Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Zapowietrzenie instalacji ogrzewania podłogowego znacząco wpływa na spadek jej wydajności. Warto przy tym zadziałać szybko po to, by awaria nie rozwinęła się w prawdziwy kataklizm. Jak zabrać się za zapowietrzone ogrzewanie podłogowe? Podpowiadamy.

Szare panele winylowe w salonie.Szare panele winylowe w salonie. Fot. Merkury Market

Jakie są przyczyny zapowietrzenia ogrzewania podłogowego?

Dlaczego instalacja ogrzewania podłogowego nabiera powietrza? Przyczyny mogą być bardzo różne. Niektóre z nich dotyczą wyłącznie nowych instalacji, inne zaś będących w użytkowaniu od dłuższego czasu. Instalacja grzewcza może sprawiać nam problemy praktycznie od samego początku jej funkcjonowania. Nawet instalacje zaprojektowane i zamontowane w prawidłowy sposób mogą zostać źle napełnione. Zbyt szybkie tempo nabierania wody może sprawić, że system ogrzewania będzie miał w obiegu zupełnie niepotrzebne powietrze.

Co sprawia, że mamy zapowietrzoną instalację ogrzewania podłogowego? Problemem mogło stać się nie dość dokładne pierwsze odpowietrzenie ogrzewania podłogowego. Pewna ilość gazu pozostała w obiegu i krąży w nim, wywołując awarie. Mogło się ono także dostać do wnętrza instalacji przez mikronieszczelności. Również w takim przypadku proces odpowietrzania podłogówki będzie musiał się odbyć. Winny może też być materiał wykonania instalacji, o ile do budowy użyto rur z tworzywa sztucznego bez specjalnej wkładki. Niekiedy chodzić może też o gnijące pakuły wykorzystywane do uszczelniania.

Jak rozpoznać, że w instalacji ogrzewania podłogowego jest powietrze?

Niezwykle ważne jest rozpoznanie zapowietrzonej instalacji ogrzewania podłogowego na wczesnym etapie. O konieczności odpowietrzania może świadczyć fakt, że zapowietrzona instalacja pracuje nieprawidłowo. Czujemy, że okładzina położona na system grzewczy nie nabiera temperatury - nie ma znaczenia czy są to płytki ceramiczne, panele, podłogi drewniane czy np. panele podłogowe fornirowane.

Powietrze utrudnia przepływ wody, przez to zaś pomieszczenia są nie w pełni dogrzane. Na tym etapie możemy słyszeć charakterystyczne odgłosy bulgotania. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy włączamy pompę instalacji podłogowej.

Podłoga w naturalnym kolorze drewna.Podłoga w naturalnym kolorze drewna. Fot. Merkury Market

Odpowietrzanie instalacji ogrzewania podłogowego

Zapowietrzona instalacja ogrzewania podłogowego nie będzie zdawać egzaminu w naszym domu. Pozostawienie sprawy samej sobie nie wchodzi w grę. Czy musimy od razu dzwonić po specjalistę? Okazuje się, że nie. Odpowietrzanie podłogówki możemy wykonać sami. Potrzeba do tego nieco wiedzy na temat kilku jej elementów.

W odpowietrzaniu instalacji ogrzewania podłogowego należy zwrócić uwagę na rozdzielacze umieszczone w skrzynce rozdzielaczowej. Dostęp do niej umożliwi dotarcie do poszczególnych pętli grzewczych rozdzielacza. Na każdej kondygnacji powinna znajdować się jedna (niekiedy jednak system ze względów estetycznych zostanie zabudowany, co może skomplikować pracę). Jak odpowietrzyć poszczególne pętle grzewcze umieszczone w podłodze?

Sposoby na odpowietrzenie ogrzewania podłogowego

Jak skutecznie odpowietrzyć podłogówkę? Musimy zadbać o ogrzewanie podłogowe poprzez wykonanie szeregu czynności. Polegać musimy na przeznaczonych do tego elementach instalacji. Pomocne będą odpowietrzniki podłogówki przy rozdzielaczu i pompa.

Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego wymaga ustawienia pompy na najwyższym biegu. Następnie wykonujemy kolejno następujące czynności:

  • zamykamy zawory odcinające przy pętlach grzewczych - otwarty pozostaje wyłącznie ten, który czyszczony jest z pęcherzyków powietrza
  • możemy słyszeć charakterystyczne dźwięki odpowietrznika - są spowodowane tym, że ciśnienie wypycha podczas pracy instalacji powietrze
  • odpowietrzenie podłogówki może wiązać się ze spadkiem ciśnienia - istniejeje konieczność jego monitorowania i uzupełniania ubytków wody poprzez nieznaczne otwarcie zaworów spustowych
  • kontynuujemy odpowietrzanie instalacji i to samo robimy po kolei ze wszystkimi pętlami grzewczymi rozdzielacza
  • jeśli rozdzielaczy jest więcej, to bierzemy się za pętle grzewcze i odpowietrzniki przy nich

Odpowietrzanie: rozdzielacz poniżej instalacji podłogowej

W drugim przypadku wodne ogrzewanie podłogowe trochę trudniej jest pozbawić niechcianych elementów. Co zrobić, żeby instalacja nie zawierała pęcherzyków powietrza? Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego odbywa się w ten sposób, że wyłączamy pompę instalacji podłogowej. Zamykamy zawory odcinające pompę, wszystkie odpowietrzniki zamontowane w systemie i pozostawiamy zamknięte pętle grzewcze.

Kolejny etap polega na podłączeniu przewodów elastycznych do zaworów spustowych na belce. Pamiętajmy o tym, że musi zostać zachowana szczelność:

  • zawór na belce zasilającej podłączamy do instalacji wodociągowej
  • w przypadku zaworu na belce powrotnej chodzi o przyłączenie do kanalizacji

Przepuszczamy wodę przez wszystkie obwody grzewcze. Robimy to do momentu, aż nie będzie widać pęcherzyków powietrza. Następnie musimy zająć się zamknięciem zaworów, po czym odłączamy przewody elastyczne. W tym momencie pracy nad ogrzewaniem podłogowym wciąż zamknięte są pętle grzewcze. Wymuszamy natomiast przepływ cieczy przez rozdzielacz (niezbędne jest otwarcie zaworów na nim i na pompie). Na końcu musimy usunąć powietrze poprzez otworzenie odpowietrzników. Odblokowujemy pętle grzewcze. Jeśli sztuka nam się udała, to nie powinno być kolejnej konieczności odpowietrzania nawet przez wiele lat.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.