwiej go przechowywać. To sprzęt, który jest bezpieczniejszy - nie ma kabli, o które można się potknąć czy przewrócić, a sprzątanie jest zdecydowanie wygodniejsze i szybsze.

Odkurzacz pionowyOdkurzacz pionowy Fot. shutterstock

Odkurzacz do popiołu

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie kominka. Wybieranie popiołu jest bardzo uciążliwe i z pewnością wśród domowników nie będzie chętnych, by wykonać to zadanie. Używanie do tego celu zwykłego odkurzacza nie jest dobrym pomysłem - sprzęt bardzo szybko ulegnie zniszczeniu - domowe odkurzacze są zbyt wrażliwe na sadzę i popiół. Warto zainwestować w specjalny odkurzacz do popiołu z kominka. Urządzenie wyposażone jest w specjalny filtr oraz mocny wąż ssący - sprzęt sprawdzi się także do czyszczenia pieca węglowego i grilla.