Moda na winyle - wielki powrót gramofonów

KK
29.11.2021 11:54
Nazywane są urządzeniami z duszą. Mimo faktu, że dostęp do muzyki w formie cyfrowej mamy na wyciągnięcie ręki, coraz częściej wracamy do rozwiązań popularnych przed laty. Do łask powraca gramofon do płyt winylowych. Od czego zaczęła się historia gramofonów? Jakie mają zalety i jakie urządzenia są warte uwagi? Temat gramofonów do płyt winylowych jest bardzo obszerny, dlatego postanowiliśmy choć krótko przybliżyć Wam temat.

Gramofon do płyt winylowych

Pierwszy gramofon powstał w 1887 roku, dzięki wynalazcy Emilowi Berlinerowi. Autor tworząc urządzenia bazował na fonografie Thomasa Edisona. W celu stworzenia nowego urządzenia, Berliner wprowadził swoje przeróbki i wyposażył gramofon w napęd mechaniczny nakręcany korbką. Pierwszy model elektryczny gramofonu pojawił się w 1925 roku, z kolei na rynku do sprzedaży trafił w 1901 roku.  Gramofon do płyt winylowych śmiało można nazwać pradziadkiem odtwarzacza płyt CD. Często określany jest on także adapterem. Gramofon do winyli umożliwia słuchanie analogowej muzyki. 

Każdy dźwięk, by ludzkie ucho mogło go usłyszeć transmitowany jest poprzez zmiany ciśnienia, czyli drgania powietrza. Gramofony do płyt winylowych wyposażone są w silnik, kabel sygnałowy, talerz ze szpindlem, igłę oraz ramię. Płyta obraca się i pełni funkcję nośnika. Jak działa gramofon? Każdy dźwięk, by ludzkie ucho mogło go usłyszeć transmitowany jest poprzez zmiany ciśnienia, czyli drgania powietrza. Płyta winylowa, z której odtwarzać można muzykę na gramofonie ma na swojej powierzchni specjalne wyżłobienia. Igła gramofonu podczas swojej pracy przesuwa się wzdłuż takich żłobień i zaczyna drgać. Drgania przekształcane są w sygnał dźwiękowy i tym sposobem można odtworzyć muzykę.

Gramofon do płyt winylowychGramofon do płyt winylowych Fot. shutterstock

Gramofon do płyt winylowych ze wzmacniaczem

Wzmacniacz odpowiedzialny jest za przekazywanie i wzmacnianie sygnału płynącego z gramofonu do głośników. Umożliwia on słuchanie muzyki na większej powierzchni. Wybierając gramofon do domu warto sprawdzić, czy wzmacniacz posiada wejście Phono, które pozwoli na podłączenie analogowego sprzętu do klasycznych głośników. Przedwzmacniacz pozwala na korektę tej różnicy i uzyskanie brzmienia maksymalnie zbliżonego do oryginalnego.

Gramofon płyt winylowych - sposoby odtwarzania

Podstawowym i najstarszym sposobem odtwarzania gramofonu jest sposób manualny. W takim przypadku użytkownik musi samodzielnie podnieść ramię gramofonu, włożyć płytę w odpowiednie miejsce i umieścić igłę na wybranym fragmencie płyty.

Gramofony półautomatyczne dodatkowo mają wbudowany mechanizm auto return, dzięki czemu, gdy kończy się odtwarzanie płyty urządzenie podnosi ramię, przenosi stopkę i ramię ponownie się opuszcza wprawiając płytę w ruch.

Na uwagę zasługują nowoczesne gramofony do płyt winylowych automatyczne z automatycznym odtwarzaniem. Wyposażone są w przycisk 'start' - wystarczy przycisnąć guzik, a gramofon włącza silnik, podnosi ramię, przenosi na początek płyty, opuszcza i rozpoczyna odtwarzanie muzyki. By urządzenie wyłączyć należy przycisnąć przycisk 'stop'.

Gramofon do płyt winylowychGramofon do płyt winylowych Fot. shutterstock

Gramofon do odtwarzania płyt winylowych - wybierz odpowiednią igłę

Igły gramofonu dzielą się na szlify, to właśnie ta część bezpośrednio dotyka powierzchni płyty i odpowiada za brzmienie tonów. W najtańszych modelach gramofonów znajdują się szlify sferyczne. Ich budowa przypomina kulkową końcówkę długopisu.

Szlif eliptyczny jest nieco bardziej zaawansowany, dzięki czemu jest w stanie zapewnić wyższą jakość dźwięku. Końcówkę igły charakteryzuje pociągły kształt, co pozwala na lepszy kontakt igły z płytą winylową w gramofonie.

Najbardziej zaostrzona jest końcówka igły nazywana szlifem liniowym. To właśnie ona gwarantuje najlepsze odtwarzanie muzyki i dźwięków o wysokich częstotliwościach.

Typ wkładki gramofonowej

Typy wkładki gramofonowej, wraz z igłą to elementy odpowiedzialne za jakość dźwięku w gramofonie do płyt winylowych. Wyróżniamy modele elektromagnetyczne, które są najbardziej powszechnym rodzajem przetwornika oraz magnetoelektryczne o szybszym czasie reakcji i mniejszej masie i niższym napięciu wejściowym.

Gramofon do płyt winylowych - ceny

Jaki gramofon do domu wybrać? Na rynku dostępnych jest mnóstwo sprzętów tego typu, które różnią się estetyką wykonania, są to urządzenia nowe lub z minionych epok. Ceny urządzeń zaczynają się od kilkuset złotych, a sięgają nawet 50-70 tysięcy złotych. Wszystko uzależnione jest od producenta, budowy urządzenia, sposobu odtwarzania, igły, a także napędu.

Wybierając gramofon na początek swojej przygody z tego typu urządzeniem, z całą pewnością wystarczające modele, generujące dźwięk na przyzwoitym poziomie kupisz za mniej niż 1500 -1000 złotych.

Gramofon do płyt winylowychGramofon do płyt winylowych Fot. shutterstock

Komentarze (9)
Zaloguj się
 • a.jej.rkoniak

  Oceniono 2 razy 0

  co za uj to pisał?
  ...Wyróżniamy modele elektromagnetyczne, które są najbardziej powszechnym rodzajem przetwornika oraz magnetoelektryczne...
  bywają piezoelektryczne też
  generalnie bełkot

 • cmok_wawelski

  Oceniono 1 raz -1

  z dusza to bylo zelazko. A nie ten art.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 1 raz -1

  Niestety bardzo, bardzo slabiutko napisany (skopiowany) tekst.
  Czytelnicy z wiedza na ten temat (jak ja) - zirytuje. Osoby mlode lub 'nietechniczne' - niewiele sie dowiedza.
  Szczegolnie z bledow, n.p.
  >'Pierwszy model elektryczny gramofonu pojawił się w 1925 roku, z kolei na rynku do sprzedaży trafił w 1901 roku.
  Jest tez zaleta, bo ten art to idealny przyklad na to jak nie powien wygladac tekst o czymkowliek technicznym.
  Akurat gramofony i to z wielu polek jakosciowych sa w polskiej historii (n.p. PRL) reprezentowane relatywnie dobrze.
  Unitra Daniel czy Adam sprzed 45 lat to moze nie jest swiatowa czolowka, szczegolnie od strony fabrycznej wkladki i igly ale te akurat da sie lattwo wymienic.
  Wiele nagran isteje dzisiaj tylko na plytach.
  Plyta LP to historia XXw. Kilka przykladow:
  1. Seria 'Polish Jazz' - finansowana przez PRL przyczynila sie do zwalenia tegoz.
  2. Rock i Jazz mialy wiecej udzialu w zwaleniu Muru Berlinskiego niz wszystkie armie swiata.
  3. Tylko jedna grupa Led Zeppelin sprzedala 300 mln. swoich plyt. O innych nie wspominajac.
  ...itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX