Szklanki termiczne - dlaczego warto je mieć?

Szklanki termiczne do kawy i herbaty mają dużo więcej zalet w porównaniu do standardowych modeli ze szkła sodowo-wapniowego. Czym dokładnie się wyróżniają i dlaczego warto ich używać? Zobaczcie.

Szklanki termiczne Ernesto od marki Lidl. Są wykonane z dwuściennego szkła borokrzemowego, co pozwala na długie utrzymywanie zimnej lub ciepłej temperatury napojuSzklanki termiczne Ernesto od marki Lidl. Są wykonane z dwuściennego szkła borokrzemowego, co pozwala na długie utrzymywanie zimnej lub ciepłej temperatury napoju Shutterstock

Szklanki termiczne często królują na polskich stołach. Zachwycają nie tylko minimalistycznym wyglądem, ale również niezwykłą praktycznością, ponieważ podwójne ścianki szkła mają wiele zalet. Wyjaśniamy dlaczego warto w nie zainwestować. 

Szklanki termiczne - co to za produkty? 

Szklanki termiczne wykonuje się z dwuwarstwowego, ręcznie dmuchanego szkła borokrzemowego, które charakteryzuje niski współczynnik rozszerzalności cieplnej, co czyni je odpornymi na bardzo wysokie i niskie temperatury. Dlatego nawet jeśli do szklanek termicznych wleje się wrzącą, a następnie bardzo zimną wodę, nie pękną. W ofercie różnych producentów dostępne są szklanki termiczne, które mają uchwyt lub też nie, większe i mniejsze rozmiary, a przede wszystkim podwójne ścianki oddzielone od siebie przestrzenią wypełnioną powietrzem, które chronią dłonie przed poparzeniem i powodują, że woda nie skrapla się. Ponadto w podstawie szklanek znajdują się silikonowe zawory, które regulują ciśnienie.

Jakie szklanki termiczne wybrać? 

Szklanki termiczne są świetne do każdego rodzaju kawy - latte i cappuccino wygląda w nich świetnie, a także do herbaty, ziół, a nawet różnych trunków. Nadają się też do piekarnika i mikrofali. Można je również myć w zmywarce.

Szklanki termiczne - wady i zalety 

Największą zaletą szklanek termicznych są ich właściwości termiczne, dzięki którym długo utrzymują temperaturę - spada w tempie około 2 stopni Celsjusza na minutę. Dzięki temu o wiele dłużej można cieszyć się na przykład poranną, ciepłą kawą. Natomiast latem sok nie zagrzeje się zbyt szybko z powodu upałów. Ponadto dzięki podwójnym ściankom, które posiadają szklanki termiczne nigdy nie oparzymy sobie rąk z powodu gorącej kawy czy herbaty. Ochroni je druga warstwa szkła barokrzemowego. Szklanki termiczne są też lżejsze od standardowych modeli ze szkła sodowo-wapniowego. Są dużo odporniejsze na uszkodzenia i zarysowania.

Minusy szklanek termicznych? Największy to dość wysoka cena. Warto jednak szukać promocji w sieci, która często się zdarza. 

Szklanki termiczne ozdobią każde wnętrze i będą subtelnie szykownym dodatkiem do jadalni i kuchni. Świetne dla dorosłych i większych dzieci. 

Więcej o: