Modne ozdoby świąteczne na stół

Na wigilijnym stole nie może zabraknąć ozdób, które pomogą stworzyć świąteczny klimat. Przybranie na Święta Bożego Narodzenia może być zupełnie tradycyjne, ale też nowatorskie i wyszukane. Można postawić na dekorację w określonym stylu lub przygotować coś samemu. Oto garść inspiracji, które mogą być przydatne.

Dekoracje na Boże Narodzenie.Dekoracje na Boże Narodzenie. Fot. Shutterstock

Świąteczny stół musi być suto zastawiony, ale i klimatyczny

Niepowtarzalny klimat na bożonarodzeniowym stole pomaga w tym, byśmy mocniej weszli w nastrój tych dni. Owszem, potrawy również są ważne, ale barszcz z uszkami lub kutia służą raczej uradowaniu naszego podniebienia, niż tworzeniu atmosfery.

Siła tradycji w dekoracji świątecznego stołu

Czasem nawet zupełnie banalne dekoracje potrafią ucieszyć oko lub nawet wzruszyć, przypominając dzieciństwo. Choinki, stroiki, świeczki i eleganckie serwetki również są bardzo istotne. Sprawiają, że gdy łamiemy się opłatkiem a stoły do salonu uginają pod ciężarem potraw, panuje typowo świąteczny klimat.

Tradycyjne i proste dekoracje na świątecznym stole

Co musi trafić na stół bożonarodzeniowy? Warto o tym pomyśleć nieco przed Bożym Narodzeniem tak, by skompletować wszystkie elementy. Dekoracje stołu w tradycyjnym wydaniu to przede wszystkim kolorystyka utrzymana w czterech wiodących kolorach: bieli, zieleni, czerwieni i barwie złota.

Tradycyjne przybranie w różnych kolorach

Zielony lub czerwony obrus doskonale prezentował się będzie wtedy, gdy dobierzemy do niego białą zastawę stołową - obowiązkowo z talerzem przeznaczonym dla zbłąkanego wędrowca. Dekoracja to także tradycyjny stroik, w którym znajdą się naturalne gałązki świerku i szyszki. Nie może też zabraknąć świec, niekiedy też wystrój współtworzą figurki aniołków lub Świętej Rodziny. Po to, by na obrusie nie pozostały plamy, zastosować możemy podkładki ze świątecznymi motywami. W analogiczny sposób możemy ozdobić stół i krzesła do kuchni.

Biały obrus świąteczny.Biały obrus świąteczny. Fot. Shutterstock

Dekoracje stołu na Boże Narodzenie w nowoczesnym stylu

Przybranie świątecznego stołu może też opierać się na bardziej nowoczesnych pomysłach. Świetny sposób na wprowadzenie zmian stanowi odmiana kolorystyki. Srebro, złoto lub granat sprawią, że całość będzie wyglądać inaczej.

Jak stworzyć nowoczesną kompozycję?

Podobne barwy możemy wykorzystać ubierając choinkę lub aranżując wystrój domu. W takim pomyśle istotny jest sam obrus, mniej zaś dekoracje, które powinny być skromniejsze. Zastawa służąca przyjęciu gości i domowników może nie być biała. Na stole, zamiast licznych świec może pojawić się świecznik. Może to być okazały egzemplarz, który sprawi wyjątkowe wrażenie na gościach.

Jak udekorować świąteczny stół? Pomysły DIY na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie kojarzy się wielu osobom z ozdobami robionymi własnoręcznie. Do dekoracji możemy znów wykorzystać robione przez siebie stroiki, las w słoju, ale też suszone kwiaty. Świetnie prezentują się też ozdoby z suszonych pomarańczy i piernika ułożone w wolnych miejscach. Nieodłączny element wystroju to w tym przypadku także choinka, którą na koniec grudnia może ozdobić dekoracja DIY.

Świąteczny stół w różnych wydaniach. Który styl jest najciekawszy?

Świąteczne ozdoby mogą występować w różnych stylach. Możemy je łączyć ze sposobem doboru bombek na choince lub dodatków w pokoju.

Styl skandynawski

Prostota w urządzeniu stołu świątecznego to cecha kompozycji w stylu skandynawskim. W tym przypadku chętnie eksponuje się naturalne materiały na czele z drewnem. Nie dziwmy się więc, że nie jest potrzebny obrus - piękny drewniany stół wystarczy. Niech przystroją go naturalne materiały: szyszki, gałązki świerku czy jemioła.

Zawsze modna biel

W zasadzie każdy odcień bieli będzie odpowiedni po to, by zawładnąć świątecznym stołem. Biały obrus, świece i zastawa zawsze są na miejscu, ale dodajmy do nich nieco zieleni po to, by całość nie była zbyt sterylna.

Wystawne dodatki świąteczne

Styl glamour na świątecznym stole? Biel, złoto, srebro i zastawa wysokiej klasy pomogą stworzyć kompozycję pełną klasy. W tym przypadku stawiamy na wytworność i elegancki klimat osiągnięty dzięki umiejętnie dobranym dodatkom.

Kompozycja romantyczna

Czerwień i złoto mogą pomóc w zbudowaniu romantycznej atmosfery. Bardzo ważne są w tym przypadku nastrojowe świece, figurki i bombki, które uczynią wystrój stołu niezapomnianym.

Rustykalne przybranie stołu

W aranżacji świątecznego wystroju mogą nam pomóc motywy ludowe. Folklor doskonale pasuje do okazji i może nadać obchodom ciepłą aurę. Kluczowe są dekoracje, które możemy zrobić sami - choćby z papieru. Pod obrusem koniecznie musi się znaleźć zwiększona ilość sianka.

Srebrne lub złote refleksy

Pomieszczenie mogą wypełnić metaliczne blaski. O ile srebrne elementy dobrze wyglądają na tle bieli, to złoto świetnie prezentuje się także przy ciemniejszym obrusie. W kolorach tych mogą być też dobrane opakowania prezentów.

Czerwień w ciekawym wydaniu

Stół w trakcie Świąt może zostać całkowicie zdominowany przez czerwień. W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów ozdobienia stołu barwy tej będzie tu znacznie więcej. Obrus i zastawa tej barwy powinny jednak być połączone z zielonymi dodatkami choćby w postaci stroików z igliwia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.