Jak nakryć do stołu - niezwykłe świąteczne inspiracje

Jesteś ciekaw co zrobić, by nakrycie stołu prezentowało się zachwycająco? Jak zaczarować świąteczny stół by twoi gości poczuli się przy nim po królewsku? Podpowiadamy

Stół wigilijny w rustykalnym stylu.Stół wigilijny w rustykalnym stylu. Fot. Shutterstock

Czas płynie nieubłaganie, stoimy u progu zimy, która przyniesie ze sobą jedne z ulubionych świąt wielu Polaków - Święta Bożego Narodzenia. Zanim na dobre wpadniemy w wir świątecznych przygotowań, kupowania prezentów, ozdabiania domów, ubierania choinek warto, choć na chwile zatrzymać się i poznać tegoroczne trendy i inspiracje. Jednym z najważniejszych elementów świątecznego wystroju jest pięknie nakryty stół. Zasady towarzyszące nam przy komponowaniu nakrycia stołu zmieniają się z każdym rokiem. Warto śledzić bieżące trendy i czerpać z nich inspirację.

Jak nakryć stół – kilka słów o estetyce

W okresie świątecznym stoliki stają się centralnym punktem każdego salonu. To właśnie przy stole zgromadzi się twoja rodzina podczas wigilijnej kolacji i wspólnego kolędowania, do niego zasiądziesz z przyjaciółmi, by dać się ponieść magii wspomnień i rozmów do późnych godzin nocnych. Dekoracja tego wyjątkowego miejsca, które przez chwile staje się sercem domu, nie może być przypadkowa i nieprzemyślana. Warto przygotować dużo wcześnie, by w ostatniej chwili nic nie zdołało Cię zaskoczyć. Dekoracje świątecznego stołu powinny nawiązywać do tradycji i zwyczajów, a przez to tworzyć atmosferę przytulności i sielskości.

Czego potrzebujesz do nakrycia stołu

Dekoracja stołu wigilijnegoDekoracja stołu wigilijnego fot. pexels

Przygotowując nakrycie stołu, zadbaj o to, by panował na nim ład i porządek, który wyznaczają zasady stołowego savoir-vivre. Oto elementy, które będą Ci potrzebne do przygotowania idealnego nakrycia:

  • obrus - niezwykle ważny element, stanowiący tło i podstawę całej stylizacji. Może być biały, czerwony, złoty lub srebrny. Wigilijna noc jest tak podniosłą i uroczystą chwilą, że warto nadać jej wyjątkową oprawę również w aranżacji stołu.
  • zastawa składająca się z małych i dużych talerzy, sztućców, szklanek i ewentualnie kieliszków,
  • stroiki, dodatki, dekoracje, ozdoby i świece;
  • wizytówki dla gości;

Savoir-vivre przy stole, czyli jak poprawnie ułożyć sztućce na stole

Nakrycie stołu to nie lada wyzwanie, Jeśli zależy Ci na tym, by zrobić to poprawnie, musisz bezwzględnie przestrzegać podstawowych zasad. Oto najważniejsze z nich:

Prawidłowe nakrycie stołu wymaga tego, aby każda osoba przy stole miała co najmniej 50 cm miejsca na talerz i wygodne położenie rąk obok niego. W żadnym wypadku nie należy zmniejszać odległości między talerzami, bo w efekcie spowoduje to dyskomfort gości i ograniczy ich swobodę ruchu.

Nakrycie świątecznego stołu powinno uwzględniać wszystkie naczynia, w których podawane będą kolejne posiłki. Warto unikać stawiania zbędnych talerzy lub półmisków, zwłaszcza, że na wigilijnym stole zazwyczaj i tak trzeba zmieścić sporo elementów. Rezygnacja z tych najmniej przydatnych, pomoże wygospodarować więcej miejsca i zapewni, estetykę nakrycia.

Wszystkie elementy zastawy stołowej powinny pochodzić z jednej kolekcji! Eleganckie nakrycie stołu musi być spójne i subtelne. Przy tak nakrytym stole każdy gość będzie z pewnością czuł się dobrze.

Kolejność ustawienia talerzy na świątecznym stole zależy oczywiście od ich wielkości oraz kolejności podawania posiłków. Jako pierwszy ustaw duży płaski talerz, na nim mniejszy talerz do przystawki, a na końcu głęboki talerz na zupę.

Odpowiednie rozłożenie sztućców. Najbliżej talerza powinny się znaleźć te, które będą używane najpóźniej. Po prawej stronie połóż duży nóż, nóż do ryb, mały nóż do przystawek, łyżkę do zupy, łyżeczki do kawy i herbaty. Po lewej stronie talerza rozmieść wszystkie widelce – od wewnątrz duży do dania głównego, a obok widelec do ryb i mały widelczyk do zakąsek.

Eleganckie nakrycie stołu - dekoracje i dodatki

Podkładki pod talerze

Nakrycie stołu na kolację wigilijną lub na świąteczny obiad wymaga zaplanowania, a czasami dokupienia kilku elementów dekoracji. Na liście świątecznych zakupów się znaleźć duże i eleganckie podkładki, które ozdobią stół i ochronią obrus przed zaplamieniem. Warto poszukać podkładek z motywem świątecznym lub w tonacji kolorystycznej nawiązującej do wystroju wnętrza.

Świąteczny stroik

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na tradycyjne, czy nowoczesne nakrycie stołu nie może na nim zabraknąć świątecznego stroika. W zależności od wielkości stołu możesz wybrać jeden stroik i ustawić go na środku stołu, lub dwa/trzy mniejsze ustawiając je w kilku miejscach.

Świecznik i klimatyczne świece

Nie od dziś wiadomo, że nic tak pięknie nie buduje świątecznego klimatu jak blask świec, wyeksponowanym na eleganckich świecznikach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.