Mop parowy - strażnik czystości w domu. Jaki mop parowy wybrać?

Jest uniwersalny i wielofunkcyjny. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Świetnie sprawdzi się podczas porządków w mieszkaniu. Ma mnóstwo zalet. Co to takiego? Oczywiście mop parowy. Sprawdziliśmy jak działa i czy warto go kupić? Doradzamy!

Mop parowy - co to takiego, jak działa?

Mop parowy na pierwszy rzut oka prezentuje się jak zwyczajny mop lub odkurzacz pionowy. Jest długi, wąski i lekki - idealny do używania jedną ręką. Mop parowy służy do czyszczenia płaskich powierzchni za pomocą strumienia gorącej pary.

Mop parowy usuwa brud, kurz i niweluje nieprzyjemne zapachy, a także zabija groźne dla zdrowia bakterie i męczące alergików roztocza. Umyta urządzeniem powierzchnia pozostaje nieskazitelnie czyta i lśniąca.

Wyróżniamy modele z przewodem lub bezprzewodowe z akumulatorem. Każdy model urządzenia, bez względu na model, funkcje, markę wbudowany ma specjalny pojemnik na wodę, pompkę oraz grzałkę. Pompka zasysa wodę, którą użytkownik wlał do pojemnika, zadaniem grzałki jest podgrzanie wody do temperatury wrzenia i wytworzenie z niej gorącej pary do sprzątania. Nowoczesne modele wyposażone są w możliwość regulacji strumienia pary - to bardzo wygodna opcja, dzięki której dostosujemy intensywność pary wodnej do aktualnie sprzątanej powierzchni, by jej nie uszkodzić.

Ogromną zaletą mopów parowych jest brak bezpośredniego kontaktu z detergentami. To szczególnie ważne, gdy w domu są alergicy, małe dzieci lub zwierzęta. Mop na parę umożliwi szybkie i skuteczne mycie podłóg w całym domu. Myjka parowa jest w stanie usunąć trwałe, zaschnięte zabrudzenia z każdej powierzchni.

Mop parowyMop parowy Fot. shutterstock

SHARK S6005EU myje okna, prysznic, piekarnik, fugi, podłogę. Niedrogo zastąpi 5 sprzętów. HIT!

Mopy parowe - gdzie można używać?

Mop parowy to urządzenie uniwersalne i funkcjonalne. Doskonale sprawdzi się także odkurzacz z funkcją mycia. Mop parowy umożliwi sprzątanie płaskich powierzchni we wszystkich pomieszczeniach w domu. Sprawdzi się, jako mop parowy do paneli, płytek, ścian w łazience, mycia okien czy dużych luster. Z powodzeniem wyczyści parą brudne fugi, plamy z dywanu, krzeseł lub kanapy.

Warto dodać, że można myć nim także podłogę drewnianą, należy jednak pamiętać o zmniejszeniu nadmuchu pary do minimum, by nie uszkodzić podłogi.

Jaki mop parowy kupić?

Wybór urządzeń dostępnych na rynku jest ogromny. Różnią się one ceną, parametrami, pojemnością zbiornika, funkcjami, wagą. Warto dostosować sprzęt wedle własnych preferencji. Wśród najczęściej wybieranych modeli pojawiają się:

* mop parowy Vileda

* Philips Powerpro aqua 3 w 1

* myjka parowa Karcher

* mop parowy Ariete

* mop parowy Silvercrest z Lidla

Mop parowyMop parowy Fot. shutterstock

Najlepsze mopy parowe - na co zwrócić uwagę?

Najważniejszą rolę odgrywa moc mopa parowego. Warto pamiętać, że im jest ona większa, tym mop szybciej będzie gotowy do pracy po włączeniu. Optymalnie, minimalna moc urządzenia powinna wynosić 1200W. Kolejną kwestią jest czas nagrzewania. Mopy parowe najczęściej nagrzewają się do pracy 30-60 sekund. Czas nagrzewania ma istotny wpływ na zużycie prądu - im szybciej się nagrzeje, tym mniej prądu zużyje do eksploatacji.

Bezpośredni wpływ na komfort użytkowania ma wielkość pojemnika. Znajdziemy modele z pojemnikami o wielkości od 0,3 litra do aż 0,7 litra. Można przyjąć, że zbiornik o wielkości 0,4 litra pozwoli na 15 minut pracy. Im większe mieszkanie tym lepiej wybrać mop z większym pojemnikiem, pamiętajmy jednak, że urządzenie uzupełnione do pełna będzie trudniejsze w manewrowaniu, tym samym mniej wygodne dla nas podczas pracy. Istotna jest także łatwość napełniania zbiornika wodą.

Warto zwrócić uwagę na regulację pary. Wiele modeli mopów parowych ma wbudowaną automatyczną regulację pary w zależności od czyszczonej powierzchni, w innych modelach strumień pary należy regulować ręcznie pokrętłem lub guzikami. Dobrym wyborem będzie urządzenie z funkcją uderzania pary, które sprawdzi się w przypadku większych zabrudzeń, usuwaniu plam.

Dostępne są modele z głowicą w kształcie trójkąta, idealną do sprzątania kątów i zakamarków oraz głowicę prostokątną.

Mop parowyMop parowy Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.