Fotele do salonu w stylu retro

Redakcja
25.11.2021 16:00
Styl retro z definicji opiera się na wykorzystaniu we współczesnej aranżacji wnętrza elementów starych lub świadomie stylizowanych na takie, które pochodzą z niedalekiej przeszłości i były uznawane za niemodne. Paradoksalnie jest to jeden z najmodniejszych trendów, a wnętrza urządzane w stylu vintage przywołują wspomnienia i uznawane są za nowoczesne i równocześnie posiadające duszę. Jakie fotele wybrać do tego typu wnętrz? Podpowiadamy

Duński, wygodny fotel do sypialni.Duński, wygodny fotel do sypialni. Fot. Shutterstock

Retro - styl z duszą

Nieprzypadkowo styl retro w Polsce przywodzi nam na myśl epokę PRL, a głównie lata 60-te i 70-te. Były to złote czasy polskiego wzornictwa meblowego, a projekty foteli ówczesnych architektów były nie tylko gwiazdami polskiego, ale i światowego designu. W tym artykule znajdziesz przegląd najpopularniejszych modeli, które z powodzeniem możesz umieścić w swoim salonie, bowiem idealny design nigdy się nie starzeje. Oczywiście nie musimy w tym celu biegać po sklepach z antykami, piwnicach i strychach. W sklepach stacjonarnych i na rynku dostępne są fotele nowoczesne, stylizowane na te z minionej epoki i naprawdę możemy wybrać nowy fotel idealnie komponujący się we współczesnych aranżacjach i równocześnie zapewniający komfort użytkowania. Fotel do salonu w polskim stylu retro to często wbrew pozorom bardzo nowoczesny fotel.

Fotele wypoczynkowe w stylu retro

Fotel uszak.Fotel uszak. Fot. Shutterstock

Pierwszą ponadczasową ikoną są fotele wypoczynkowe nawiązujące do projektu Józefa Chierowskiego model 366. To kultowy mebel charakteryzujący się prostą minimalistyczną konstrukcją na wąskich drewnianych nogach. Dzięki kompaktowym rozmiarom pasuje do małego salonu i do dużych loftowych przestrzeni, a nawet stylu glamour w zależności od koloru tapicerki. Te uniwersalne fotele do salonu dostępne są w zestawach, ale funkcjonują też pojedynczo jako np. fotele bujane.

Kolejny niezwykle wygodny fotel - ikona mebli klubowych, to fotel uszak. Jego cechą charakterystyczną jest faliste oparcie i solidne siedzisko na delikatnych nóżkach. Uszaki to doskonałe fotele wypoczynkowe bardzo często dostępne w komplecie z podnóżkiem. Sprawdzą się w domowym zaciszu salonu, a także w pokoju dziecięcym jako wygodne miejsce np. do karmienia malucha.

Fotel wypoczynkowy retro nie musi być klasyczny w formie. Może to być fotel nowoczesny typu muszelka. Pierwowzór projektu Lesława Kiernickiego powstał pod wpływem fascynacji futurystyczną erą nuklearną atomic age. Dlatego doskonale wkomponuje się w każde nowoczesne wnętrze szczególnie w stylu glamour.

Wygodne fotele do salonu retro

Szczytem awangardy i retro w jednym będą nowoczesne fotele na wzór RM58 Romana Modzelewskiego. To wysokiej jakości meble wykonane często z plastiku lub laminatu poliestrowo szklanego lub tapicerowane. Lekkie optycznie, dostępne w wielu kolorach zmienią salon czy inne pomieszczenie w miejsca wyjątkowe. Te modele są nie tylko ciekawą opcją, ale dziełami sztuki same w sobie.

Jeśli chcesz wybrać idealny fotel, by po ciężkim dniu pracy, odpocząć w komfortowych warunkach zwróć uwagę na fotel obrotowy KAL Aleksandra Kuczmy. Wysokie oparcie fotela i głębokość siedzenia pozwała zająć wygodną pozycję i idealnie sprawdzi się np. podczas wypoczynku przed telewizorem.

Podobnie dopasowany do wielogodzinnego relaksu będzie fotel rozkładany. To fotel wypoczynkowy w pozycji podstawowej z wysokim profilowanym oparciem, a po rozłożeniu dolna część pełni rolę podnóżka. Wśród tego typu mebli często znajdziemy też rozkładany fotel z funkcją spania.

Kolorystyka wyznacznikiem stylu retro

Podsumowując, fotele do salonu retro to meble, których design jest naprawdę bardzo różnorodny i pasuje do aranżacji wielu wnętrz w różnych stylach. Chcąc podkreślić dodatkowo styl vintage, wystarczy zwrócić uwagę na charakterystyczną kolorystykę. Lata 60-te i 70-te szczególnie na świecie to dominacja żywych, intensywnych kolorów (czerwony, pomarańczowy, żółty), dużych kontrastów (czerń - biel), szaleństwo geometryczne i wzory etniczne. Takie tkaniny to idealny materiał do tapicerki szczególnie klasycznych wersji kanapy czy fotela. Ponadto, by gustownie połączyć stare z nowym i nie przytłaczać pomieszczenia rezygnujemy ze wzorzystych tapet i zasłon. Klimat czasów minionych pięknie dopełnią grafiki, plakaty i akcesoria.

Więcej o: