Meble kuchenne w kolorze białym mogą występować w różnych odmianach. Niekiedy bywają to projekty zupełnie minimalistyczne, nowoczesne i pozbawione ozdób. Innym razem może chodzić o frezowania lub nawet rzeźbienia, które dodatkowo ozdabiają powierzchnię frontów. Uwagę należy też zwrócić na styl wykończenia. Może być ono matowe, satynowe lub na wysoki połysk.
Jakie zalety i wady cechują białą kuchnię? Meble kuchenne w tym kolorze bywają uwielbiane, ale pojawiają się też na ich temat liczne wypowiedzi negatywne. Na co zwrócić uwagę?
Zacznijmy od tego, jakie mogą być wady białych mebli kuchennych. Przede wszystkim warto zwracać uwagę na to, że kojarzą się one ze sterylnością. Bywa więc, że nieco trudniej jest osiągnąć wrażenie wnętrza pełnego ciepła i przytulnego. W przypadku jasnych mebli pokrytych lakierem trudnością jest to, że szybko ulegają zarysowaniu. Trzeba więc szczególnie dbać o lakierowane powierzchnie. Dodatkowo białe blaty, choć nie wychodzą z mody, to nie są zbyt praktyczne z uwagi na efekt wywoływany przez niewielkie zabrudzenia. Szczególnie narażone na zniszczenie są blaty na wysoki połysk.
Po wyliczeniu wad mebli w omawianym kolorze możemy zająć się licznymi zaletami białej kuchni. Przede wszystkim biel jest uniwersalna. Przez to szafki dopasujemy do aranżacji w różnych stylach. Dzięki nim stworzymy kuchnie w stylu nowoczesnym, angielskim, ale też rustykalnym czy przede wszystkim skandynawskim. Chociaż należy nieco bardziej dbać o lakierowane fronty i blaty, to świetnie spiszą się one w niewielkich pomieszczeniach, które trzeba dodatkowo rozjaśnić. W szczególności możesz wziąć pod uwagę doskonale pasujące tu modele wykończone na wysoki połysk.
W białej kuchni łatwo ulegniemy nie tylko korzystnemu złudzeniu optycznemu, ale też doświadczymy wrażenia lekkości. Warto przy tym dodać, że do jasnych mebli kuchennych z łatwością dobierzemy dodatki. Także te, które ożywią to pomieszczenie.
Z pewnością nie większym, niż gdzie indziej. Wbrew pozorom w kuchni białe meble nie są tak trudne w utrzymaniu czystości. Prawda, że biały blat trzeba częściej zmywać, ale w mniejszym stopniu zauważalne są tu plamy po tłuszczu lub osiadający kurz.
Białe meble kuchenne nie są bardziej wymagające w pielęgnacji, niż te zaprojektowane w innym kolorze. Wbrew utrwalonym stereotypom biel drzwiczek i blatów nie żółknie wraz z upływem czasu. Nie ma tu znaczenia czy wybraliśmy model na wysoki połysk, satynowy, czy też podoba nam się biały matowy. Pielęgnacja takiej zabudowy w kuchni nie jest więc szczególnie wymagająca pod warunkiem, że zadbamy o to, by nie porysować szafek i utrzymać wnętrze w czystości.
Kuchnia w bieli to element aranżacyjny w wielu stylach wnętrzarskich. Połysk, mat lub satyna świetnie prezentują się właśnie wtedy, gdy meble zdominował kolor biały. Na jakie pomysły warto zwrócić uwagę?
Biel wzbogacona o naturalne elementy drewniane nieodłącznie kojarzy się ze stylem skandynawskim. Najczęściej do takiego wnętrza wstawia się szafki solidne i dobrej jakości, ale o niezbyt mocno zdobionych frontach. Ponadto zdarzają się tu delikatne frezowania lub przeszklenia. Bardzo często stosowane są połączenia białego, koloru naturalnego drewna i szarości. Kuchnię można jednak zaaranżować nieco tańszym kosztem, wykorzystując nowoczesne meble modułowe. W ich przypadku kolor biały również świetnie pasuje do skandynawskich wnętrz.
Kuchnia w stylu angielskim również może zostać urządzona z bielą w roli głównej. W tym przypadku także warto pomyśleć o solidnych meblach, ale w bardziej klasycznym stylu. Pasują tu całe zestawy szafek umieszczone np. w kształcie litery L, które dadzą dużo miejsca do przechowywania i pracy.
Białymi meblami w nowoczesnym stylu wyposażymy także minimalistyczną kuchnię w niewielkim mieszkaniu. Wykonane z płyty meblowej dość tanie, ale i estetyczne szafki o połyskliwym wykończeniu są nadal w modzie i świetnie spiszą się w niezbyt dużej przestrzeni. Można wybrać zarówno bardziej klasyczne, jak i np. podświetlane fronty. W połączeniu z eleganckim blatem można umeblować wnętrze w funkcjonalny i estetyczny sposób. Postawienie na meble modułowe sprawia, że często będziemy mogli dokonywać zmiany ustawień.