Jaki materac dla dziecka?

Kamil Michaluk
29.11.2021 14:30
Zdrowy sen ma niesamowite znaczenie także dla najmłodszych. Odpowiedni materac dla dziecka jest więc nieodzownym elementem wyposażenia sypialni. Czym się kierować przy jego wyborze? Na rynku mamy bardzo wiele typów ciekawych produktów. Niektóre z nich będą lepsze dla małego dziecka, inne sprawdzą się w przypadku starszych dzieci.

Czym się kierować przy wyborze materaca dla dziecka?

Wiek dziecka

Wybierając materac musimy go dostosować do wieku. Chodzi o uwzględnienie wagi dziecka i wzrostu dziecka. Na pierwszych etapach chodzi również przede wszystkim o właściwy wybór długości. Oczywiście wraz z szybkim wzrostem pociechy materace muszą być wymieniane.

Komfort i zdrowie snu

Na czym jeszcze oprzeć zakup materaca? Komfortowy sen w przypadku najmłodszych jest uzależniony od kilku czynników. Jaki produkt wybrać dla zdrowia dziecka? Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na twardość materaca:

  • odpowiednio twardy materac sprawi, że ciało dziecka nie będzie zapadało się w głąb materaca
  • średnio twardy materac zwłaszcza w przypadku nieco starszych dzieci będzie wspierał komfortowy sen
  • zbyt miękki jest najgorszym rozwiązaniem na każdym etapie

Stopień twardości materaca powinien być indywidualnie dobrany do potrzeb twojego dziecka. Odpowiednie podparcie jest istotne po to, by w przyszłości uniknąć wad kręgosłupa. Dobrze dobrana struktura pod wpływem wagi dopasowuje się do anatomicznego kształtu ciała. Odradza się przy tym przekazywanie dzieciom produktów pozostałych po starszym rodzeństwie. Każdy powinien mieć swój materac.

W jakim wieku należy pożegnać pierwsze łóżko dziecięce i materac dla dziecka powinien być pilnie wymieniony? Najczęściej dzieje się tak po ukończeniu przez pociechę 4. roku życia. Wówczas zmiana jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Dany produkt musi też być wykonany z tworzywa bezpiecznego dla użytkownika. Wybór materaca powinniśmy uzależnić od posiadania stosownych certyfikatów. Rodzice coraz częściej dopytują o nie i dbają, żeby ich maluch był bezpieczny także od tej strony. Komfort snu możemy zwiększać stosując materace nawierzchniowe.

Materac dla dzieckaMaterac dla dziecka Fot. shutterstock

Dodatkowe właściwości

Liczy się jednak nie tylko rozmiar materaca lub jego twardość. Warto zadbać o to, by jego użytkowanie odbywało się w odpowiednich warunkach higienicznych. Przed wymianą materaca dla dziecka zwróć szczególną uwagę na to, żeby nowy model posiadał właściwości antybakteryjne. To bardzo ułatwi korzystanie z niego w dłuższym czasie i odpowiednią higienę. Wybieramy także produkty z antyalergicznych materiałów. Dobrym akcesorium dodatkowym będzie ochraniacz wykonany z dobrze oddychającego tworzywa. Można go w łatwy sposób zdjąć i wyprać jeśli zajdzie taka konieczność. Dzięki temu nawet dłużej używany materac łatwiej będzie utrzymać w czystości.

Najważniejsze rodzaje materacy dla dzieci

Wiemy już, że materac powinien być dostosowany do wieku dziecka, jego wagi, łączyć komfort snu z odpowiednią twardością. Dobrej jakości produkt może jednak występować w przynajmniej kilku odmianach. Warto więc pokrótce omówić ich właściwości. Jakiego typu nowy materac wybrać dla swojej pociechy?

Materace piankowe z pianki wysokoelastycznej

Idealny materac dla dziecka powinien łączyć wymienione wcześniej cechy. Chociaż nie jest to takie łatwe, to istnieją produkty stosunkowo uniwersalne. Jednym z nich jest materac piankowy, którego tworzywem jest pianka wysokoelastyczna. Nadaje się zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i nieco starszych. W trakcie snu daje właściwe podparcie dla kręgosłupa. Zwróć uwagę na to, że materiał ten dobrze się odkształca, dostosowuje do ciężaru i pod jego wpływem dopasowuje do sylwetki, jest oddychający i hipoalergiczny. Tego typu materace są także bardzo lekkie i poręczne. Jednocześnie posłużą nam długo. Materac kupimy z pokrowcem, który zwłaszcza w przypadku małych dzieci zatrzyma w pewnym stopniu płyny, które z łatwością przenikają do wnętrza struktury, przez co dany model może szybko nie nadawać się do użytku.

Materac z pianki lateksoidalnej dla dziecka

Jaki jeszcze warto mieć materac dla dziecka? Także modele z pianki lateksoidalnej są chwalone. Poleca się je dlatego, że są idealne dla potrzeb dziecka niespokojnego. Taki materac jest bezwonny, dobrze oddycha i cechuje się niezwykłą wytrzymałością. Skorzystają z niego także starsze dzieci. Nie jest zbyt twardy, ale za to ma zwiększony ciężar.

Materac lateksowy

Materace lateksowe uchodzą za doskonałe zwłaszcza dla noworodków. W ich przypadku podkreśla się korzystną relację ceny do jakości przy długotrwałym użytkowaniu. Wprawdzie należą one do nieco droższych produktów, ale nie powinno być z nimi żadnych problemów. Właściwie dobrany materac tego typu jest hipoalergiczny, oddychający i wyjątkowo nieprzyjazny dla roztoczy czy kurzu. Dobrą renomą cieszą się np. produkty z lateksu Vita Talalay, Comforteo czy ARTSLEEP.

Materac z pianki termoelastycznej

Jakiego typu materac warto jeszcze wziąć pod uwagę? Jeśli akurat dany model dla dziecka wybieramy pod kątem idealnego podparcia kręgosłupa, to materac termoelastyczny nie ma sobie równych. Wykorzystuje się tu korzystną reakcję materiału na temperaturę ciała. Taki produkt jest polecany dla starszego dziecka lub nastolatka.

Materac z pianki poliuretanowej

Ten bardzo miękki materac jest przede wszystkim bardzo tani. Nie posiada wielu zalet poza tym. Przede wszystkim gromadzi szkodliwe drobnoustroje (podobnie jak np. materac kokosowy). Kupując materac tego typu nie stawiamy więc na dobrą jakość.

Materac dla dzieckaMaterac dla dziecka Fot. shutterstock

Jaki jeszcze rodzaj materaca brać pod uwagę? Materace sprężynowe

Wciąż bardzo duża popularność materacy sprężynowych sprawia, że również nad nimi warto się pochylić. Nie jest to najlepszy materac dla dzieci poniżej 6. roku życia i 160 cm wzrostu. Materac sprężynowy posiada punktową elastyczność i bywa dość trwały.

Jak wybrać materac dla dziecka z wadami kręgosłupa?

Jak wybrać produkt dla osób z wadami kręgosłupa? Dla takich dzieci materac musi być dobierany bardzo pieczołowicie najlepiej po zasięgnięciu opinii lekarza. Bardzo często chodzi tu o specyficzne modele. Dobry materac to w tym przypadku często egzemplarz o wielu twardościach dopasowany indywidualnie.