Jak ocieplić szary salon?

Jak ocieplić szary salon, by prezentował się jeszcze ciekawiej? Okazuje się, że właśnie ten kolor jest jednym z najbardziej popularnych od kilku sezonów. Jego siła tkwi w uniwersalności. Do szarych ścian pasują różne inne barwy, dodatki i sposoby na ożywienie wnętrza. Które z nich są najciekawsze? Sprawdźmy!

Czemu warto mieć szary salon?

Szare ściany w salonie? To zdecydowanie dobry pomysł, bo ma charakter ponadczasowy. Inne barwy przychodzą i odchodzą, szarości zaś bywają zawsze modne. Nie ma przy tym znaczenia kształt salonu, jego nasłonecznienie czy wielkość. Użycie jednego z odcieni szarości to wybór bardzo bezpieczny, który sprawdzi się na ścianach. Jeśli będziemy o tym pamiętać, to szybka zmiana charakteru aranżacji również stanie się stosunkowo prosta. Dokonamy jej operując drugim kolorem, wykorzystując zieleń lub ciekawe dodatki zdobiące przestrzeń. Warto tylko zwrócić uwagę na to, że zbyt ciemne ściany mogą sprawiać niekorzystne złudzenie wizualne - jeśli wybieramy więc szary kolor do niewielkiego salonu, to niech będzie to jasny odcień.

Ocieplenie szarego salonu - sposoby

W jaki sposób sprawić, żeby szare wnętrze zostało obdarzone nową energią? W salonie z szarością na ścianach nie ma miejsca na nudę i monotonię. Możesz stworzyć niezapomnianą stylizację, dokonując często bardzo niewielkich zmian. Na co postawić?

Szary salon z kolorowymi dodatkamiSzary salon z kolorowymi dodatkami Fot. shutterstock

Jak ożywić szary salon innymi kolorami? Bogactwo barw

Pomieszczenie będzie prezentowało się ciekawiej wtedy, gdy dobrze zaplanujemy obecne tu barwy. Jeśli chcemy urządzić bardzo niewielki pokój, to kolor szary powinien być bardzo jasny. Dobrze jest uzupełnić go o biel i zamontować we wnętrzu wydajne sztuczne oświetlenie. Z pewnością nie będzie tu wówczas szaro i ponuro, ale uzyskamy efekt rozświetlenia pomieszczenia i korzystne złudzenie optyczne.

Dobrym kolorem do szarości w każdym wnętrzu będzie pudrowy róż. Nie można z nim przesadzać tak, żeby salon nie wyglądał infantylnie, ale jest to jeden z bardzo modnych kolorów. Wśród gorących trendów znajdziemy także blady żółty. Aranżacja z pewnością przypadnie do gustu osobom o wesołym usposobieniu.

Lubisz bardziej wyraziste barwy? Jedną z nich możesz dołączyć do szarości w salonie. Do środka warto wprowadzić np. kolor turkusowy. Otrzymamy wówczas wnętrze pełne elegancji, gdzie szarość ustępować będzie sile turkusu. Jeśli chodzi o wesołe kolory natury, to warto na jednej ze ścian postawić także na zieleń. Uda nam się nią ocieplić wnętrze pod warunkiem, że wybierzemy zielony we właściwym odcieniu.

Dodatki do szarego salonu i meble

Jak jeszcze możemy ocieplić szary salon? Odpowiedni wybór dodatków powinien pomóc. Trzeba tylko starać się o utrzymanie jednolitej stylistyki. Mogą to być poduszki, zasłony, narzuty na meble w żywszych kolorach, ale także lampy i zdjęcia lub obrazy na ścianach. Trzeba tylko pamiętać, że w każdym stylu będziemy operować nieco innym efektem. Jeśli marzy nam się wnętrze minimalistyczne, to możemy je nawet optycznie powiększyć, stawiając przy wyborze dodatków na jaśniejsze odcienie szarości. Nie zapominajmy o tym, że warto skorzystać z koloru naturalnego drewna. Wprowadza się go stawiając na solidne meble do salonu - choćby zawsze modne komody do salonu. Częstym rozwiązaniem jest wybór paneli ściennych i mniejszych dodatków, ale drewniana może być też podłoga. Warto zresztą używać różnych materiałów - także tych imitujących drewno w jasnych odcieniach. Szarość będzie mniej dominująca jeśli wybierzemy panele LVT lub laminowane.

Kolorowe akcenty w szarym salonie skutecznie ożywią aranżacjęKolorowe akcenty w szarym salonie skutecznie ożywią aranżację Fot. shutterstock

Rośliny w szarym salonie

Co zrobić, żeby salon na szaro nie był przytłaczający? Zdecydowanie warto nie tylko postawić w aranżacji na inne kolory, ale też wprowadzić do wnętrz rośliny. Możemy skorzystać z połączenia roślin o różnych wielkościach, kształtach i kolorze liści. Dzięki temu wypełnimy optycznie salon. W połączeniu z dodatkami na ścianach sprawimy, że w szarym wnętrzu nie będzie pusto i sterylnie. Pamiętajmy przy tym, że nie jest to tylko kwestia stylu, ale i zdrowia. Należy pamiętać, że umiejętne połączenie różnych gatunków roślin oczyszczających powietrze będzie doskonale wpływać na nasze samopoczucie. Salon z zielenią powinien zostać zaopatrzony w doniczki, które dobrze wpasują się w styl wnętrza.

Szary salon. Na co uważać?

Należy mieć na uwadze, że umiejętne połączenie kolorów pozwoli ożywić salon, ale nie ze wszystkimi szare powierzchnie będą tworzyć harmonię. Aranżacje z szarością i czerwienią są spotykane w nowoczesnych wnętrzach, choćby w postaci poduszek lub elementów wykończenia mebli, ale takie zestawienia nie sprzyjają odpoczynkowi. W salonie musimy więc z nimi bardzo uważać. Podobnie jest z innymi bardzo energicznymi kolorami - choćby pomarańczowym.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.