Jak zrobić szafkę na buty?

Jak zrobić szafkę na buty do domu bądź w mieszkania? Istnieje wiele różnorodnych sposobów. Przedstawiamy wybrane.

Szafka na butySzafka na buty Fot. Merkury Market

Szafka na buty to "must have" w każdym mieszkaniu i przedpokoju. To ta niepozornie prosta szafka zapewnia porządek wśród butów dla wszystkich użytkowników mieszkania. Dzięki szafce obuwie nie jest porozrzucane wszędzie. Jeżeli natomiast nie znaleźliśmy idealnej dla nas szafki w sklepie to z pomocą przyjdzie poniższy tekst o tym jak zrobić szafkę na buty do domu bądź w mieszkania. Dobrze wykonana szafka będzie mogła posiadać także szuflady czy wieszaki. Istnieje wiele sposobów oraz środków jak, oraz z czego można stworzyć własną szafkę na buty do przedpokoju. Ramę szafy możemy wykonać z drewnianych skrzynek, palet, czy kantówki desek. Potrzebne materiały zakupimy w większości sklepów budowlanych. Szafkę będziemy mogli wykorzystać, aby uporządkować przestrzeń i zagospodarować pary butów.

Szafka na buty wykonana z palet

Aby stworzyć meble do przedpokoju. Najpierw należy skompletować potrzebny materiał. Najszybszy sposób to zbić palety jedna na druga, wtedy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni na przechowywanie obuwia pomiędzy deskami. Warto wybrać materiały wysokiej jakości. Prace można rozpocząć od zeszlifowania brzegów. Krawędzie powinny być równe i nie posiadać drzazg. Można w tym celu wykorzystać papier ścierny. Należy pomalować palety białą farbą. Następnie należy odczekać dobę, aż farba wyschnie. Po wyschnięciu farby malujemy paletę w wybranym kolorze.

Możemy wykorzystać zdrowe palety do budowania kondygnacji, natomiast jeżeli posiadamy palety w gorszym stanie, to również nie będzie to stanowiło problemu. W tym celu będzie można wykorzystać drewno z uszkodzonej palety na pokrywanie przestrzeni pomiędzy deskami w naszej szafie. Tradycyjny rozmiar palety to 120 × 80 - taki też wymiar będzie posiadała nasza szafa. Od nas natomiast będzie zależała wysokość mebla.

Inny sposób to stworzenie ramy szafy to przytwierdzić pionowo paletę na ściany przy pomocy gwintów. Sprawdzić należy, czy szczeliny pomiędzy deskami są wyrównane i oszlifowane papierem ściernym. W takim wypadku w wolne przestrzenie można wtykać nasze buty.

Jaką formę przyjmiemy, zależy jedynie od nas. Niezależnie od tego należy wpierw drewno oczyścić oraz zabezpieczyć odpowiednim impregnatem, bądź farbą. Przy zbijaniu palet należy pamiętać o zachowaniu kątów prostych, inaczej mebel może się chwiać.

Szafka na buty z drewna

Gustowne wyposażenie przedpokoju będzie stanowiła szafka na buty wykonana z prawdziwego drewna. Taka szafka jeżeli będzie posiadała odpowiednią ramę, może także służyć jako wieszak na okrycia wierzchnie oraz odzież wierzchnią oraz torby i płaszcze. Można pokusić się o zrobienie siedziska, przez co mebel będzie jeszcze bardziej funkcjonalny. Stworzenie szafki będzie można stworzyć za pomocą kantówek. Niejednokrotnie posiadamy takie deski po zrobionym remoncie.

Jeżeli posiadamy materiały możemy przejść do budowy naszej pierwszej szafki na buty diy - krok po kroku:

1) tworzymy ramę z kantówek — wzmacniamy konstrukcję o poprzeczki

2) całość jest łączona za pomocą wkrętów

3) wykorzystane deski na poprzeczki

4) siedzisko możemy stworzyć podobnie jak półki

Od nas zależy wszystko, począwszy od wyboru projektu, materiału oraz wysokości.

Półki mogą być przymocowane na zewnątrz korpusu wkrętami wprowadzonymi

Szafka na buty z kartonu

Rama szafy może zostać wykonana także z materiałów ekologicznych. Jest to popularna ostatnio forma. Do wykonania szafki będziemy potrzebowali następujących elementów:

  • karton
  • taśma klejąca bądź klej,
  • farby
  • pędzle

Dzięki wykorzystaniu tego sposobu nie ogranicza nas ilość półek, to my decydujemy o ilości półek. Jest to jeden z tańszych sposobów na stworzenie użytecznego mebla. W pudełkach możemy oprócz butów przechowywać także inne artykuły. Plusem jest szybko i niski koszt montażu natomiast największym minusem jest nietrwałość.

Szafka z tapicerowanym siedziskiem

Komoda w przedpokojuKomoda w przedpokoju Fot. shutterstock

Jest prosty sposób, na to, aby szafa z tapicerowanym siedziskiem zdobiła nasz przedpokój. Jeżeli posiadamy szafę wbudowaną we wnękę to połowę pracy mamy już za sobą. Ramię szafy możemy wykorzystać jako stelaż pod nasz mebel. Deski przeznaczone do budowy należy jednak wpierw oszlifować, aby nie posiadały nierównych powierzchni i drzazg. Powinny one być jednakowych odległości, odpowiadającej długości ramienia szafy. Należy je także odpowiednio zabezpieczyć, wykorzystując lakier. Gotowe deski montujemy do ramy szafy przy pomocy kantówek. Na siedzisku natomiast trzeba umieścić wypełnienie. Wypełnienie może być wykonane za pomocą gąbki lub maty. Przygotowane wypełnienie można pokryć wybranym materiałem obiciowym, a następnie przybić za pomocą młotka bądź zszywacza tapicerskiego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.