Panele winylowe jak kłaść - krótka instrukcja

Panele winylowe doskonale nadają się do różnych pomieszczeń - także niezwykle wymagającej przestrzeni w łazience. Można je układać samemu, bo nie jest to zbyt trudne. Trzeba jednak właściwie się do tego przygotować. Oto garść informacji, która pozwoli pokonać początkowe trudności jeśli chodzi o podłogi winylowe.

Naturalny salon z niebieską sofą.Naturalny salon z niebieską sofą. Fot. Shutterstock

Zalety paneli winylowych

Dlaczego warto kłaść panele winylowe? Przede wszystkim taki rodzaj okładziny jest łatwy do utrzymania w czystości, odporny na trudne warunki (choćby wilgoć w łazience) i nadaje się na ogrzewanie podłogowe (mają niski opór cieplny). Produkt ten jest przy tym doskonalszy niż panele laminowane, które mogą być wodoszczelne, ale nigdy wodoodporne. Montaż podłogi winylowej jest łatwiejszy. Może się odbywać na click - clack lub poprzez klejenie. Wszystko to sprawia, że podłoga winylowa bywa coraz bardziej konkurencyjna dla najbardziej powszechnej okładziny, którą są płytki ceramiczne. Co jeszcze warto wiedzieć o zaletach podłóg winylowych? Umożliwiają dobrą izolację akustyczną, co znacząco zwiększa komfort użytkowania podłogi. Pomimo dość wysokich kosztów, wciąż są tańsze niż np. podłoga drewniana.

Panele podłogowe LVT - co musimy widzieć, nim zaczniemy ich układanie?

Jak zabrać się za układanie paneli winylowych? Przede wszystkim musimy wiedzieć o tym, że umożliwiają efektywne wykorzystanie ogrzewania podłogowego. Zanim zaś zabierzemy się za ułożenie podłogi z paneli, powinniśmy je przynieść do tego pomieszczenia ok. 24 h wcześniej. Chodzi o wyrównanie temperatur.

Bardzo ważne jest rozplanowanie okładziny na całej powierzchni podłogi. Możemy zabrać się do układania prostopadle lub równolegle względem wejścia. Z reguły kolejne rzędy paneli układa się zgodnie z kierunkiem padania światła tak, aby optycznie wydłużyć pomieszczenie. Jeśli w danym pomieszczeniu jest bardzo wąsko, to niekiedy trzeba jednak zrezygnować z takiej opcji.

Musimy też pamiętać o tym, aby pozostawić szczeliny dylatacyjne. W przypadku podłogi pływającej są one niezbędne. Bez nich trwałość okładziny z paneli podłogowych będzie znikoma. Dylatacja musi być zachowana od ścian, rur czy ościeżnic drzwiowych.

Układanie paneli winylowych - jak przygotować podłoże?

Szykowny salon ozdobiony stylowymi meblami.Szykowny salon ozdobiony stylowymi meblami. Fot. Shutterstock

Co zrobić, aby skutecznie ułożyć podłogę winylową? Przy montażu paneli winylowych kluczowe jest odpowiednio przygotowane podłoże. W remontowanym pomieszczeniu nierówności posadzki nie mogą przekraczać 3 mm na 1 mb. Montaż paneli podłogowych można przeprowadzić na stare płytki, jednak dawne podłoże musi być równe i stabilne. Niezbędna i tak może być wylewka samopoziomująca - zwłaszcza wtedy, gdy występują nierówności przekraczające wskazany zakres. Jej wykonanie często trzeba zlecić specjaliście - do wyboru mamy liczne gotowe wylewki samopoziomujące i cementowe masy szpachlowe. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o panele podłogowe, to w przypadku wylewki cementowej zawartość wilgoci nie powinna przekraczać 2,5%.

Układanie paneli winylowych musi też poprzedzić wybór odpowiedniego podkładu. W przypadku pływającej podłogi jego zadaniem jest m.in. zwiększenie przyczepności. Należy jednak również docenić rolę takiego podłoża dla trwałości okładziny, izolacji akustycznej i termicznej. Dzięki zastosowanej technologii zwiększa ono żywotność paneli LVT. W sytuacji układania paneli winylowych klejonych bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie podłoża tak, aby całość mogła się skleić.

Jak przebiega montaż paneli winylowych?

Jak układać panele winylowe? Ta coraz bardziej popularna alternatywa dla płytek ceramicznych może występować we wspominanym systemie pływającym bez trwałego przymocowania lub być klejona do podłogi. W obu przypadkach trzeba dokładnie rozplanować rozmieszczenie paneli jeszcze zanim na stałe pokryjemy nimi starą podłogę. Spośród typowych narzędzi przyda się niewątpliwie nóż, piła, kątownik, miarka i ołówek. Nie zapominajmy o skorzystaniu z klinów, które pozwolą na wykonanie dylatacji odnośnie poszczególnych punktów mocowania (np. ścian, rur itp.). Takie klocki dociskowe można kupić w marketach budowlanych lub zrobić samemu. Zanim zaczniemy układać panele winylowe, miejmy je jednak pod ręką.

Jak zabrać się do wykończenia podłogi? Panel winylowy może bardzo przypominać deski drewniane, nadawać się do układania nad ogrzewaniem podłogowym, ale przede wszystkim jest dość prosty w montażu. Poprawnie zamontowany, może nam służyć przez długi czas. Przy panelach winylowych układanie rozpoczynamy od lewej strony. Warto dobrze zacząć, bo ułożenie pierwszego rzędu jest kluczowe. W długich pomieszczeniach warto pamiętać o ułożeniu paneli w kierunku podłużnym, co ma wpływ na stabilność całości. Zachowanie jednolitego wzoru umożliwia przesunięcie kolejnych rzędów o przynajmniej 30 cm. Warto zaczynać od elementu odciętego w poprzednim rzędzie, co ułatwia pracę. System na klik wymaga tego, aby wkładać pod odpowiednim kątem koniec deski kolejnego rzędu w wyżłobienie dłuższego boku ułożonych paneli, co powoduje charakterystyczny odgłos. Okładzina musi wypełnić dokładnie całą posadzkę. Po instalacji ostatniej partii materiałów możemy wyjąć klocki i zamontować listwy przypodłogowe. Panele są już gotowe, mogą służyć domownikom i gościom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.