Jaki odkurzacz pionowy? - przychodzimy z pomocą!

Karolina Kielak
25.11.2021 12:53
Jaki powinien być idealny odkurzacz? Musi być on nieocenionym pomocnikiem podczas sprzątania. Szukamy sprzętu wielozadaniowego, najlepiej takiego odkurzacza, który umożliwi sprzątanie zarówno na sucho, jak i na mokro, będzie nim łatwo manewrować, będzie lekki, a jednocześnie łatwy do przechowywania. W takim przypadku doskonale sprawdzi się odkurzacz pionowy. Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Odkurzacz pionowy - jaki jest, jak działa?

Odkurzacz pionowy to urządzenie, który z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Nic w tym dziwnego, sprzęt zapewnia mnóstwo wygody i stanie się nieodłącznym towarzyszem codziennych porządków w domu. Choć jedni doskonale go znają, dla niektórych wciąż są wielką niewiadomą. Chociaż swoimi możliwościami często przewyższają tradycyjne modele, to nie wszyscy wiedzą, jak działają odkurzacze pionowe, jakie mają funkcje i na co zwrócić uwagę przed zakupem.

Odkurzacz pionowy od tradycyjnego modelu różni się przede wszystkim kształtem. Model pionowy nie ma elastycznej rury, która obowiązkowo znajduje się w każdym tradycyjnym odkurzaczu. W pionowych odkurzaczach wszystkie elementy są ze sobą zintegrowane. Każdy model urządzenia, niezależnie od marki jest wyposażony w wąską szczotkę, połączoną z obudową, w której znajduje się silnik i pojemnik na zabrudzenia.

Jakie zalety ma odkurzacz pionowy? Najczęściej jest mniejszy od klasycznego, dzięki czemu jest bardziej poręczny i zajmuje mniej miejsca, przez co łatwiej go przechowywać w mieszkaniu. Dodatkowo odkurzacze pionowe zwykle nie mają kabla. Jeśli w tradycyjnych odkurzaczach denerwuje cię plączący się pod nogami kabel, konieczność przepinania, gdy sprzątasz w kolejnym pomieszczeniu - ten model będzie strzałem w dziesiątkę. Atutem jest możliwość odkurzania miejsc i zakamarków w mieszkaniu, gdzie nie ma w pobliżu gniazdka z prądem.

Odkurzacz pionowy bezprzewodowyOdkurzacz pionowy bezprzewodowy Fot. shutterstock

Jaki odkurzacz pionowy do 500 zł? Poniżej propozycje:

Jaki odkurzacz pionowy z funkcją mycia?

W dobie technologii szczególnie cenimy sobie wielofunkcyjność sprzętów. Samo odkurzanie podczas sprzątania nie wystarczy. Jeśli chcesz, by podłogi w Twoim mieszkaniu lśniły czystością, wybierz odkurzacz pionowy z funkcją mycia.

Odkurzacz pionowy z mopem umożliwia szybkie czyszczenie podłóg w całym domu. Prócz szczotki do odkurzania urządzenie posiada nakładkę wodą, która pozwala na mycie podłogi na mokro. Urządzenie najczęściej wyposażone jest w 2 zbiorniki: na czystą i brudną wodę oraz w filtr, który pozwala uniknąć nieestetycznych smug na parkiecie i panelach. Odkurzacz pionowy z funkcją mycia pozwala także na sprzątanie wilgotnych zabrudzeń: kałuży z przedpokoju czy rozlanego soku.

Odkurzacz pionowyOdkurzacz pionowy Fot. mediamarkt

Jaki odkurzacz pionowy do 1000zł?

Odkurzacz pionowy na co zwrócić uwagę?

Jaki odkurzacz pionowy wybrać? Przed zakupem warto wybrać się do sklepu na wstępne oględziny, dopytać o funkcje i parametry, by dopasować urządzenie idealne do swojego domu. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, dzięki którym sprzęt będzie bardziej funkcjonalnym.

Najważniejszym aspektem jest moc odkurzacza pionowego - to ona wpływa na możliwości urządzenia. Im moc jest wyższa, tym sprzątanie odkurzaczem bardziej skuteczne. Jeśli więc odkurzacz ma służyć do sprzątania bardzo brudnych powierzchni zdecydowanie lepiej wybrać model pionowy zasilany sieciowo. Odkurzacze podłączane do prądu mają wyższą moc, dzięki czemu dokładniej i szybciej czyszczą zabrudzone powierzchnie. Lepsza skuteczność wiąże się jednak z wyższą ceną - za odkurzacz o wyższej mocy zapłacimy więcej. 

Kolejną kwestią jest rodzaj zasilania. Warto zastanowić się na jakich powierzchniach będzie on najczęściej stosowany. Na rynku dostępne są modele odkurzaczy pionowych zasilane akumulatorem i sieciowo. Zarówno jedne, jak i drugie mają swoje zalety i wady, dlatego wybór musi zależeć od indywidualnych oczekiwań. Odkurzacz pionowy bezprzewodowy nie będzie nas podczas pracy niczym ograniczał- można sprzątać w samochodzie, w altanie, z dala od gniazdek z prądem, wystarczy pamiętać o wcześniejszym naładowaniu. Z kolei, jeśli nie zależy nam na bezprzewodowości, używać sprzętu będziemy jedynie w domu, a chcemy, by odkurzacz miał jak najwyższą moc - sprawdzi się ten zasilany sieciowo. 

Istotnym parametrem w przypadku odkurzaczy pionowych bezprzewodowych jest czas działania na jednym ładowaniu. Odkurzacze podłączane do prądu nie mają żadnego ograniczenia czasowego, jednak modele z wbudowanym akumulatorem mogą pracować tylko przez kilkanaście minut, maksymalnie do godziny. Przed zakupem odkurzacza bezprzewodowego należy sprawdzić, ile trwa maksymalny czas pracy akumulatora oraz jak długo trwa jego ładowanie.

Jedną z największych zalet odkurzaczy pionowych jest możliwość dotarcia do trudno dostępnych miejsc. Wybierając sprzęt warto zwrócić uwagę na jak największą liczbę końcówek w zestawie - sprawdzą się końcówki do sprzątania wykładzin, dywanów czy parkietów. Jaki odkurzacz pionowy z kablem wybrać? Zwróć uwagę na długość kabla. Zbyt krótki może uniemożliwić nam pracę, dlatego aby jak najlepiej dopasować model do własnych oczekiwań. 

Poniżej znajdziesz roboty, które posprzątają dom pod Twoją nieobecność:

Więcej o:
Komentarze (1)
Zaloguj się
  • malgorzatawylxxx

    Oceniono 1 raz 1

    Przy dwóch futrach w domu musiałabym non stop zasuwać z odkurzaczem, więc samojezdna roomba znacznie lepiej się sprawdza. Wciąga sierść, gdy jestem w pracy, przychodzę do czystego mieszkania, a zwierzaki się jej nie boją, bo jest dość cicha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX